Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност

Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност

от 23 окт 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • С помощта на събраните генетични данни в биобанка във Великобритания учените установяват от кои гени зависи човешката интелигентност.
  • Компанията Heliospect създава метод за генетичен анализ на специфични гени, който би помогнал за избора на ембрион със средно 6 точки по-висок IQ.
  • След инвитро процедурата специалистите вземат няколко клетки от ембриона и ги подлагат на анализ, като използват създадените от тях алгоритми за изчисление на генетичните особености.

Американската стартъп компания Heliospect разработва метод за генетично селектиране на ембриони, които отговарят на критериите на родителите – интелигентност, ръст, риск от затлъстяване и много други.

Повечето учени смятат, че до известна степен интелигентността се наследява. Напоследък обаче се лансира теория, според която човешкият коефициент на интелигентност (IQ) зависи от точно определени гени. Кои са те стана ясно след създаването на мащабната биобанка с генетична информация от половин милион британци (UK Biobank). Така се ражда противоречивата идея за скрининг на ембрионите с цел подбиране на онези, които притежават въпросните гени и е най-вероятно да са с висок IQ.

Heliospect ще предложи, при това напълно законно, услуга, която позволява на семействата, заченали инвитро, да получат информация за генетичните особености на ембрионите и да изберат „най-добрите“ според техните лични предпочитания.

Как се извършва генетичният скрининг на ембриони с висок коефициент на интелигентност

Генетичното изследване за определяне на IQ се извършва чрез вземане на няколко клетки от ембриона, които след това специалистите анализират с помощта на разработените от тях алгоритми.
Учените използват данните, за да открият статистически значима корелация (връзка) между гените и нивото на интелигентност, риска от психични разстройства и други важни за родителите показатели.

Фактори, които определят интелигентността на човека

Накрая се получава така нареченият полигенетичен резултат (брой точки), който обаче е по-скоро вероятностен, тъй като влияние върху човешкото IQ оказват и други фактори – биологични и свързани със заобикалящата среда. Напълно възможно е ембрион с посредствен резултат да се превърне в гений и обратното.

Не бива да подценяваме също така ролята на обществото, здравната система, образованието и подкрепящата семейна среда в оформянето на личността.

женски длани, които държат хартиен модел на ембрион

Доводите на критиците

Компанията заявява, че двойките, които се възползват от нейния метод за генетичен подбор, могат да имат дете, чийто коефициент на интелигентност е средно с 6 точки по-висок от този на дете, заченато по естествен път, без въпросния подбор. Към настоящия момент е трудно да се докаже достоверността на тяхното твърдение, но някои независими учени са скептично настроени.

Една от причините за техния скептицизъм е сложната роля на специфичен вид гени, които определят дали ще сме добри родители и които се предават на нашите деца. Същите тези гени допринасят и за академичните им постижения, но само при условие, че семейството осигурява нужната подкрепа.

Проф. Ханк Грийли от Станфордския университет в Калифорния е скептичен по отношение на генетичния анализ с цел подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност. Той смята, че към настоящия момент методът не би бил достатъчно ефективен, за да позволи селектиране въз основа на подобен показател.

» В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност

Честота на живи раждания при ембриотрансфер

Дори ако се приеме, че генетичната селекция наистина би помогнала на родителите да изберат ембрион с 6 точки по-висок IQ, това би означавало, че от всеки ембрион се развива бебе. С други думи, десет ембриона например би трябвало да означават десет бременности, което в повечето случаи е непостижимо. Статистиката сочи, че при жени на възраст 18-34 години средната честота на живи раждания при ембриотрансфер е 33%, а при жени над 40 – тя пада под 10%.

Загуба на част от ембрионите преди имплантиране

Също така често настъпва изхабяване (атриция) от момента на извличане на яйцеклетката до момента на имплантирането й като ембрион. Много двойки не получават възможност да избират най-добрите измежду десет, а други са принудени да преминат през твърде рисковани и изтощителни инвитро цикли.

Генетично подобрена висша класа?

Освен гореизброените здравни рискове, IQ скринингът на ембриони поставя и някои етични въпроси. Според някои организации технологията крие риск от разделение на обществото на генетично подобрена висша класа и посредствена средна класа с естествено заченати бебета.

Опасни ли са опитите за подобряване на генетичните характеристики

Учени, които подкрепят полигенетичния скрининг на ембриони, дават за пример успешните методи за подобряване на съществуващи породи животни и ползите от това за хората. Противниците обаче припомнят, че изходът от подобни експерименти невинаги е бил положителен. През 2010 г. екип прави опит да повиши продуктивността на кокошки. В резултат животните стават много агресивни едно към друго и част от тях умират. Скептиците не крият опасенията си, че селектирането на човешки ембриони с висок IQ също може да има неочаквани, опасни последици. 

Източник:

What is genomic prediction and can embryos really be ‘screened for IQ’?: https://www.theguardian.com/science/2024/oct/18/what-is-genomic-prediction-and-can-embryos-really-be-screened-for-iq

Още по темата:
  • В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност
  • Сътрудничество в областта на генетиката с Китай договориха от МУ в Пловдив Сътрудничество в областта на генетиката с Китай договориха от МУ в Пловдив
  • Хората и мишките са с различен генетичен материал Хората и мишките са с различен генетичен материал
  • Учени за първи път коригираха ген вътре в човешкото тяло Учени за първи път коригираха ген вътре в човешкото тяло
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА
25.00лв.

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА

Коментари към Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 10:47
    Коментирайте "Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност"

НОВИНАТА е свързана към

  • Хорионна биопсия
  • Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците
  • Изследване на нухална транслуценция
  • д-р Петя Ангелова Николова
  • Нацистката програма Лебенсборн: селективно размножаване на арийци за създаване на чиста господстваща раса
  • Генетични изследвания
  • Хирургът Серж Воронов в търсене на вечната младост
  • Приносът на Грегор Мендел за обособяването на генетиката: Експерименти с грах
  • Хромозомен анализ
  • Генетичният код на инуитите ги прави по-здрави, но и по-ниски
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Обмислям удължаване на косата - какъв метод да избера?

преди 2269 дни, 22 часа и 58 мин.

Обезкосмяване на ръцете - какъв метод да избера?

преди 2289 дни, 22 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 18 часа и 58 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 11 часа и 39 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 18 часа и 30 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 1 час и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИТАВИА таблетки 2 мг * 30 ТЕВА

АМЛАТОР таблетки 20 мг / 10 мг * 30

ЧАЙ ФИЛТЪР ЛАКТО * 20 ФИТОЛЕК

СКИНЦИКЛОПЕДИЯ КОМПЛЕКТ ЗА ХИДРАТАЦИЯ НА КОЖАТА HYDRATATION ROUTINE EXPERT

ЧЕРЕН ДРОБ И ЖЛЪЧКА ДЕТОКС ФОРМУЛА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 10:32:41

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: Дида от 03 юли 2025г. в 06:55:06

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival