Ролята на DAF протеина при предпазване на белите дробове от увреждане след грип А
Експериментално проучване разкрива, че протеинът DAF определя щетите, които грипът може да нанесе на белите ни дробове.
Сезонният грип убива до 600 000 души всяка година. Той съществува векове наред и неведнъж е довел до сериозни катаклизми. Испанският грип от 1910 г. и свинският грип H1N1 от 2009 г. отнемат живота на повече от 50 милиона души по света.
Мария Жоао Аморим е изследовател и ръководител на екип от института „Instituto Gulbenkian de Ciencia“. Според нея „няма съмнение, че следваща пандемия ще има, въпросът е кога.“ Тя смята, че най-важното е да сме добре подготвени за нея, което означава провеждането на задълбочени и мащабни изследвания и постоянно събиране на нова информация за вирусите и заболяванията, причинени от тях.
Как ни предпазва имунната система от навлезли в организма вируси?
При навлизането си в белите дробове вирусите се сблъскват с голям брой и най-разнообразни молекули, които ги разпознават като чужди тела и предупреждават за тяхното присъствие. Сигналите активират имунната система, която мобилизира специални клетки и прилага различни способи за предизвикване на възпаление. Балансът тук играе ключова роля. Възпалителните процеси са необходими, за да унищожат вируса и да предпазят тъканите от увреждане. За повечето хора облекчението настъпва до няколко дни, но при една малка част инфекцията води до сериозни усложнения, резултат от свръхактивния имунен отговор, който може да се окаже опасен за белите дробове.
Ролята на DAF протеина и комплементарната имунна система за наблюдение
Мария Жоао Аморим пояснява: „Заедно с колегите открихме, че протеинът DAF (ускоряващ разпадането фактор) може да задълбочи инфекцията при грип А* и съответно да увреди сериозно белите дробове при лабораторни мишки. Тази вирулентност (сила на действие), както и и молекулният механизъм, който лежи в основата й, са непознати за нас. Протеинът DAF е фактор, разположен на повърхността на повечето клетки. Той ги предпазва от атаките на една от нашите собствени имунни систем за наблюдение и контрол, а именно – комплементарната (допълваща) система. Тя обикновено ни защитава от патогените, още щом ги разпознае в организма или в инфектираните клетки, като ги „обезврежда“ и след това елиминира.“
Работата на комплементарната имунна система – нож с две остриета
„За съжаление“, продължава експертът, „процесът може да бъде и рискован, защото, ако комплементарната система започне да унищожава клетки на гостоприемника, би могла да предизвика твърде сериозно самонараняване, следствие от предизвиканото възпаление, което първоначално е имало за цел да се справи само с патогена. Всъщност и тежестта на протичане на инфекцията, и рискът от фатален край се обуславят от липсата или прекалено голямата активност на комплементарната имунна система за наблюдение. Тук се намесва факторът DAF, който би трябвало да регулира целия процес."
Вирусът използва DAF рецептора, за да предизвика имунна свръхреакция
Обратно на очакванията, екипът установява, че грип А използва протеина DAF, за да засили активността на комплементарната имунна система, което означава мобилизирането на по-голям брой имунни клетки. По този начин се изгражда свръхреакция и точно тя уврежда белите дробове. Учените подчертават, че всичко това се случва без значение какъв е вирусният товар.
Ролята на DAF рецептора в борбата с грипа зависи от начина, по който той взаимодейства с някои части на вируса. Сценариите са два – прекалено слаба или прекалено силна имунна реакция. Мария Жоао Аморим допълва: „Комплементарната система е важна, но не е единствената, която определя изхода от инфекцията. Тепърва възнамеряваме да изследваме механизма, по който вирусът променя функцията на протеина в организма гостоприемник, докато се намира вътре, във вече инфектираната клетка.“
Цялото изследване разкрива напълно нова стратегия на вируса, причиняващ грип А, чрез която той атакува имунната система. Резултатите подчертават важността на балансирания имунен отговор при вирусни инфекции, благодарение на който тялото може да се справи с тях бързо и без усложнения. Макар ролята на човешката имунна система да е защитна, има случаи, когато тя може да нанесе сериозни щети по време на боледуване от грип тип А.
* João Amorim Maria, Nuno Brito Santos, Zoé Enderlin Vaz da Silva,Catarina Gomes, Celso A. Reis. "Complement Decay-Accelerating Factor is a modulator of influenza A virus lung immunopathology". Instituto Gulbenkian de Ciencia. PLOS Pathogens. 2021.
- Inside the lungs, a new hope for protection against flu damage: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-07/igdc-itl070221.php
- Complement Decay-Accelerating Factor is a modulator of influenza A virus lung immunopathology: https://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1009381
- С нова технология на синтез на озелтамивир сибирски учени създадоха силен препарат против грип
- Безплатни противогрипни препарати Тамифлу и Реленца, но не на всеки
- Лекарства за понижаване на кръвното налягане намаляват рисковете при грип и пневмония
- Мобилно приложение ще ни предупреждава за настъпваща настинка 12 часа, преди да се разболеем
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРОПОВИТ - Е таблетки * 20 ХИГИТЕСТ
ДОКТОР'С БЕСТ ВИТАМИН C капсули 500 мг * 120
ХЕРБАЛ С капсули * 80 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
ОСТРОВИТ ВИТАМИН С ОТ ШИПКИ таблетки * 60
СОЛГАР ВИТАМИН C капсули 500 мг * 100
КОТЕШКИ НОКЪТ САМЕНТО солуцио 30 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Грип
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Мирта
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
Коментари към Ролята на DAF протеина при предпазване на белите дробове от увреждане след грип А