Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност
Акценти
|
Американската стартъп компания Heliospect разработва метод за генетично селектиране на ембриони, които отговарят на критериите на родителите – интелигентност, ръст, риск от затлъстяване и много други.
Повечето учени смятат, че до известна степен интелигентността се наследява. Напоследък обаче се лансира теория, според която човешкият коефициент на интелигентност (IQ) зависи от точно определени гени. Кои са те стана ясно след създаването на мащабната биобанка с генетична информация от половин милион британци (UK Biobank). Така се ражда противоречивата идея за скрининг на ембрионите с цел подбиране на онези, които притежават въпросните гени и е най-вероятно да са с висок IQ.
Heliospect ще предложи, при това напълно законно, услуга, която позволява на семействата, заченали инвитро, да получат информация за генетичните особености на ембрионите и да изберат „най-добрите“ според техните лични предпочитания.
Как се извършва генетичният скрининг на ембриони с висок коефициент на интелигентност
Генетичното изследване за определяне на IQ се извършва чрез вземане на няколко клетки от ембриона, които след това специалистите анализират с помощта на разработените от тях алгоритми.
Учените използват данните, за да открият статистически значима корелация (връзка) между гените и нивото на интелигентност, риска от психични разстройства и други важни за родителите показатели.
Фактори, които определят интелигентността на човека
Накрая се получава така нареченият полигенетичен резултат (брой точки), който обаче е по-скоро вероятностен, тъй като влияние върху човешкото IQ оказват и други фактори – биологични и свързани със заобикалящата среда. Напълно възможно е ембрион с посредствен резултат да се превърне в гений и обратното.
Не бива да подценяваме също така ролята на обществото, здравната система, образованието и подкрепящата семейна среда в оформянето на личността.
Доводите на критиците
Компанията заявява, че двойките, които се възползват от нейния метод за генетичен подбор, могат да имат дете, чийто коефициент на интелигентност е средно с 6 точки по-висок от този на дете, заченато по естествен път, без въпросния подбор. Към настоящия момент е трудно да се докаже достоверността на тяхното твърдение, но някои независими учени са скептично настроени.
Една от причините за техния скептицизъм е сложната роля на специфичен вид гени, които определят дали ще сме добри родители и които се предават на нашите деца. Същите тези гени допринасят и за академичните им постижения, но само при условие, че семейството осигурява нужната подкрепа.
Проф. Ханк Грийли от Станфордския университет в Калифорния е скептичен по отношение на генетичния анализ с цел подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност. Той смята, че към настоящия момент методът не би бил достатъчно ефективен, за да позволи селектиране въз основа на подобен показател.
» В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност
Честота на живи раждания при ембриотрансфер
Дори ако се приеме, че генетичната селекция наистина би помогнала на родителите да изберат ембрион с 6 точки по-висок IQ, това би означавало, че от всеки ембрион се развива бебе. С други думи, десет ембриона например би трябвало да означават десет бременности, което в повечето случаи е непостижимо. Статистиката сочи, че при жени на възраст 18-34 години средната честота на живи раждания при ембриотрансфер е 33%, а при жени над 40 – тя пада под 10%.
Загуба на част от ембрионите преди имплантиране
Също така често настъпва изхабяване (атриция) от момента на извличане на яйцеклетката до момента на имплантирането й като ембрион. Много двойки не получават възможност да избират най-добрите измежду десет, а други са принудени да преминат през твърде рисковани и изтощителни инвитро цикли.
Генетично подобрена висша класа?
Освен гореизброените здравни рискове, IQ скринингът на ембриони поставя и някои етични въпроси. Според някои организации технологията крие риск от разделение на обществото на генетично подобрена висша класа и посредствена средна класа с естествено заченати бебета.
Опасни ли са опитите за подобряване на генетичните характеристики
Учени, които подкрепят полигенетичния скрининг на ембриони, дават за пример успешните методи за подобряване на съществуващи породи животни и ползите от това за хората. Противниците обаче припомнят, че изходът от подобни експерименти невинаги е бил положителен. През 2010 г. екип прави опит да повиши продуктивността на кокошки. В резултат животните стават много агресивни едно към друго и част от тях умират. Скептиците не крият опасенията си, че селектирането на човешки ембриони с висок IQ също може да има неочаквани, опасни последици.
What is genomic prediction and can embryos really be ‘screened for IQ’?: https://www.theguardian.com/science/2024/oct/18/what-is-genomic-prediction-and-can-embryos-really-be-screened-for-iq
НОВИНАТА е свързана към
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Изследване на нухална транслуценция
- Хорионна биопсия
- Хромозомен анализ
- Нацистката програма Лебенсборн: селективно размножаване на арийци за създаване на чиста господстваща раса
- Как СССР се прости с идеята за свръхчовека в края на 30-те години на ХХ век
- Генетични изследвания
- Опитът на д-р Иля Иванов да създаде хибрид между човек и маймуна
- Хирургът Серж Воронов в търсене на вечната младост
- Зараждане и развитие на евгениката в САЩ
Коментари към Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност