В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност
Акценти
|
› Критерии за генетична селекция на ембриони
› Генетични данни от британската UK Biobank
› Моралната страна на въпроса за генетичния подбор на ембриони
› Позиция на компанията, която предлага услугата „генетичен подбор на ембриони“
› Генетичен подбор и риск от психично разстройство
› Цели на либералната евгеника
› Двойки, избрали услугата „генетична селекция“
› Рискове, свързани с достъпа до генетични данни на населението
Американската стартъп компания Heliospect Genomics предлага на състоятелни двойки скрининг на техни ембриони, за да се изчисли кои са с най-висок коефициент на интелигентност (КИ). Иновацията повдигна въпроса за етичната страна на генетичното усъвършенстване.
Досега над десет двойки, които преминават инвитро процедура, са се свързали с Heliospect Genomics, за да се възползват от услугата, става ясно от таен видео репортаж. Цената на скрининга достига 50 хиляди долара, като в нея е включено изследването на 100 ембриона. Представители на компанията твърдят, че са помогнали на някои родители да изберат бъдещите си деца въз основа на направените генетични изчисления на техния КИ. От ръководството заявяват с гордост, че методът дава възможност да се избере ембрион с поне 6 точки по-висок коефициент на интелигентност.
Информацията достигна до медиите след таен видео репортаж на организацията за борба с омразата Hope Not Hate. Журналисти от The Guardian преглеждат записите и продължават разследването.
Критерии при подбор на ембрионите
Във видеото се представят експериментални техники за генетичен подбор, които са достъпни най-вече за богати семейства. Служител на компанията Heliospect разказва как двойките имат право да подредят до 100 ембриона, базирайки се на „техния коефициент на интелигентност и други характеристики като например пол, височина, риск от затлъстяване или от развитие на психично заболяване“.
Генетични данни от британската UK Biobank
От стартъп компанията поясняват, че инструментите, които са внедрени в технологията за селекция на ембриони, използват данни от британската биобанка. В нея се съхранява информацията за генетичния материал, дарен от половин милион британски доброволци. Биобанката е създадена с цел подпомагане на проекти, които са „от обществен интерес“.
Подборът на ембриони въз основа на техния IQ е забранен във Великобритания. В Щатите съществува такава възможност, но въпреки това услугата IQ скрининг все още не се предлага.
Помолени за коментар, представители на Heliospect заявиха, че опериращата на територията на САЩ компания спазва всички закони и наредби. Екипът предпочита да не разкрива подробности, докато проектът не бъде завършен, но все пак уточни, че цената на скрининга на по-малко ембриони е около 4 хиляди долара. Крайната цена, след официалното обявяване на услугата, ще е конкурентна на другите компании.
» Бебе с три различни ДНК се роди във Великобритания след инвитро процедура
Етичният аспект на подбора на ембриони според техните характеристики
Водещи генетици и специалисти в областта на биоетиката повдигат някои морални и медицински въпроси, свързани с възможността за генетична селекция на ембриони.
Даган Уелс, професор по репродуктивна генетика от Оксфордския университет, пита: „Искаме ли това наистина? Мисля си, че хората всъщност никога не са разполагали с възможност да решат дали искат да избират бъдещите си бебета или не.“
Според Кейти Хейсън от Калифорнийския център по генетика най-големият проблем е нормализирането на понятия като „добри“ и „лоши“ гени. „Разработването на такива технологии подхранва схващането, че различията между нас, хората, се дължат на биологични, не и на социални фактори“, допълва Хейсън.
„Здрави гени и висок коефициент на интелигентност“
За главния изпълнителен директор на Heliospect Майкъл Кристенсен генетичната селекция на ембриони тепърва ще се усъвършенства и ще донесе много положителни промени в живота на човека. Всеки ще може да има детето, което винаги е искал – здраво, умно и без увредени гени.
Разговора с Кристенсен провежда учен под покритие от организацията Hope Not Hate, който се представя за родител, заинтересован от възможността да избере бъдещото си бебе. По време на една от онлайн срещите екипът на стартъп компанията му представя услугата „полигенетична подредба“. От казаното става ясно още, че Heliospect не предлага инвитро процедура, а използва алгоритми за анализ на генетичните данни, предоставени от майката и бащата, с цел прогнозиране на чертите, които тяхното дете ще притежава.
В представянето на услугата се акцентира на възможността всяко семейство да избере най-добрия според него ембрион, което зависи от личните предпочитания. За една двойка може да е важно детето да е много умно, за друга да е високо, а за трета да не е склонно към напълняване. Някои родители могат дори да изберат ембрион, чийто риск от акне в тийнейджърска възраст е минимален.
В края на презентацията Кристенсен споделя с клиентите своето футуристично виждане, че създаването на яйцеклетки в лабораторни условия би позволило на всяка двойка да има хиляди ембриони, от които да избере най-добрите.
Ще се включи ли в генетичното селектиране критерий за психични разстройства
Ученият не изключва и друга възможност, която би могла да се разгледа и добави в бъдеще, а именно родителите да подбират ембриони според наличието на черти от така наречената „мрачна триада“ – макиавелизъм, нарцисизъм и психопатия. Той предвижда разширяване на опциите при селекцията, което би позволило на родителите да изберат онези ембриони, които са най-малко застрашени да развият някога в живота депресия или друго психично заболяване.
Цели на либералната евгеника
Сред ключовите служители на компанията Heliospect е Джонатан Аномали, който е завършил Оксфордския университет. Той е част от набиращото популярност движение, което подкрепя методите за генетична селекция. „Целта на либералната евгеника, която обединява всички методи за подобряване на генетичните особености на човека, e да насърчи бъдещите родители да изберат ембрион, чийто шансове за оцеляване и щастлив живот са по-големи от тези на друг“, уточнява ученият.
Джонатан Аномали, който е и професор по философия, пояснява, че има негови публикувани статии, чиято цел е да предизвикат дебат по темата за генетичната селекция. Според него „либералната евгеника“ е одобрен и добре познат термин сред специалистите по биоетика.
В един от направените тайни записи представител на стартъпа споменава, че вероятно би било възможно по силата на закона британска двойка да изпрати генетичните данни на ембрионите за анализ в Щатите. Друг вариант е инвитро процедура на територията на САЩ.
Пет двойки вече са се възползвали от услугата „генетична селекция на ембриони“
Основателите на Heliospect твърдят, че до края на 2023 г. са извършили генетичен анализ и са съдействали за подбора на ембриони на общо пет двойки. След това селектираните ембриони са били имплантирани чрез инвитро.
Рискове, свързани с достъпа до генетична информация за населението
Американска компания е специализирана в разработването на инструменти за геномно прогнозиране, които могат да се прилагат в скрининга на както на ембриони, така и на възрастни.
От британската биобанка UK Biobank са категорични, че Heliospect спазва всички условия за достъп до информация.
Не само дейността на Heliospect всява смут в обществото. Напоследък се разпространяват твърдения, че „научна организация, която провежда проучвания върху расите“ също се е добрала до генетичната информация на UK Biobank, което доведе до по-строги проверки на механизмите за достъп до данните. Проф. Ханк Грийли е на мнение, че биобанката и британското правителство трябва да помислят за налагането на нови ограничения при използването на информацията.
Лечението на безплодие във Великобритания е строго регламентирано. По закон ембрионите се изследват за определени сериозни заболявания, включени в предварително изготвен от съответните органи списък. |
US startup charging couples to ‘screen embryos for IQ’: https://www.theguardian.com/science/2024/oct/18/us-startup-charging-couples-to-screen-embryos-for-iq
- Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност
- В Мексико се роди първото в света бебе с трима биологични родители (Снимка)
- УМБАЛ "Александровска" предлага персонализирано генетично изследване за онкологични заболявания
- Ислямска държава е убила повече от 30 деца със синдрома на Даун и други генетични увреждания
НОВИНАТА е свързана към
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Изследване на нухална транслуценция
- Хорионна биопсия
- Хромозомен анализ
- Нацистката програма Лебенсборн: селективно размножаване на арийци за създаване на чиста господстваща раса
- Как СССР се прости с идеята за свръхчовека в края на 30-те години на ХХ век
- Генетични изследвания
- Опитът на д-р Иля Иванов да създаде хибрид между човек и маймуна
- Хирургът Серж Воронов в търсене на вечната младост
- Зараждане и развитие на евгениката в САЩ
Коментари към В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност