Расте броят на мъртвородените деца
По думите й тревожните данни са изведени за последните шест години на база ражданията в Пловдивската болница и са критерий за качеството на пренаталните грижи.
"В организацията на здравната система, която е отговорна за наблюдението на бременните жени, има явни пропуски и те водят до тази статистика", допълни доц. Кръстева.
Тя уточни, че причина за това увеличение е и промяната в критерия за живородено дете. Според евроизискванията се регистрират всички родени бебета над 600 грама, без значение каква ще бъде неговата съдба - дали ще оцелее след ден, два или седмица.
Ражданията под 15-годишна възраст също се превръщат в сериозен проблем. Те водят логично и до недоносени бебета. Много е важно наблюдението на родилката - нейните хронични заболявания, скрининг на плода и второ, изявата на патология, свързана със самата бременност, каквото е повишеното кръвно налягане.
"Една жена трябва да се "подхване" още от началото на бременността. Тогава се улавят началните етапи на много аномалии. Фактите показват, че много бъдещи майки се записват при лекар-специалист едва към 5-6 месец, когато е късно за скрининг и диагностика на проблеми и рискове с плода и бременната", подчерта доц. Кръстева.
Основно недоносените бебета страдат от проблеми с мозъка, белите дробове и очите. Това са органите, засегнати от преждевременно раждане.
"До 10 години неонатологията ще изпадне в кадрови колапс", прогнозира доц. Кръстева.
Една от причините е, че специализацията е четири години. От друга страна младите лекари трудно се насочват към тази дисциплина, каза още тя. Нейното обяснение е в общественото признание и популярност на неонатологията. Много малко хора, а дори и родилки знаят, че човекът, който поема грижата за тяхното бебе след раждането са акушерката и неонатологът.
"Друга причина за слабия интерес е ниското заплащане. Търсят се по-атрактивни специалности, които са по-добре финансирани от системата", обясни доц. Кръстева.
Коментари към Расте броят на мъртвородените деца