Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Първи случай в страната на заразен с индийския вариант на COVID-19

Първи случай в страната на заразен с индийския вариант на COVID-19

от 17 юни 2021г., обновено на 18 юни 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Първи случай в страната на заразен с индийския вариант на COVID-19 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) доказа случай на делта вариант (така нареченият индийски вариант) на SARS-CoV-2.

Младият мъж е от Плевен, но е регистриран като временно пребиваващ. Не е пътувал в чужбина. Потърсил е помощ в спешното отделение на плевенската Университетска болница „Д-р Георги Странски“. Бил е с болки в гърдите, висока температура и кашлица. След направените тестове и диагнозата от COVID-19 му е назначена терапия за прилагане в домашни условия.

Пробата е сред общо 20-те проби, които от плевенската болница изпращат в НЦЗПБ на 21 април 2021 г. На 5 май 2021 г. пробата е секвенирана.

Анализът не е показал принадлежността й към познатите генетични линии и тогава е определена и докладвана като В.1.1. По-късно пробата е депозирана в международната генна банка GISAID. През месец юни 2021 г. е направен още един филогенетичен анализ. След него секвенцията е класифицирана като „Вариант на безпокойство“ В.1.617.2 (делта).

Междувременно служебният здравен министър Стойчо Кацаров поиска ръководството на НЦЗПБ да му даде пълна информация по случая, както и да бъдат изяснени всички факти и обстоятелства. Защо проучването е отнело толкова време, пита още министър Кацаров. Като се има предвид високият риск за общественото здраве, е недопустимо толкова дълго след вземането на пробата (21 април 2021-а) да бъде обявен публично резултатът (17 юни 2021 г), смята още служебният здравен министър. 

След изясняването на ситуацията от здравното министерство възложиха на Центъра да създаде процедура за набиране и анализ на пробите, която ще установява новите варианти на COVID-19 по възможно най-бързия начин. Така хората ще бъдат защитени, а институциите ще бъдат в състояние да предприемат навреме нужните мерки.

Ако подценяваме вируса и продължваме с колебанията дали да си поставим ваксина, то вълна от инфекцията може да се появи по-рано от есента, заяви здравният министър. Открият случай на индийския вариант на COVID-19 е предупреждение към хората да се ваксинират, каза още д-р Кацаров.

Възможно е да няма други случаи, тъй като пациентът е бил под карантина и не се е срещал с други хора, уточни проф. Ива Христова от НЦЗПБ. 26-годишният мъж се разболява от COVID-19 след срещата си болен чужденец.

Проф. Христова коментира пред БНТ, че не може да става дума за забавяне при вземането и обработването на пробата, тъй като процесът е дълъг.

Динамичното развитие на пандемията налага и промяна в начините за класификация на генетичните линии и така наречените „варианти на безпокойство“ (VOC) и „от интерес“ (VUI) на вируса SARS-CoV-2.

На 31 май 2021-а СЗО въведе и нови названия. Така генетичната линия В.1.617 е разделена на три суб-линии:

  • В.1.617.1 (капа)
  • В.1.617.2 (делта)
  • В.1.617.3 (в момента няма друго име)

Единствено вариантът В.1.617.2, наричан индийски, е определен като „Вариант на безпокойство", съобщават от Центъра и уточняват, че през април и май са секвенирали 34 проби от Плевен. В нито един от тях не е открит индийският вариант.

Екипът на НЦЗПБ продължава активно да наблюдава разпространението на вируса. Търси и варианти, които се характеризират с ускорено разпространение, променена вирулентност и имуногенност и имат значение за общественото здраве.

Няма по-сигурен начин за предпазване от заразяване от ваксините. Още през април 2021 г. немският здравен експерт Карл Лаутербах заяви, че според резултатите от изследване, проведено в Индия, ваксините срещу COVID-19, които се използват в момента, действат и срещу индийския вариант.

Изследвания на британски учени показват, че този вид на SARS-CoV-2 е по-заразен с 60% от британския.

Вариантът В.1.617.2 (делта) се разпространява бързо. В момента той доминира в Англия и Шотландия, а е разпространен в повече от 60 държави.

Източник:
  • https://www.ncipd.org/images/UserFiles/File/Epidemiologia/B.1.617.2_Pleven_IA-v3.pdf
  • https://www.ncipd.org/index.php?lang=bg
Още по темата:
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв. Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Мелатонинът като форма на лечение на COVID-19 Мелатонинът като форма на лечение на COVID-19
  • В руския град Челябинск спасиха бебе, заразено с COVID-19, което тежи 1185 грама В руския град Челябинск спасиха бебе, заразено с COVID-19, което тежи 1185 грама
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V3 - 3 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
3.96€ / 7.75лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V3 - 3 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V6 - 6 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
7.66€ / 14.98лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V6 - 6 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V9 - 9 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
10.80€ / 21.12лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V9 - 9 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V4 - 4 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
5.50€ / 10.76лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V4 - 4 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
250.53€ / 489.99лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
557.31€ / 1,090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!

Коментари към Първи случай в страната на заразен с индийския вариант на COVID-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Първи случай в страната на заразен с индийския вариант на COVID-19
    www.framar.bg 
    на 18 June 2026 в 06:42
    Коментирайте "Първи случай в страната на заразен с индийския вариант на COVID-19"

НОВИНАТА е свързана към

  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Коронавирус COVID-19
  • COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
  • Мелатонинът като форма на лечение на COVID-19
  • Здравният министър на Великобритания е заразен с коронавирус COVID-19
  • Медикаментът Ремдесивир разрушава най-ефективно коронавирусната молекула
  • Ваксината срещу коронавирус може да облекчи симптомите при дълго протичане на COVID-19
  • 5 причини някои хора все още да не спазват социалното дистанциране
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Социалните мрежи могат да повишат риска от употреба на вещества сред подрастващитеСоциалните мрежи могат да повишат риска от употреба на вещества сред подрастващите

Социалните мрежи могат да повишат риска от употреба на вещества сред подрастващите

от 17 юни 2026г.Прочети повече
Ибупрофенът е по-ефективен при менструални болки от парацетамолаИбупрофенът е по-ефективен при менструални болки от парацетамола

Ибупрофенът е по-ефективен при менструални болки от парацетамола

от 17 юни 2026г.Прочети повече
Парадоксът на гена на смъртта p53, който действа като щит в хипокампусаПарадоксът на гена на смъртта p53, който действа като щит в хипокампуса

Парадоксът на гена на смъртта p53, който действа като щит в хипокампуса

от 17 юни 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Тихият инфаркт (безсимптомна миокардна исхемия) – когато сърцето мълчи

преди 13 дни, 20 часа и 1 мин.

Тихият инсулт - когато не разбираме, че сме получили мозъчен инфаркт

преди 40 дни, 17 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АГИВА СКРАБ ТЯЛО РОЗ.ВОДА 200мл

ГЕЛ ДЕПИЛИРАЩИ ЛЕНТИ ЗА ЛИЦЕ SENSES * 20 NATURE OF AGIVA

ГЕЛ ДЕПИЛИРАЩИ ЛЕНТИ ЗА ТЯЛО SENSES * 20 NATURE OF AGIVA

ЛА РОШ MELA B3 ИНТЕНЗИВНА ГРИЖА ЗА ОКОЛООЧНИЯ КОНТУР 15 мл

АГИВА ТОАЛ.ВОДА ФЕНТАЗИ 50мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНТЕРОЛ капсули 250 мг * 12

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2026г. в 12:19:02

ГРАНДАКСИН таблетки 50 мг * 20 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2026г. в 12:11:33

ЕНТЕРОЛ капсули 250 мг * 12

Коментар на: Ани от 17 юни 2026г. в 12:01:57

НУТРИМ ЛИПОЗАН ФОРТЕ капсули 500 мг * 90

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2026г. в 11:54:37

ДУЛСЕВИА капсули 30 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2026г. в 11:51:22
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival