Три законопроекта за заплатите на медиците одобри Комисията по здравеопазване

След малко над четири часа депутатите от Комисията по здравеопазване одобриха на първо четене три от предложените законопроекти, определящи регламент за минималното заплащане на работещите в здравеопазването. Очаквано единственото предложение, което не получи подкрепа, беше на партия „Величие“.
Представителите на институциите и на съсловните организации казаха „да“ единствено на проекта, внесен от управляващата коалиция ГЕРБ, БСП и ИТН. На заседанието присъстваха и представителите на „Бъдеще в България“, чиито протести на практика отключиха процеса и доведоха до настоящите предложения за законови промени. Още по време на срещите с тях управляващите обещаха, че до 28 юли 2025 г. ще има конкретни резултати.
Заседанието и предложенията
Първото предложение, което обсъдиха депутатите, беше на „Възраждане“. То е за увеличение с не по-малко от 150% от средната работна заплата за лекарите и магистър-фармацевтите без специалност, а за медицинските сестри, акушерките, лекарските асистенти, помощник-фармацевтите не по-малко от 140%. Предлагат още допълнително възнаграждение при продължаващо медицинско обучение в размер на 1% от месечната заплата, а за допълнителна квалификация -5%, също и допълнение към ставката за нощен труд в размер на 0,5%. В проекта им се посочва, че съотношението между максималното и минималното брутно възнаграждение в една болница не трябва да бъде повече от 10 към 1, а за хабилитираните специалисти – 15 към 1.
Депутатите от „Възраждане“ бяха категорични, че проектът им е съобразен с исканията и е начин нещата да се променят. Георги Георгиев заяви, че моделът с колективното трудово договаряне на работи. „Ако работеше, нямаше да правим предложения сега, а именно те могат да дадат началото на фундаментална промяна“, каза депутатът.
Предложението на „Величие“ представи депутатът д-р Блажевски. За разлика от останалите три, то е с конкретни цифри, а не с проценти. Основната заплата на лекар да бъде 6000 лв., на медицински сестри да е 4000 лв., а на санитарите 1500 лв.
Законопроектът на ПП-ДБ предвижда младите лекари без специалност и магистър-фармацевтите да получават основна заплата, която е 150% от средната за страната или 3660 лв., а медицинските сестри 125% - 3000 лв. 1% от основната месечна заплата да бъде допълнителното заплащане за преминалите продължаващо медицинско обучение, а 5% за професионална квалификация.
Предложението за промени в Закона за лечебните заведения на ГЕРБ, БСП и ИТН. Председателят на здравната комисия проф. Костадин Ангелов представи законопроекта, според който основните възнаграждения на всички работещи в лечебни заведения трябва да бъдат не по-малки от заложените в Колективния трудов договор. Минималната работна заплата на младите медици без специалност се увеличава с 200 лв. и от 2000 лв. става 2200 лв., а на сестри, акушерки, лаборанти, лекарски асистенти със 167 лв. и от 1500 става 1667 лв. Управляващите предлагат допълнителното възнаграждение за квалификация да е 3% от основната заплата.
Важно е да се отбележи, че и четирите проекта отреждат място за санкции за директорите на болници, които не спазват нормите. Те бяха направени от ГЕРБ и са включени и в останалите три законопроекта без промени. При първо нарушение глобата е 15 000 лв., а при следващото вече е 30 000 лв.
Реакциите
По време на дискусията представителите на институциите, на съсловните организации многократно заявяваха как приветстват всички усилия, които се полагат, за да бъдат решени сериозните проблеми в системата, свързани с лошото заплащане и липсата на кадри и как винаги са настоявали да се действа точно в тази посока. Но. Така и не одобриха нито едно от предложенията на опозицията. Единствената пълна подкрепа на Министерството на здравеопазването, социалното ведомство, НЗОК, Българския лекарски съюз получи законопроектът на управляващата коалиция.
Мотивите против трите предложения, представени от министър Силви Кирилов, обобщено звучат така. При увеличение със 150% ще бъде нужен поне още един милиард лева, нито един от проектите не е финансово обоснован, не става ясно какви ще са разходите. Сериозен аргумент е и възможността болниците да натрупат още дългове.
Подкрепата за проекта на управляващите е, защото предлага регламентиране на законово ниво на минимални изисквания към размера на заплатите на персонала във всички лечебни заведения, независимо от собствеността им, когато биват финансирани със средства от НЗОК или държавния бюджет, аргументира се министър Кирилов.
Изразени бяха притеснения, че директорите на общински болници ще ги напуснат масово, защото както подчерта д-р Неделчо Тотев, няма да бъдат в състояние да увеличат заплатите, а никой ни би искал да плаща глоби в подобен размер. Председателят на Сдружението на общинските болници в България заяви, че представеното е мечтано, но неизпълнимо, защото: „Ние едва успяваме сега. Сериозно сме притеснени. Този път не води никъде.“
Председателят на съсловната организация за лекарите д-р Николай Брънзалов подчерта, че винаги са настоявали за достойно заплащане, но е важно всички да се съобразяват с реалността и възможностите на бюджета. И тъй като подкрепят исканията на младите лекари, предлагат в наредбатаза специализациите сумата за държавната поръчка, която е в размер не по-малък от 2,5 минимални работни заплати да бъде повишена.
В новия Национален рамков договор от БЛС ще настояват да се запише, че лекарите и специализантите имат пълни права като изпълнители по клинични пътеки. За пореден път д-р Брънзалов припомни, че настояват продължителното медицинско образование да стане задължително.
Внесеният от управляващите законопроект е единственият от четирите, който не пропуска лекарите със специалност и гарантира минималните им заплати, аргументира подкрепата за проекта д-р Брънзалов.
От своя страна председателят на Фармацевтичния съюз Димитър Маринов изрази ясна подкрепа за проектите, но без този на „Величие“, тъй като в него никъде не се говори за магистър-фармацевти, а и защото „сме против абсолютни числа, заложени в закон“.
От КНСБ приеха предложенията като антисиндикална дейност, заличаване на социалния диалог и колективното трудово договаряне. Заплати да има само при договаряне. Често по време на обсъждането темата за колективното трудово договаря и за подписването на КТД изместваше фокуса. Факт е, обаче, че КТД все още няма, но е факт и това, че има директори, които не искат да го подпишат.
От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи и от Синдиката на медицинските специалисти бяха категорични, че няма да отстъпят от исканията си за 150% от средната работна заплата. Както Мая Илиева, така и Диана Георгиева попитаха как с подобни предложения управляващите ще се справят с катастрофалния кадрови дефицит в системата.
„Бъдеще в България“
Реакцията на младите лекари, специализанти и студенти, които са в основата на настоящите усилия да бъде решена драмата в здравеопазването, е от значение. Те се чувстват обидени, защото не виждат желание за реална промяна, а само хвърляне на прах в очите. По време на заседанието техният представител Калина Божилова беше категорична, че са против предложенията, които предвиждат обвързването на минималните възнаграждения с наличието на приет и подписан Колективен трудов договор. Тя припомни КТД от 2022-а, в който въпреки опитите ефективно увеличение на заплатите няма.
„Ставаме свидетели не просто на липса на комуникация или решение, а на гавра с професионалистите в сферата на здравеопазването. Не беше взето надпартийно решение, нито се прие единен законопроект, това удължава срока за разглеждане на законопроектите в пленарна зала. Всъщност решение няма“, коментират от Националния протест „Бъдеще в България“.
А сега накъде
Отговорът е труден. От една страна властта спази обещанието си да представи идеи за промяна, от друга обаче те не отговарят на исканията на протестиращите. А това със сигурност показва, че диалог няма. От друга едва ли ще се стигне до гласуване на общ законопроект преди излизането на депутатите във ваканция.
Как трябва да изглежда едно предложение, което да удовлетвори исканията на работещите в здравеопазването, но и да го направи по начин, който не излага на финансов риск системата? Със сигурност е възможно да бъде изработен механизъм, съобразен както с действителността, така и с напълно обоснованите искания. Проблемът е, че докато това се случва, системата се срутва. И това е видно за всички. И всякакви половинчати мерки само удължават агонията. Д-р Александър Симидчиев го формулира добре като заяви: „Сега може да направим нещо бързо, за да спрем кървенето, но не можем да направим много, за да оздравим системата.“ И в това е драмата. У нас се гасят пожари, но не предприемат действия да не избухват. Така е от години. И докато власт и опозиция спорят кой крив и кой прав, системата просто пред очите им умира.
-
Мая Илиева: Някой трябва да си сложи главата в торбата и да започне истинската реформа в здравеопазването
-
Медицинските сестри в Обединеното кралство предприемат стачни действия
-
Десетте месеца на протести родиха Синдиката на българските медицински специалисти
-
Мая Илиева: Съсловието на медицинските сестри е в дълбока кома, време е да се пробуди
Файлове за сваляне към НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Достатъчно високи ли са заплатите в сектор Здравеопазване?
- Василена Димитрова: Дайте ни възможност да се развиваме в България!
- Д-р Димитър Димитров, шеф на МБАЛ "Св. Анна" : Трудът на медиците, било то лекари, медицински сестри или санитари, все още не е оценен
- Мая Илиева: Някой трябва да си сложи главата в торбата и да започне истинската реформа в здравеопазването
- Трябва ли българските политици да минават през тестове за психично здраве?
- Десетте месеца на протести родиха Синдиката на българските медицински специалисти
- Депутатите приеха НЗОК да изплати надлимитната дейност на болниците
- Медицинските сестри в Обединеното кралство предприемат стачни действия
- Пациентите ще са потърпевши, докато НЗОК не финансира практиките на медицинските сестри
- Три варианта за получаване на втората пенсия - корекции в Кодекса за социално осигуряване
Коментари към Три законопроекта за заплатите на медиците одобри Комисията по здравеопазване