Разновидности на гъбичките, причиняващи аспергилоза, са резистентни към лекарствата
Устойчива на лекарства форма на гъбичките Aspergillus fumigatus, които причиняват аспергилоза (гъбични белодробни заболявания), е открита при шест случая на хора във Великобритания от екипа на Imperial College London. Спорите на новите вариации на гъбичките проникват лесно в белите дробове на човека и причиняват тежки инфекции при хората, чийто имунитет е отслабен. Учените откриват, че от скоро на територията на Обединеното кралство се разпространяват няколко неуязвими щама на гъбичките.
Новите щамове на Aspergillus fumigatus
По време на проучването учените от Imperial College London изолират 218 проби от Aspergillus fumigatus от Англия, Уелс, Шотландия и Ирландия от периода от 2005 г. до 2017 г. 7 от 10 проби са от заразени хора (153 проби от 143 пациенти в пет болници). Останалите 65 проби са взети от околната среда – почва, луковици, компост, въздух и други източници.
От формите на пробата учените извличат ДНК и я секвенират, което им позволява да определят дали има кръстосване в резистентните спори в околната среда и при някои пациенти.
В резултат на това те откриват шест щама на Aspergillus fumigatus в околната среда, от които са се заразили и пациентите. Генетичните прилики показват, че това е пътят на гъбичката: от околната среда към човека.
„Нашето проучване потвърди опасенията ни, че устойчивите спори на плесени в околната среда могат да влязат и заразят белите дробове на хората като причинят по-трудно лечимо заболяване“, споделя един от водещите автори на проучването д-р Йохана Роудс от Центъра за глобален анализ на заболяванията в Imperial College London.
Почти половината (106) от 218-те проби са били резистентни към поне едно от азолните лекарства, които се използват най-често за лечението на аспергилозата.
104 проби са резистентни към итраконазол, 64 към вориконазол, 21 към позаконазол. 26 проби са били резистентни към две и повече лекарства.
Изследвайки тези 218 проби учените откриват 50 нови гена, които са резистентни към медикаменти. Навлизайки по-дълбоко в ДНК намират там нови пет комбинации от едноцифрени промени, наречени единични нуклеотидни полиморфизми, които са свързани с резистентност към лекарствата.
Когато анализират пробите от гъбичките, изследователите установяват наличието на две групи. Група А, която включва 123 от 218 проби, и група В с 95 проби.
80% от пробите в група А са резистентни, а 85% от група В не са.
Двете групи са различни, но въпреки това в тях се откриват признаци на размяна на генетичен материал, а това води до създаването на нови варианти на лекарствена резистентност.
„Откритията ни показват, че има нови начини за предаване на резистентни инфекции към хората. Нужно е и много добро разбиране за начините и мястото, където Aspergillus fumigatus създава устойчивост към лекарствата“, казва д-р Роудс.
Аспергилозата и резсистентността към медикаментите, с които се лекува
Аспергилозата засяга между 10 000 000 и 20 000 000 души в света. Тя се причинява от гъбичките в околната среда Aspergillus fumigatus. Най-уязвими са хората, страдащи от различни белодробни заболявания и с отслабен имунитет. При тях спорите остават в белия дроб и са причина за белодробни инфекции, които се лекуват с противогъбични лекарства. За съжаление в последните години зачестяват съобщенията за резистентност към тези медикаменти.
Тази устойчивост е резултат от широко използваните в земеделието азолови фунгициди. Лекарствата, съдържащи азол, са сред медикаментите от първа линия за лечение на заразените с Aspergillus fumigatus. В резултат на повишения контакт на хората с гъбичните спори в околната среда, сте стига и до резистентност към медикаментите, съдържащи азол.
„Горещите точки на околната среда и генетичната основа на развиващата се устойчивост към гъбичните лекарства трябва задължително да бъдат наблюдавани внимателно, защото именно резистентността не позволява да предотвратим и лекуваме заболяването“, категоричен е друг от водещите изследователи проф. Матю Фишер.
Специалистът по епидемиология та гъбични заболявания насочва вниманието към особено притеснителния факт, че разпространението на резистентност към лекарства срещу аспергилозата в Европа е нараснало от незначителните 3% през 1999 г. до настоящите 40%.
Изследователят подчертава още, че се увеличава и броят на хората, податливи на тази инфекция, за което говори и нарастващият брой на нуждаещи се от трансплантации на органи и на стволови клетки, които са на имуносупресивна терапия или са с тежки белодробни заболявания и вирусни респираторни инфекции.
Д-р Роудс споделя, че въздействието на гъбичните патогени върху човешкото здраве излиза извън контрол. Смъртността в резултат на гъбични заболявания в света в момента надвишава смъртността от малария. Те се превръщат в бреме за общественото здраве, но за съжаление този вид инфекции са пренебрегнати най-много, особено в сравнение с други инфекциозни заболявания, по отношение на финансирането на научни изследвания за тях.
Коментари към Разновидности на гъбичките, причиняващи аспергилоза, са резистентни към лекарствата