Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Реанимационните екипи в столицата - наполовина по-малко от нужното

Реанимационните екипи в столицата - наполовина по-малко от нужното

от 26 сеп 2011г., обновено на 28 ное 2012г.
Реанимационните екипи в столицата  - наполовина по-малко от нужното - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

  Основните проблеми, които с днешна дата стоят пред "Бърза помощ" - София са свързани с липсата на достатъчно екипи, фалшиви повиквания и нужда от постоянно обновяване на линейки и оборудване.

  Според най-новите изисквания на 150 хиляди души трябва да се пада поне по един реанимационен екип на смяна, или общо 8-9 екипа за столицата, обясни директорът й д-р Георги Гелев. София е 1,4 млн. души по официално преброяване, но реално хората са много повече. През 1996 г. реанимационните екипи на смяна трябваше да са 10, а тогава столицата бе не повече от 1,2 млн. души, посочи д-р Гелев. Оттогава насам се е увеличила с около 50% по думите му.

  Сега обаче реанимационните екипи (лекар, сестра и шофьор) на дежурство са 4-5 - наполовина по-малко от необходимото.

  С останалите екипи (лекар и шофьор) сега на смяна работят средно 18 екипа, а щатът е за 30. Около една трета от местата са вакантни. За да работи спокойно, центърът в столицата трябва да разполага общо с 60 екипа. Така ще можем да гарантираме обслужването на всички спешни и някои гранични неотложни случаи, коментира д-р Гелев.

  Друг проблем е, че техниката бързо се амортизира, защото непрекъснато е в експлоатация. Линейките са достатъчно на брой, но обикалят по адреси денонощно, обясни д-р Румяна Колева, зам.-директор на "Бърза помощ". Пътуват и до крайни квартали с неравна пътна настилка. За 10-годишния си юбилей мобилният оператор "Глобул" направи щедър жест - дарява 4 напълно оборудвани по съвременните стандарти линейки на столичната "Бърза помощ", които ще бъдат връчени на специална церемония през октомври. Изключително благодарни сме за помощта, подчерта д-р Гелев. Новите линейки веднага ще започнат да функционират. Най-надеждни са колите под 5 г., след това често се налагат ремонти.

  Заради ниското заплащане и напрегнатия работен ден, работата в "Бърза помощ" не е особено привлекателна за лекарите. Новопостъпил медик без специалност получава възнаграждение в размер на 530 лв. Доктор с взета специалност има заплата 690 лв. Сестрите в линейките вземат по 400 лв. Има какво да се желае и за издръжката на центъра в София. Годишният бюджет е 1,920 млн. лв., а нуждите са за 2,5 млн. лв., сочат сметките. Въпреки че ниските заплати многократно са отчитани като причина за отлива на лекари от бързата помощ, проблемът остава нерешен.

  През летните месеци имахме 9-13 екипа на смяна, което е изключително недостатъчно, каза д-р Гелев. Тогава на екскурзия заминават млади и акивни хора, но възрастните, които имат хронични заболявания и сериозни здравословни проблеми, остават в града.

  В работата на "Бърза помощ" има сезонност или пикове на определени заболявания, които невинаги е ясно от какво се обуславят. Понякога сякаш има епидемия от кръвоизливи в гастроентестиналния тракт или инсулти.

  През февруари и август пък се наблюдава пик при инфарктите по неизяснени причини. За исхемичните инсулти през лятото пък оказва влияние обезводняването.

  Въпреки малкия брой на екипите винаги се отзоваваме на повиквания за деца до 6-годишна възраст, поясни д-р Гелев. Повикванията за малчугани обаче намалявали, а се увеличавали тези за възрастни със сърдечно-съдови заболявания - инсулти, инфаркти, сърдечни атаки, високо кръвно.

  Все още има известни проблеми при предаването на информацията от тел. 112, но сътрудничеството се подобрявало. Комисия между МЗ и МВР непрекъснато обсъжда проблемите. Всяко едно препредаване води до влошаване на качеството на информацията, смята д-р Гелев. Диспечерите на тел. 150 са с медицинско образование и умеят да разпитват хората. Точно коректното описание на симптомите и оплакванията били слабото място на операторите от 112. Невинаги имали ориентир за описание на открито място - казвали например, ей там, на пътя за летището, един припадна. Когато хората звънят на 112 или 150, първо трябва да разкажат какво се е случило, съветва д-р Гелев. После се дават адрес и данни за пострадалото лице. След това опитните диспечери задават още въпроси, за да се убедят, че случаят е спешен.

  Дали тел. 150 ще остане паралелно със 112, ще реши държавата. Локалните телефони в страните от ЕС продължават да съществуват. В Италия, Франция или Германия нямало само 112, а и местен телефон. По-добре е да има дублираща форма, смята д-р Гелев. В момента половината повиквания за

  "Бърза помощ" идват на тел. 150, а другата - от тел. 112.

  Фалшивите обаждания са друг проблем на "Бърза помощ". Това са около 4% от всичките, поясни д-р Гелев. Звънели хора, които смятат, че е смешно да разкараш напразно спешния екип. "Седят на маса, пият и решават да извикат на майтап линейка. Да не говорим за дрогирани, повлияни от алкохол на гарата. Случаите са най-различни. Дигитализацията сега позволява всеки телефон да се декодира и става ясно откъде е обаждането. Но явлението продължава да съществува. Някои дават реално съществуваща улица, но такъв номер, блок или дори етаж не съществува", описва проблема д-р Гелев.

  Всеки реанимобил в София отговарял 100% на световните изисквания. Вътре има всички необходими уреди и помагала за оказване на спешна помощ. Друг въпрос е дали лекарят е взел със себе си от колата към адреса всички необходими уреди, които могат да тежат и 30 кг. В линейката има кардиограф, дефибрилатор, респиратор и аспиратор, няколко вида шини и носилки. Поддържаме и резервна апаратура, счупи ли се нещо, веднага го подменяме, казва д-р Гелев.

  Линейките стигат бързо до адресите, но понякога минава време от повикването до самото посещение.

  Причината е, че екипите в момента може да са заети, и първият, който се освободи, тръгва към новия адрес. Тогава чакането може да е и два часа. Иначе пътуването отнема средно 10-15 мин максимум и по този показател сме наравно с европейските столици. Дежурните екипи в "Бърза помощ" рядко се прибират в базата, обикновено от единия адрес веднага поемат към следващия. Шофьорите в София често са изнервени и невинаги искат или пък могат да направят път на червените лампи. По-лесно е там, където има бус ленти.

  "Много хора смятат, че могат да ползват спешния телефон за преглед вкъщи. Викат линейка дори за радикулитни болки, за пръстче, прищипано на врата. Толкова фрапантни случаи са единици, но пък те не влизат статистически в 4-те процента фалшиви оплаквания, а в онази голяма група на адреси, които нямат основания да се квалифицират като спешни или дори като неотложни повиквания", коментира и д-р Румяна Колева.

  Все още спешните лекари стават жертва на агресивно поведение по време на работа. Почти всяка седмица напоследък имало някакви инциденти - пациентите крадат документи от линейката, удрят и ритат лекарите или пък си изливат яда върху колата, като я блъскат и режат гуми.

  "Бърза помощ" в столицата обгрижва и бездомници. През зимата е по-тежко, защото има много измръзнали.

  "Най-често ги караме в "Пирогов", обработват им раните. Някои остават за болнично лечение. Имаме добро сътрудничество с общината, когато става дума не само за клошари, но и за самотни възрастни хора, които се нуждаят от настаняване в дом. Обаждаме се на дежурния в общината, който помага за координирането със социалните служби. Насочват ни към подходящо заведение. Има и за болничен престой - лечебното заведение в Бухово, там отиват онези бездомници, които нямат нужда от активно лечение, а от малко допълнителни медицински грижи", пояснява д-р Румяна Колева.

3.6/5 7 оценки

Коментари към Реанимационните екипи в столицата - наполовина по-малко от нужното

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Реанимационните екипи в столицата  - наполовина по-малко от нужното
    www.framar.bg 
    на 14 July 2025 в 17:52
    Коментирайте "Реанимационните екипи в столицата - наполовина по-малко от нужното"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Предложете ни място за уикенд на палатка с малко дете :)

преди 2286 дни, 7 часа и 37 мин.

Мога ли да храня малко куче с домашна храна?

преди 3077 дни, 1 час и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 3 дни, 7 часа и 56 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 5 дни, 7 часа и 33 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 10 дни, 5 часа и 53 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 17 дни, 2 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИТАВЕА МАНХАЕ ИНТИМА капсули * 30

РАЗПРЪСКВАТЕЛ ИНХ. B.WELL WN-112

МАНШЕТ ЗА МЕХ. MED-62/63 B.WELL

ФИЛТРИ ЗА ИНХАЛАТОР B.WELL MED-120 * 5

РАЗПРЪСКВАТЕЛ ИНХ. B.WELL MED-120

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:22:05

БОСВЕЛИЯ таблетки 307 мг * 60 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:21:03

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:19:58

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:11:58

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: Елена Александрова от 14 юли 2025г. в 16:43:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival