Раковите клетки изяждат увредените участъци от мембраната си, за да оцелеят
Фокус в ново изследване на учени от университета в Копенхаген е мембраната на раковите клетки и механизмът, чрез който те отстраняват увредените й участъци, за да оцелеят.
Както при нормалните, така и при раковите клетки мембраната играе роля на кожа. Всяко увреждане по нея застрашава съществуването им. Вътрешността на клетките се състои от течност и в случай че обвивката е компрометирана, тя изтича, което води до тяхната смърт. Представете си как пукате балон, пълен с вода. Резултатът е един и същ.
Макропиноцитоза – механизъм за оцеляване при раковите клетки
Нидерландските експерти установяват, че туморните клетки са си изработили механизъм, с чиято помощ могат много бързо да възстановят проблемния участък в своята мембрана. Техниката се нарича макропиноцитоза. Процесът всъщност не е непознат и се наблюдава и при други клетки.
В конкретния случай раковите клетки издърпват и покриват увредената част от обвивката си само за няколко минути. Те „залепят“ опасното място. След това ненужната мембрана, намираща се отдолу, се разгражда до миниатюрни сфери, които лесно се транспортират до така наречения „стомах“ на клетката, където лизозомите я унищожават.
По време на научния си експеримент екипът пробива малки дупки в мембраната с помощта на лазер, за да предизвика макропиноцитоза. Датчаните откриват, че ако процесът бъде блокиран чрез вещества инхибитори, които не позволяват образуването на тези малки сфери, раковата клетка не успява да се възстанови и умира.
Ръководителят на екипа Йеспер Ниландстед от изследователския център за ракови заболявания от години е насочил вниманието си към начините, по които туморните клетки възстановяват мембраната си*. Според него вече е ясен механизмът, по който това се случва. Ако целият процес бъде предотвратен, те умират. Ученият е на мнение, че макропиноцитозата е ключът към намирането на успешни терапии за раковоболни пациенти. Ниландстед признава, че предстои да бъде извървян дълъг път, но направените открития са повече от интересни и полезни.
Рециклирането на увредената мембрана доставя допълнително енергия на раковите клетки
Ракът е най-опасен, когато засегне нова част от тялото и започне да се разпространява. Тогава болестта се лекува много по-трудно и обикновено се налага по-агресивна форма на лечение.
Най-често увреждане на мембраната на раковите клетки настъпва, когато те се разпространят в човешките тъкани.
По-рано нидерландските изследователи разкриха друга техника, с която клетките могат да „поправят“ своята обвивка – чрез отделянето й, подобно на откъсването на опашката при влечугите.
Бързото клетъчно делене се нуждае от големи количества енергия
Лабораторният експеримент показва, че на макропиноцитозата разчитат най-агресивните туморни клетки. Според учените те използват повторно вече ненужната мембрана, защото след нейното разграждане от лизозомите се отделя енергия, която е изключително важна за тяхното често делене. Самото клетъчно делене, особено когато протича бързо, изисква големи количества енергия и материал, от който да бъдат изградени новите ракови клетки.
Въпреки че резултатите от изследването вече са публикувани в списание "Science Advances", работата на екипа не е приключила. Стине Лауритцен Сьондер споделя: „Смятаме да насочим усилията си към разгадаване на начините, по които раковите клетки предпазват мембраната си.
Интересно е какво се случва, след като тя бъде напълно възстановена. Според нас първоначалното „закърпване“ е сравнително грубо и претърпява допълнителни промени впоследствие. Напълно възможно е това да се окаже слабото място на туморните клетки, затова ще му обърнем специално внимание.
Макропиноцитозата е техника, която позволява на различните видове клетки да абсорбират молекули или вода извън тях самите. С нейна помощ имунните клетки например обграждат и унищожават чужди тела като бактерии и вируси. Без този процес имунната система не би могла да се справи с инфекциите. |
* Sønder Stine Lauritzen, Swantje Christin Häger, Anne Sofie Busk Heitmann et al. “Restructuring of the plasma membrane upon damage by LC3-associated macropinocytosis”. University of Copenhagen. Science Advances. 2021.
- Cancer cells eat themselves to survive: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-07/uoc--cce070221.php
- Restructuring of the plasma membrane upon damage by LC3-associated macropinocytosis: https://advances.sciencemag.org/content/7/27/eabg1969
Продукти свързани с НОВИНАТА
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
КОРДИЦЕПС капсули 450 мг * 60 DXN
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- БЦЖ ваксина
- Как гладът убива рака
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Раковите клетки изяждат увредените участъци от мембраната си, за да оцелеят