Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност

В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност

от 22 окт 2024г., обновено на 23 окт 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Стартъп компанията Heliospect Genomics работи върху иновативен метод за генетичен анализ, който позволява на бъдещите родители да избират ембрионите с най-добри генетични характеристики.
  • Услугата на генетичния скрининг включва анализ на 100 ембриона и възлиза на 50 хиляди долара.
  • Двойките ще могат да избират ембрионите, които отговарят на техните предпочитания – коефициент на интелигентност, ръст, риск от затлъстяване или от развитие на психично разстройство и други.
  • Ако бъдещите родители решат да изследват по-малко от 100 ембриона, цената би била средно 4 хиляди долара.
  • До края на 2023 г. пет двойки са се възползвали от генетичен анализ и подбор на ембрионите, след като са преминали инвитро процедура.

› Критерии за генетична селекция на ембриони

› Генетични данни от британската UK Biobank

› Моралната страна на въпроса за генетичния подбор на ембриони

› Позиция на компанията, която предлага услугата „генетичен подбор на ембриони“

› Генетичен подбор и риск от психично разстройство

› Цели на либералната евгеника

› Двойки, избрали услугата „генетична селекция“

› Рискове, свързани с достъпа до генетични данни на населението

Американската стартъп компания Heliospect Genomics предлага на състоятелни двойки скрининг на техни ембриони, за да се изчисли кои са с най-висок коефициент на интелигентност (КИ). Иновацията повдигна въпроса за етичната страна на генетичното усъвършенстване.

Досега над десет двойки, които преминават инвитро процедура, са се свързали с Heliospect Genomics, за да се възползват от услугата, става ясно от таен видео репортаж. Цената на скрининга достига 50 хиляди долара, като в нея е включено изследването на 100 ембриона. Представители на компанията твърдят, че са помогнали на някои родители да изберат бъдещите си деца въз основа на направените генетични изчисления на техния КИ. От ръководството заявяват с гордост, че методът дава възможност да се избере ембрион с поне 6 точки по-висок коефициент на интелигентност.

Информацията достигна до медиите след таен видео репортаж на организацията за борба с омразата Hope Not Hate. Журналисти от The Guardian преглеждат записите и продължават разследването.

Критерии при подбор на ембрионите

Във видеото се представят експериментални техники за генетичен подбор, които са достъпни най-вече за богати семейства. Служител на компанията Heliospect разказва как двойките имат право да подредят до 100 ембриона, базирайки се на „техния коефициент на интелигентност и други характеристики като например пол, височина, риск от затлъстяване или от развитие на психично заболяване“.

манипулация с яйцеклетки

Генетични данни от британската UK Biobank

От стартъп компанията поясняват, че инструментите, които са внедрени в технологията за селекция на ембриони, използват данни от британската биобанка. В нея се съхранява информацията за генетичния материал, дарен от половин милион британски доброволци. Биобанката е създадена с цел подпомагане на проекти, които са „от обществен интерес“.

Подборът на ембриони въз основа на техния IQ е забранен във Великобритания. В Щатите съществува такава възможност, но въпреки това услугата IQ скрининг все още не се предлага.

Помолени за коментар, представители на Heliospect заявиха, че опериращата на територията на САЩ компания спазва всички закони и наредби. Екипът предпочита да не разкрива подробности, докато проектът не бъде завършен, но все пак уточни, че цената на скрининга на по-малко ембриони е около 4 хиляди долара. Крайната цена, след официалното обявяване на услугата, ще е конкурентна на другите компании.

» Бебе с три различни ДНК се роди във Великобритания след инвитро процедура

Етичният аспект на подбора на ембриони според техните характеристики

Водещи генетици и специалисти в областта на биоетиката повдигат някои морални и медицински въпроси, свързани с възможността за генетична селекция на ембриони.

Даган Уелс, професор по репродуктивна генетика от Оксфордския университет, пита: „Искаме ли това наистина? Мисля си, че хората всъщност никога не са разполагали с възможност да решат дали искат да избират бъдещите си бебета или не.“

Според Кейти Хейсън от Калифорнийския център по генетика най-големият проблем е нормализирането на понятия като „добри“ и „лоши“ гени. „Разработването на такива технологии подхранва схващането, че различията между нас, хората, се дължат на биологични, не и на социални фактори“, допълва Хейсън.

графично изображение на ДНК спирала на тъмносин фон

„Здрави гени и висок коефициент на интелигентност“

За главния изпълнителен директор на Heliospect Майкъл Кристенсен генетичната селекция на ембриони тепърва ще се усъвършенства и ще донесе много положителни промени в живота на човека. Всеки ще може да има детето, което винаги е искал – здраво, умно и без увредени гени.

Разговора с Кристенсен провежда учен под покритие от организацията Hope Not Hate, който се представя за родител, заинтересован от възможността да избере бъдещото си бебе. По време на една от онлайн срещите екипът на стартъп компанията му представя услугата „полигенетична подредба“. От казаното става ясно още, че Heliospect не предлага инвитро процедура, а използва алгоритми за анализ на генетичните данни, предоставени от майката и бащата, с цел прогнозиране на чертите, които тяхното дете ще притежава.

В представянето на услугата се акцентира на възможността всяко семейство да избере най-добрия според него ембрион, което зависи от личните предпочитания. За една двойка може да е важно детето да е много умно, за друга да е високо, а за трета да не е склонно към напълняване. Някои родители могат дори да изберат ембрион, чийто риск от акне в тийнейджърска възраст е минимален.

В края на презентацията Кристенсен споделя с клиентите своето футуристично виждане, че създаването на яйцеклетки в лабораторни условия би позволило на всяка двойка да има хиляди ембриони, от които да избере най-добрите.

Ще се включи ли в генетичното селектиране критерий за психични разстройства

Ученият не изключва и друга възможност, която би могла да се разгледа и добави в бъдеще, а именно родителите да подбират ембриони според наличието на черти от така наречената „мрачна триада“ – макиавелизъм, нарцисизъм и психопатия. Той предвижда разширяване на опциите при селекцията, което би позволило на родителите да изберат онези ембриони, които са най-малко застрашени да развият някога в живота депресия или друго психично заболяване.

Млада двойка мъж и жена в лекарски кабинет

Цели на либералната евгеника

Сред ключовите служители на компанията Heliospect е Джонатан Аномали, който е завършил Оксфордския университет. Той е част от набиращото популярност движение, което подкрепя методите за генетична селекция. „Целта на либералната евгеника, която обединява всички методи за подобряване на генетичните особености на човека, e да насърчи бъдещите родители да изберат ембрион, чийто шансове за оцеляване и щастлив живот са по-големи от тези на друг“, уточнява ученият.

Джонатан Аномали, който е и професор по философия, пояснява, че има негови публикувани статии, чиято цел е да предизвикат дебат по темата за генетичната селекция. Според него „либералната евгеника“ е одобрен и добре познат термин сред специалистите по биоетика.

В един от направените тайни записи представител на стартъпа споменава, че вероятно би било възможно по силата на закона британска двойка да изпрати генетичните данни на ембрионите за анализ в Щатите. Друг вариант е инвитро процедура на територията на САЩ.

Пет двойки вече са се възползвали от услугата „генетична селекция на ембриони“

Основателите на Heliospect твърдят, че до края на 2023 г. са извършили генетичен анализ и са съдействали за подбора на ембриони на общо пет двойки. След това селектираните ембриони са били имплантирани чрез инвитро.

Рискове, свързани с достъпа до генетична информация за населението

Американска компания е специализирана в разработването на инструменти за геномно прогнозиране, които могат да се прилагат в скрининга на както на ембриони, така и на възрастни.

От британската биобанка UK Biobank са категорични, че Heliospect спазва всички условия за достъп до информация.

Не само дейността на Heliospect всява смут в обществото. Напоследък се разпространяват твърдения, че „научна организация, която провежда проучвания върху расите“ също се е добрала до генетичната информация на UK Biobank, което доведе до по-строги проверки на механизмите за достъп до данните. Проф. Ханк Грийли е на мнение, че биобанката и британското правителство трябва да помислят за налагането на нови ограничения при използването на информацията. 

Лечението на безплодие във Великобритания е строго регламентирано. По закон ембрионите се изследват за определени сериозни заболявания, включени в предварително изготвен от съответните органи списък. 
Източник:

US startup charging couples to ‘screen embryos for IQ’: https://www.theguardian.com/science/2024/oct/18/us-startup-charging-couples-to-screen-embryos-for-iq

Още по темата:
  • Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност Разработват метод за подбор на ембриони с висок коефициент на интелигентност
  • Сътрудничество в областта на генетиката с Китай договориха от МУ в Пловдив Сътрудничество в областта на генетиката с Китай договориха от МУ в Пловдив
  • Хората и мишките са с различен генетичен материал Хората и мишките са с различен генетичен материал
  • Учени за първи път коригираха ген вътре в човешкото тяло Учени за първи път коригираха ген вътре в човешкото тяло
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА
25.00лв.

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА

Коментари към В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 11:15
    Коментирайте "В САЩ вече предлагат услугата подбор на ембриони според коефициента им на интелигентност"

НОВИНАТА е свързана към

  • Хорионна биопсия
  • Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците
  • Изследване на нухална транслуценция
  • д-р Петя Ангелова Николова
  • Нацистката програма Лебенсборн: селективно размножаване на арийци за създаване на чиста господстваща раса
  • Генетични изследвания
  • Хирургът Серж Воронов в търсене на вечната младост
  • Приносът на Грегор Мендел за обособяването на генетиката: Експерименти с грах
  • Хромозомен анализ
  • Генетичният код на инуитите ги прави по-здрави, но и по-ниски
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 19 часа и 25 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 12 часа и 7 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 18 часа и 58 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 1 час и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 23 дни, 18 часа и 16 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 24 дни, 17 часа и 42 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 26 дни, 23 часа и 5 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 27 дни, 1 час и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците

Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците

от 27 юни 2022г. Прочети повече
Генетична карциногенеза Генетична карциногенеза

Генетична карциногенеза

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Съществуват женски хромозоми, които предпазват от болест на Алцхаймер, смятат учени Съществуват женски хромозоми, които предпазват от болест на Алцхаймер, смятат учени

Съществуват женски хромозоми, които предпазват от болест на Алцхаймер, смятат учени

от 01 окт 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ШИПКА С КАРАМФИЛ 150 г БИОНИА

ЛАМИЗИЛ спрей за кожа, разтвор 15 мл

БЛЕНД-А-ДЕНТ ЛЕПИЛО ПРОТЕЗИ ПЛЮС С/У ОСТАТЪЧНА ХРАНА 40гр.

БЛЕНД-А-ДЕНТ ЛЕПИЛО ПРОТЕЗИ ПЛЮС СИЛНА ФИКСАЦИЯ 40гр.

БЛЕНД-А-ДЕНТ ЛЕПИЛО ПРОТЕЗИ ЕКСТРА ФРЕШ 47гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 10:32:41

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: Дида от 03 юли 2025г. в 06:55:06

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival