СБМС внесе подписката в подкрепа на исканията на медицинските специалисти в МС

Синдикатът на българските медицински специалисти (СБМС) внесе подписката в подкрепа на исканията на медицинските специалисти.
11 806 българи подкрепиха желанието на медицинските сестри, акушерките, фелдшерите, лаборантите и физиотерапевтите да спре хаоса в здравеопазването и да бъде проведена най-накрая истинска реформа. Подписката беше внесена в Министерския съвет, Президентството, Народното събрание, здравното министерство и при омбудсмана.
Председателката на СБМС Мая Илиева се обърна към всички, които днес не празнуват Световния ден на медицинските сестри с думите: „Дано дойде денят Х, когато медицинските сестри в България ще погледнат на датата 12 май като на свой истински професионален празник“.
Мая Илиева е категорична, че този ден може да бъде отбелязан единствено когато се върне достойнството на професията. А това може да се случи след реформа, която ще постави нещата там, където трябва да бъдат и здравеопазването няма да бъде опасно за здравето на хората.
Повече от година медицинските специалисти протестират и настояват да бъде сложен край на търговските дружества в системата и да настъпи промяна в категорията им на труд. Това са малка част от исканията, чиято цел е да има правила, които регламентират достоен труд и заплащане на медицинските специалисти, но и адекватни грижи и лечение за пациентите.
По време на множеството си срещи протестиращите не спираха да повтарят, че се борят не само за собствените си права, за смисъла и достойнството на професията си, но и за българите. Затова и поискаха подкрепата им. Мнозина им я дадоха, други е вероятно да го направят сега, но в същото време властта продължава да неглижира и пренебрегва съсловието, да замита под килима всеки проблем с надеждата, че бързо ще бъде забравен.
За радост, Мая Илиева и стотиците като нея са категорични, че няма да спрат, няма да се уморят, нито ще обезверят. И ще продължават да настояват за промяна, защото без нея е сигурно, че не е далеч времето, когато т.нар. обществено здравеопазване ще се срути.
Снимка: СБМС
-
Депутатите решават за заплатите на лекарите през септември
-
Задължиха здравния министър да предприеме мерки за кризата с медицинските сестри
-
Три законопроекта за заплатите на медиците одобри Комисията по здравеопазване
-
Пациентите ще са потърпевши, докато НЗОК не финансира практиките на медицинските сестри
НОВИНАТА е свързана към
- Депутатите решават за заплатите на лекарите през септември
- Задължиха здравния министър да предприеме мерки за кризата с медицинските сестри
- Василена Димитрова: Дайте ни възможност да се развиваме в България!
- Д-р Димитър Димитров, шеф на МБАЛ "Св. Анна" : Трудът на медиците, било то лекари, медицински сестри или санитари, все още не е оценен
- Три законопроекта за заплатите на медиците одобри Комисията по здравеопазване
- Пациентите ще са потърпевши, докато НЗОК не финансира практиките на медицинските сестри
- Мая Илиева: Съсловието на медицинските сестри е в дълбока кома, време е да се пробуди
- Мая Илиева: Всичко, свързано със здравеопазването, вони!
- Десетте месеца на протести родиха Синдиката на българските медицински специалисти
- Медицински специалисти нощуваха в палатков лагер пред МС в знак на протест
Коментари към СБМС внесе подписката в подкрепа на исканията на медицинските специалисти в МС
С огромен интерес следя какви ще бъдат резултатите от подписката. И именно в такива ситуации става ясно уродството на управляващите ни.