Развитието на генетиката може да лиши света от гении
Развитието на генетиката може напълно да елиминира наследствените заболявания като рак, но съществува и риск да лиши човечеството от гении, заяви биологът Джеймс Козубек от университета Кеймбридж във Великобритания, автор на книгата "Modern Prometheus: Editing the Human Genome with Crispr-Cas9".
Според учения генетиката трябва да бъде много по-внимателна при прилагане на технологии като CRISPR.
"Модифицирането на определени гени може да заличи тежки заболявания, но също и да лиши човечеството от нов Шекспир, Айнщайн, Стивън Хокинг. Томас Едисон е бил неспособен да мисли ясно и по тази причина е бил изхвърлен от училище, а в своите тийнейджърски години Тенеси Уилямс е изпитвал страх от процеса на мислене и е бил на границата да полудее", коментира Козубек.
Според него промяна в генните варианти, които увеличават риска от развитие на психични разстройства, може да доведе до отрицателен ефект, тъй като дори вредните мутации могат да бъдат полезни в някои случаи.
"Разстройства като депресия и шизофрения много често са свързани с творческите способности и високия интелект. Писателите, които страдат от биполярно разстройство, са 10 пъти повече, а поетите - 40 пъти повече, отколкото хората с нетворчески професии", казва още биологът.
CRISPR е технология за генно редактиране, използвана от учените за коригиране на гени, повредени от мутации, както и за създаване на модифицирани организми.
Снимка: Likar.info
НОВИНАТА е свързана към
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Изследване на нухална транслуценция
- Хорионна биопсия
- Хромозомен анализ
- Генетични изследвания
- Генетични изследвания при муковисцидоза
- Аутизмът има и положителни страни
- Грегор Мендел – научно откритие и отражения от него
- Розалинд Франклин и приносът й за разгадаването на структурата на ДНК
- Тест за бащинство
Коментари към Развитието на генетиката може да лиши света от гении