Само половината от астматиците у нас имат диагноза
Стартира националната пациентска кампания „Белодробно здраве във всички политики“. Инициативата ще продължи пет месеца и ще приключи на Световния ден на спирометрията – 25 септември. Това обяви Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите, боледуващи от астма (АББА), която подчерта, че това е първата толкова мащабна кампания у нас, а задачата й е да информира за социалната значимост на заболяванията на белия дроб като ще даде възможност на хората да ги изследват.
Кампанията се подкрепя и от плувецът Петър Стойчев, който сподели, че сред спортистите също има астматици, но въпреки заболяването те водят не само пълноценен живот, но и завоюват впечатляващи спортни успехи.
Първата проява ще бъде в „Александровска“, обяви Диана Хаджиангелова. От 20 до 23 май лекарите ще измерват дихателни обеми с електронен спирограф безплатно във времето от 13 часа до 15 часа. Освен столицата кампанията ще обхване още Плевен, Русе, Пловдив, Бургас и Варна.
Едва 50% от хората с астма имат поставена диагноза, а 70% от астматиците не приемат заболяването си като сериозно. В същото време един твърде висок процент, между 30% и 40%, от постъпилите в спешен център заради астматичен пристъп са диагностицирани с лека астма. Данните съобщи доц. Мария Стаевска, която оглавява клиниката по алергологията в УМБАЛ „Александровска“, при откриването на информационната кампания „СТОП на астмата!
Мотото не е избрано случайно и се фокусира върху четири важни клинични подхода при това заболяване, а това са симптомите, тестът, оценка на резултата и преоценка на терапията.
Доц. Стаевска е категорична, че не бива да бъдат пренебрегвани типичните за астмата симптоми като задух и продължителна кашлица, които помагат за навременна диагноза. Тя подчерта и колко погрешно е пациентът да взема лекарства, преди да е диагностициран от специалист. В същото време, каза ръководителката на клиниката, хората с тази диагноза не свързват симптомите с лош контрол върху болестта. Алтернатива за страдащите от тежката форма на заболяването е модерното биологично лечение.
От своя страна доц. Владимир Ходжев, който е начело на клиниката по белодробни болести към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив и оглавява дружеството по белодробни болести (БДББ) насочи вниманието към кратко действащите и облекчаващи медикаменти като подчерта, че те маскират заболяването и не контролират възпалението и крият риск от опасни за живота на хората пристъпи. Доц. Ходжев говори и за нуждата от действия за по-чист въздух, за здравословното хранене, за намаляването на антибиотиците в детска възраст и за раждане със секцио единствено по медицински показания.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: УМБАЛ „Александровска
- „Александровска“ вече разполага с високотехнологична лаборатория за производство на два радиофармацевтика
- УМБАЛ „Александровска“ получи първия в страната сертификат за акредитиран Център за лечение на затлъстяването
- Мъж дари бъбрек на брат си, трансплантацията в "Александровска" е успешна
- Проф. Ивайло Търнев и екипът му откриха нов вид генетично заболяване
Коментари към Само половината от астматиците у нас имат диагноза