Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Раждаемостта ще спадне в почти цял свят до края на века

Раждаемостта ще спадне в почти цял свят до края на века

от 25 март 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Раждаемостта ще спадне в почти цял свят до края на века - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Коефициентът на раждаемост в световен мащаб отчита спад от 4,84 през 1950 г. на 2,23 през 2021 г. и ще продължи да намалява до 1,59 през 2100 г.
  • Въпреки че нивата на раждаемост намаляват във всички страни, темповете са неравномерни, създавайки промяна в разпределението на населението по света.
  • Делът на живородените в регионите с ниски доходи почти ще се удвои – от 18% през 2021 г. до 35% през 2100 г.
  • Политиките в подкрепа на родителите – субсидии за отглеждане на деца, удължен родителски отпуск и данъчни стимули – не са ефективни.

Глобалните нива на раждаемост, които намаляват във всички страни от 1950 г. насам, ще продължат да падат до края на века, сочи проучване на Института за здравни показатели и оценка (IHME) към Университета на Вашингтон, САЩ. Изследването, което предвижда големи демографски промени в световен план, е публикувано в списанието Lancet.

Спад на коефициента на раждаемост

Коефициентът на раждаемост (средният брой деца, родени от една жена) в световен мащаб отчита спад от 4,84 през 1950 г. на 2,23 през 2021 г. и ще продължи да намалява до 1,59 през 2100 г., категоричните са учените от Университета на Вашингтон. Според д-р Кристофър Мъри, старши автор на изследването и директор на IHME, има много причини за наблюдавания спад, включително равният достъп на жените до образование и професионално развитие и наличието на контрацепция и услуги за репродуктивно здраве.

„Това, което наблюдаваме от десетилетия, е нещо, което не сме виждали досега в човешката история. Това е широкомащабна, междунационална, междукултурна промяна към предпочитане и създаване на по-малки семейства.“, коментира д-р Дженифър Скиуба, която не е взела участие в настоящото проучване

За да се поддържа стабилен брой на населението, страните по света се нуждаят от коефициент на раждаемостта от 2,1 – число, наречено ниво на заместване. Когато коефициентът спадне под това ниво, населението започва да намалява.

Новият анализ изчислява, че през 2021 г. 46% от страните по света са с коефициент на раждаемост под 2,1. Този брой се очаква да се увеличи до 97% през 2100 г., което означава, че населението на почти всички страни ще започне да намалява до края на века.

>>> Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб

Предишен анализ на Института за здравни показатели и оценка, публикуван в Lancet през 2020 г., прогнозира, че световното население ще достигне своя пик през 2064 г. (9,7 милиарда) и след това ще намалее до 8,8 милиарда през 2100 г. Според прогноза на ООН световното население ще достигне 10,4 милиарда през 2080 г., преди да започне рязко да намалява. Независимо от точната година на пика, населението по света ще започне да намалява през втората половина на века с драматични геополитически, икономически и обществени последици, категорична е Скиуба.

„Демографско разделение“

Демографско разделение

Въпреки че нивата на раждаемост намаляват във всички страни, темповете са неравномерни, създавайки промяна в разпределението на населението по света. Проучването прогнозира, че делът на живородените в регионите с ниски доходи почти ще се удвои – от 18% през 2021 г. до 35% през 2100 г.

Тази промяна ще създаде „демографско разделение“, като страните с високи доходи ще бъдат изправени пред последиците от застаряващото население и намаляващата работна сила, докато по-бедните региони ще поддържат висока раждаемост и все по-ниски ресурси.

„Важен принос на изследването е да подчертае демографския контраст между най-богатите (с много ниска раждаемост) и най-бедните страни (с все още висока раждаемост).“, коментира Тереза Кастро Мартин, професор в Института по икономика, география и демография на Испанския национален съвет за научни изследвания. „Ражданията ще бъдат все по-концентрирани в районите, които са най-уязвими от изменението на климата, недостига на ресурси, политическата нестабилност, бедността и детската смъртност.“

Политики в подкрепа на родителите

Анализът разглежда и политиките, които някои страни прилагат в подкрепа на родителите, като субсидии за отглеждане на деца, удължен родителски отпуск и данъчни стимули. Прогнозите показват увеличение на коефициента на раждаемостта с не повече от 0,2, което не предполага силен и устойчив отскок.

Въпреки че политиките в подкрепа на родителите могат да бъдат полезни за обществото, те не са ефективни за справяне с демографското разделение.

Изследователите подчертават, че ниските нива на раждаемост и скромния ефект на политиките не трябва да се използват за оправдаване на мерки, принуждаващи жените да имат повече деца, като ограничаване на репродуктивните права и достъпа до контрацептиви.

>>> Увеличава се раждаемостта в американските щати, въвели забрана на абортите

Алтернативни сценарии за бъдещето

Бъдеще

„Основното напрежение идва от неспособността ни да се приспособяваме.“, споделя Скиуба. „Как да се приспособим? Мисля, че проблемът е в това, че наистина ни липсват иновации и политическа воля.“

Според Скиуба има три алтернативни подхода, които обществото може да предприеме, за да се адаптира към намаляващото население.

Първият сценарий е да не се предприемат съществени мерки. Хората ще работят както обикновено, ще се поддържат икономически мерки, които разчитат на непрекъснатия растеж на населението и може би ще се прилагат политики в подкрепа на родителите, които, както стана ясно, не са ефективни.

Вторият сценарий представлява свят, в който насаждането на страх и тревожността вземат връх и жените са принудени да имат повече деца.

И последният сценарий разкрива един устойчив свят, в който всички страни осъзнават, че няма как да променят раждаемостта, но полагат усилия да се адаптират към новата реалност.

Източник:

Global fertility rates to plunge in decades ahead, new report says: https://edition.cnn.com/2024/03/20/health/global-fertility-rates-lancet-study/index

Още по темата:
  • В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца
  • Антирекорд по раждаемост за първите 6 месеца от 2017 година Антирекорд по раждаемост за първите 6 месеца от 2017 година
  • Бейби бум в МБАЛ-Бургас, пик в раждането на близнаци Бейби бум в МБАЛ-Бургас, пик в раждането на близнаци
  • САЩ е с най-висока смъртност сред родилките, Норвегия – с нулева САЩ е с най-висока смъртност сред родилките, Норвегия – с нулева
5.0/5 1 оценка

Коментари към Раждаемостта ще спадне в почти цял свят до края на века

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Раждаемостта ще спадне в почти цял свят до края на века
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 03:27
    Коментирайте "Раждаемостта ще спадне в почти цял свят до края на века"

НОВИНАТА е свързана към

  • Университетска болница "Дева Мария" вдигна раждаемостта в Бургас
  • Елизабет Багшоу и ролята й за контрола на раждаемостта в Канада
  • Христина Христова: Абортите са равни на половината от живородените деца
  • Бейби бум в МБАЛ-Бургас, пик в раждането на близнаци
  • Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
  • Замърсеният въздух допрсинася за смъртността на хората повече от пътните инциденти
  • Смъртността от левкемия сред хората от всички възрасти в Европа чувствително се понижава
  • Методи за контрол на раждаемостта в Древна Елада от 421 г.пр. Хр.
  • Неправителствени организации настояват за подобряване на родилните и следродилните грижи за майката
  • Исторически рекорд за най-малко родени деца през 2016 за България
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Напрежение в гърдите след края на цикъла

преди 1814 дни, 5 часа и 47 мин.

Бихте ли се върнали на работа преди края на майчинството?

преди 3254 дни, 15 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 11 часа и 38 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 4 часа и 19 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 11 часа и 11 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 18 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival