На 31 юли 2020-а НС одобри промени в Закона за лечебните заведения

Народното събрание прие предложените промени в Закона за лечебните заведения. Дебат в залата нямаше, а гласуванията бяха и на първо, и на второ четене.
Новите текстове регламентират субсидията, която лечебните заведения с инфекциозни отделения ще получат от здравното министерство. Всички държавни и общински болници ще получават средства, с които да бъдат в готовност за действие при епидемия. Частните клиники също ще получават средства, но само при обявено извънредно положение.
Преди промените на Закона инфекциозните заболявания бяха част от пакета на Здравната каса. Сега те са изцяло ангажимент на здравното министерство, подобно на трансплантациите, спешната и психиатрична помощ. Промяната се наложи, тъй като от началото на епидемията COVID-19 финансовата тежест беше поета от Касата. В същото време законът я задължава да плаща лечението само на здравноосигурените. Когато става дума за инфекциозна болест обаче не е възможно лечението на болния да зависи от това осигурен ли е или не. С промените в Закона този казус се решава.
Депутатите ратифицираха и Споразумението между страните в ЕС за купуването на ваксини срещу COVID-19. Предимството е в общата заявка и провеждането на общ търг на европейско ниво. Не на последно място общата заявка ще позволи и договарянето на по-ниски цени. Министърът на здравеопазването подчерта пред депутатите, че са предвидили ваксини за 2 000 000 души, колкото са българите в рисковите групи – хора над 65 години, мъже и жени с хронични заболявания и медицински и други специалисти, които имат пряк контакт с болни от COVID-19.
Дълговете на държавните болниците са в размер на 529 670 000 лв., от които просрочени са над 129 000 000 лв. Със 149 900 000 лв. са задлъжнели общинските здравни заведения, а просрочията им са 32 320 000 лв. Това стана ясно от отговора на министър Костадин Ангелов на въпрос, поставен му от Дора Янкова от групата на БСП в НС.
Здравният министър подчерта, че епидемията COVID-19 е задълбочила проблемите и е изправила пред сериозни заплахи лечебните заведения в страната. Една от тях са намалелите приходи, които според изчисленията са 16% по-малко в сравнение със същия период на 2019-а. Отлагането на лечението на множество хронични заболявания е също тежък проблем, чиито последици тепърва ще излизат наяве.
Държавата ще помогне, увери министър Ангелов. Той припомни, че общинските болници ще получат 19 000 000 лв. и информира още, че заедно с представители на общинските лечебни заведения и на Националното сдружение на общините в България са намерили начин най-нуждаещите сектори да получат финансиране.
parliament.bg, bnt.bg
Продукти свързани с НОВИНАТА
АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО И ПРОЦЕС 2022 - СЪСТАВИТЕЛ ПРОФ. Д-Р ДИМИТЪР КОСТОВ - СИЕЛА
СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2024 - ПРОФ. Д-Р НИНА ГЕВРЕНОВА - СИЕЛА
НовДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ 2022 КОМЕНТАР - ЙОРДАН ВЛАДОВ - СИЕЛА
НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО: ОБЩА ЧАСТ - АЛЕКСАНДЪР СТОЙНОВ - СИЕЛА
СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2022 - ПРОФЕСООР д-р НИНА ГЕВРЕНОВА - СИЕЛА
ЛЕКЦИИ ПО ОБЩА ТЕОРИЯ НА ДЪРЖАВАТА - ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- НАРЕДБА № 10 ОТ 24 МАРТ 2009 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ЗАПЛАЩАНЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИ ПРОДУКТИ ПО ЧЛ. 262, АЛ. 6, Т. 1 И Т. 2 ОТ ЗАКОНА ЗА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ПРОДУКТИ В ХУМАННАТА МЕДИЦИНА, НА МЕДИЦИНСКИ ИЗДЕЛИЯ И НА ДИЕТИЧНИ ХРАНИ ЗА СПЕЦИАЛНИ МЕДИЦИНСКИ ЦЕЛИ, КАКТО
- Закон за храните
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Закон за Българската агенция по безопасност на храните
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Новият шеф на парламентарната здравна комисия е д-р Даниела Дариткова
Коментари към На 31 юли 2020-а НС одобри промени в Закона за лечебните заведения