Здравната комисия в НС одобри промените в Закона за лечебните заведения

Членовете на парламентарната здравна комисия приеха на второ четене промените в Закона за лечебните заведения. Следващата стъпка е обсъждането им в пленарна зала.
Измененията в Закона водят до промени в още четири закона – за трансплантациите, за бюджета на Здравната каса, за приватизацията и за кръвта.
Според новите правила болниците се задължават да предоставят всеки ден информация на Националния съвет за цени и реимбурсиране на лекарствените продукти за ефекта от терапията. Регламентът предвижда глоба от 500 лв. до 1000 лв. в случаите, когато информацията не е подадена или това не е направено в срок. При следващото нарушение глобата нараства и е от 1500 лв. до 3000 лв.
Санкции са предвидени и за всеки, който наруши разпоредбите на закона или на правилниците за прилагането му. За едноличните търговци глобата е отново от 500 лв. до 1000 лв., а за юридическите лица от 1500 лв. до 3000 лв. Ангажимент на Агенцията „Медицински надзор“ ще бъдат контрола и установяването на нарушенията на правилата.
Според друг от новите текстове в случаите, когато е установено нарушаване на медицинските стандарти, става напълно допустимо да се отнеме регистрацията на лечебното заведение.
Промените разрешават трансплантацията на матка. Условието е жената, която става донор, да е раждала. Кръстосаното донорство също става възможно като затова е необходимо заверено при нотариус писмено съгласие и от двамата донори и те, както и реципиентите, да са включени в служебния регистър на ИА „Медицински надзор“.
Важна промяна настъпва и по отношение на възможността държавата и общините да отпускат средства за ремонти на болници и поликлиники. При приватизацията на части от държавни лечебни заведения 80 % от сумата, която остава след внасянето на 20% в държавния бюджет, вече ще могат да бъдат използвани за инвестиции, но и за погасяване на дългове.
Министърът на здравеопазването ще определя държавната болница, която ще има ангажимента за медицинското осигуряване при пътуване в страната и чужбина на президента, вицепрезидента, председателя на НС, министър-председателя и главния прокурор и на чуждите делегации. Медицинските дейности ще бъдат финансирани от държавния бюджет през този на здравното министерство.
Депутатите обсъдиха още и предложението за допълнение на Закона за Българския червен кръст, внесено от Искрен Веселинов и Александър Ненков. Проектът им регламентира правната възможност върху имотите с публична или частна държавна собственост да се учредява право на строеж в полза на БЧК.
parliament.bg
Продукти свързани с НОВИНАТА
АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО И ПРОЦЕС 2022 - СЪСТАВИТЕЛ ПРОФ. Д-Р ДИМИТЪР КОСТОВ - СИЕЛА
СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2024 - ПРОФ. Д-Р НИНА ГЕВРЕНОВА - СИЕЛА
НовДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ 2022 КОМЕНТАР - ЙОРДАН ВЛАДОВ - СИЕЛА
НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО: ОБЩА ЧАСТ - АЛЕКСАНДЪР СТОЙНОВ - СИЕЛА
СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2022 - ПРОФЕСООР д-р НИНА ГЕВРЕНОВА - СИЕЛА
ЛЕКЦИИ ПО ОБЩА ТЕОРИЯ НА ДЪРЖАВАТА - ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- НАРЕДБА № 10 ОТ 24 МАРТ 2009 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ЗАПЛАЩАНЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИ ПРОДУКТИ ПО ЧЛ. 262, АЛ. 6, Т. 1 И Т. 2 ОТ ЗАКОНА ЗА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ПРОДУКТИ В ХУМАННАТА МЕДИЦИНА, НА МЕДИЦИНСКИ ИЗДЕЛИЯ И НА ДИЕТИЧНИ ХРАНИ ЗА СПЕЦИАЛНИ МЕДИЦИНСКИ ЦЕЛИ, КАКТО
- Закон за храните
- Закон за Българската агенция по безопасност на храните
- Новият шеф на парламентарната здравна комисия е д-р Даниела Дариткова
- Издаване на разрешение или отказ за уволнение на някои категории работници
- Неизползвани дни от платения отпуск
- Парламентът създаде изпълнителна агенция "Медицински инспекторат" - за контрол на медицинското обслужване
- Лекарствата без аналог ще отиват в болниците без обществена поръчка
- Измененията в закона за авторското право дава нови възможности на незрящите
- Депутатите приеха от 2021 г. да има данъчни облекчения за семействата с деца
Коментари към Здравната комисия в НС одобри промените в Закона за лечебните заведения