Десетте месеца на протести родиха Синдиката на българските медицински специалисти

Протестите на медицинските сестри родиха най-новата синдикална организация в България.
Синдикатът на българските медицински специалисти (СБМС) обединява представителите на всички професии в медицината с изключение на лекарската. Негови съучредители са организациите на фелдшерите, акушерките, физиотерапевтите, медицинските сестри. СБМС е вече официално регистриран в съда. За председател на УС е избрана Мая Илиева, медицинската сестра, която не само загуби работата си, но и се превърна в лицето на протестите.
На пресконференция в БТА на 11 декември 2019 г. учредителите представиха новата структура.
Надеждите на медицинските специалисти са, че СБСМ ще ги представлява реално и адекватно и ще се бори за справедливост и равнопоставеност. Както сподели Александър Александров от Сдружението на фелдшерите: „Ние ще бъде остен в гърба на управляващите, защото те гледат през нас като през стъкло.“
От своя страна Павлина Герина от Асоциацията на акушерките изрази надежда, че ще успеят да договорят по места не само по-добро заплащане и условия на труд, но и ще възстановяат авторитета и ще реабилитират доверието.
Истината е, признават всички те, че единствено с реални действия може да се постигне всичко това. Но и с още нещо, което чудесно формулира медицинската сестра от Сливен Надежда Маргенова. Тя беше категорична, че успех се постига, едва когато медицинските специалисти преодолеят страха и зависимостите.
Мая Илиева е категорична, че времето на мирните протести е минало. „Наясно сме колко много работа ни предстои. Нашата цел е да има истински, работещ и професионален синдикат, който стои зад всеки от своите членове и защитава интересите му, но и тези на съсловието, а действията му са смислени.“
Председателката на СБСМ подчерта, че не би искала да водят война с другите синдикати, независимо от напрежението между тях в началото на протестите, защото „трябва да седнем на една маса и да решаваме проблемите“.
Ще запазят ли своята енергия, непоколебимост и желание да воюват за правата на медицинските специалисти и да търсят решение на драматичните проблеми в системата новоизбраните ръководители на новия синдикат, ще покаже времето. Сега те са амбицирани след месеци на празни обещания и протести да отстояват своята позиция.
И въпреки добрите новини за увеличени заплати в повечето от болниците, продължават да са убедени, че по-важното е да има реформа в системата. Затова не отмениха и протеста, който ще се състои на 15 декември.
Синдикат на българските медицински специалисти
-
Мая Илиева: Някой трябва да си сложи главата в торбата и да започне истинската реформа в здравеопазването
-
Медицинските сестри в Обединеното кралство предприемат стачни действия
-
Мая Илиева: Съсловието на медицинските сестри е в дълбока кома, време е да се пробуди
-
Пациентите ще са потърпевши, докато НЗОК не финансира практиките на медицинските сестри
НОВИНАТА е свързана към
- Достатъчно високи ли са заплатите в сектор Здравеопазване?
- Василена Димитрова: Дайте ни възможност да се развиваме в България!
- Д-р Димитър Димитров, шеф на МБАЛ "Св. Анна" : Трудът на медиците, било то лекари, медицински сестри или санитари, все още не е оценен
- Мая Илиева: Някой трябва да си сложи главата в торбата и да започне истинската реформа в здравеопазването
- Медицинските сестри в Обединеното кралство предприемат стачни действия
- Пациентите ще са потърпевши, докато НЗОК не финансира практиките на медицинските сестри
- Мая Илиева: Съсловието на медицинските сестри е в дълбока кома, време е да се пробуди
- Протест не за оставки, а за да чуе обществото за проблемите на медицинските сестри
- Още седем медицински сестри от карловската болница подадоха оставки
- Мая Илиева: Безхаберието на политиците уби професията „Медицинска сестра“!
Коментари към Десетте месеца на протести родиха Синдиката на българските медицински специалисти