Променят изискванията към болниците, които обучават студенти и специализанти

МЗ публикува за обсъждане проектопромени в наредбата за изискванията към лечебните заведения, които обучават студенти и специализанти.
Аргументите са свързани с невъзможността по-голямата част от болниците да изпълнят два от индикаторите, с които се оценява дейността на структурите, в които се извършва практическото обучение, пише в мотивите.
Единият от тези индикатори е колко от леглата са използвани, като условието е това да бъде не по-малко от 70% през годината преди лечебното заведение да подаде заявление за обучение.
Това, че не се използват леглата, не означава обаче, че обемът на дейност е малък. Причината е във високия им брой, който е резултат от управленски решения, които от своя страна се влияят от правилата в договарянето с НЗОК. Болниците се стремят да договорят повече легла, защото това им гарантира възможност да увеличат дейността си и да имат по-големи приходи. Това означава, че използването на леглата не е обективен критерий за оценка на дейността, пише още министърът.
Вторият критерий, недостижим за почти всички болници, е за броя на аутопсиите. Изискването е те да бъдат не по-малко от 50% спрямо починалите. Тъй като в Закона за здравето е посочено ясно, че близките на починалия в лечебното заведение могат да откажат аутопсия, по-голямата част от хората правят точно това и така на практика болниците не могат да покрият критерия.
За невъзможността тези условия да бъдат изпълнени става ясно още в началото, когато Наредбата започва да се прилага, посочва Ананиев и подчертава, че настоящите промени са подкрепени и от болниците, и от съсловната организация на лекарите.
Промяната е нужна, за да може критериите, по които се определя дейността на болниците, обучаващи студенти и специализанти, да бъдат възможно най-обективни. Според предложението това ще стане като „използваемост на леглата“ бъде заменено с „обем на осъществена дейност“, защото последното определя много по-прецизно количеството извършена работа. Освен всичко останало, с промяната Наредбата се синхронизира с документа, който утвърждава медицинските стандарти.
Индикаторът за аутопсиите се отменя изцяло.
От МЗ очакват тези корекции да премахнат съществуващите досега ограничения за болниците, които не им позволяваха да обучават. Пречките провокираха и неравномерно териториално разпределение на базите за практическо обучение. Те бяха концентрирани в малко лечебни заведения в не повече пет от големите градове в страната, което от своя страна затрудняваше студентите и специализантите.
Общественото обсъждане продължава до 12 юли 2020-а и това е времето, в което могат да бъдат изпращани мнения и становища.
mh.government.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Доц. Силви Кирилов е новият министър на здравеопазването
- МЗ въвежда безплатни прегледи за рак на гърдата и на простатата
- Катя Панева - номинирана за здравен министър в кабинета на Мария Габриел
- Психиатърът проф.Хинков оглави здравното министерство в кабинета Денков/Габриел
- Едва 35,2% от българите са съгласни да бъдат донори на органи, показва социологическо проучване от октомври 2019-а
- Пробивът по казуса Национална детска болница е един от успехите ни, отчете министър Асен Меджидиев
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Стефан Константинов: Министерството на здравеопазването води битка хората в България да бъдат по-здрави
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към Променят изискванията към болниците, които обучават студенти и специализанти