Ще гласувате ли на предсрочните парламентарни избори?
България влиза в подготовката за поредните предсрочни избори, които трябва да дадат ясен и точен въпрос за управлението на страната. За съжаление, все по-разколебаните хора коментират, че не виждат особен смисъл да гласуват.
Постоянно намаляващата изборна активност може да бъде обяснена само с пълната демотивация на избирателите. Дали и идващите предсрочни избори ще бъдат потвърждение или изключение от тенденцията? Колко още време можем да изкараме със Служебен кабинет, който не може да предприеме редица решения, тясно свързани със здравеопазването и социалната сфера.
Да се гласува е забавно и полезно за демокрацията. Ако го намирате за скучно, вижте как го правят по света.
- Неделя е денят за избори
Гласоподавателите в САЩ гласуват във вторник, но в останалия свят неделята е фаворит. Интересното е, че страните, в които английският е основен език, обикновено са изключение от това правило; в Канада гражданите гласуват в понеделник, докато британците гласуват в четвъртък, а австралийците и новозеландците - в събота.
Американският вот невинаги е бил ограничен до вторник по закон; това е остатък от 19-ти век, когато фермерите често са били принудени да пътуват на дълги разстояния до своите избирателни секции и са имали нужда от достатъчно време, за да се върнат у дома навреме за пазарния ден в сряда.
- В Индия не се гласува за един ден
Индия е дом на повече от 800 милиона избиратели, което я прави най-голямата демокрация в света. Правителството провежда избори в продължение на седмици или дори месеци. Последните големи общи избори през 2014 г., на които индийците гласуват за 543 членове на парламента, се провеждат в девет отделни дни в продължение на пет седмици.
- Швеция и Франция - автоматична регистрация
Хората във Франция и Швеция не трябва да се притесняват дали ще намерят време за регистрация преди деня на изборите. Правителството автоматично регистрира гласоподавателите, когато имат право на глас – във Франция това е веднага щом хората навършат 18 години. Швеция разчита на данъчните регистри, за да създаде списъци на гражданите, отговарящи на условията.
- В Австралия е задължително да се гласува
Всеки австралиец над 18 години е задължен по закон да се регистрира, за да гласува и да участва във федерални избори. Всеки, който не се появи в деня на изборите, се глобява с 20 австралийски долара (около 15 долара). Неплащането на тази глоба води до още по-строги санкции - до 180 австралийски долара - и може да доведе до наказателно обвинение.
- Бразилия - младежите на 16 могат да гласуват
От 1988 г. бразилските граждани имат право да гласуват на 16-годишна възраст. (Гласуването се изисква за почти всички на възраст между 18 и 69 години и всеки, който не гласува, подлежи на глоба.) Младежите над 16 години също имат право да гласуват в Австрия, Никарагуа и Аржентина, а 17-годишните могат да гласуват в Индонезия и Судан.
Смята се, че даването на възможност на младите хора да гласуват може да ги превърне в по-ангажирано гражданство, когато тези избиратели пораснат. Нещо повече, тийнейджърите, които избират да участват в избори, често са толкова добре информирани за кандидатите и проблемите, колкото и по-възрастните им колеги.
- В Естония гласувате онлайн
От 2005 г. естонците имат възможността да гласуват онлайн, вместо да чакат на опашка в местните избирателни секции. Въпреки че личното гласуване все още е по-популярно, през 2015 г. повече от 30 процента от естонските избиратели са се възползвали от системата за онлайн гласуване. Естонската система е работеща, защото всеки гражданин получава сканируема лична карта и ПИН, които той или тя може да използва, за да изпълни редица граждански отговорности, от подаване на данъци до плащане на библиотечни глоби. (Въпреки че личната карта и ПИН кодът на естонец се използват за потвърждаване на неговата или нейната самоличност в деня на изборите, самият вот е криптиран, което го прави анонимен.)
- Избирателната активност в САЩ не е особено висока
Според доклад от 2016 г. за избирателната активност в развитите страни само 53,6 процента от американците са изпълнили своя граждански дълг по време на изборния цикъл през 2012 г. За разлика от това, Белгия отбеляза най-високия процент избиратели с право на глас на изборите през 2014 г.; приблизително 87,2 процента от белгийските граждани са гласували.
- В Чили жените и мъжете са гласували отделно
От 1930 г. – когато жените за първи път получават правото да гласуват на местните избори в Чили – мъжете и жените се насочват към отделни избирателни секции. Обичаят да се разделят мъжете и жените в деня на изборите се запазил дори след като избирателното право било дадено на общонационални избори (и регистрите за гласуване в страната били комбинирани) през 1949 г. Въпреки това, отделното гласуване обаче все още се практикува широко.
- Избори има и в Северна Корея
Но те далеч не са демократични, както бихме очаквали ние. Въпреки че огромните 99,7 процента от електората са участвали в местните избори през 2015 г., гражданите нямали голям избор. Всички в бюлетината били избрани предварително от управляващата партия на Северна Корея; за да гласуват, севернокорейците просто трябвало да пуснат разпечатка на имената в кутия, за да изразят своята подкрепа.
В избирателните секции имало отделна кутия, в която избирателите можели да впишат отказа си от дадените кандидати. Всички избрани кандидати обаче получили 100 процента от гласовете - което означава, че или никой не е избрал да се противопостави, или ако са го направили, гласовете им не са били отчетени.
- Избори има и там, където грамотността е проблем
В Гамбия гражданите гласуват, като пускат камъчета в цветни метални варели със снимки на кандидатите. Всеки барабан е снабден със звънец, който мраморът, след като бъде пуснат, удря. (Ако звънецът бие повече от веднъж, служителите в анкетата знаят, че някой е нарушил правилата.)
- В Нова Зеландия се мълчи по време на избори
Това е така, защото медийното отразяване на всичко, което може да повлияе на резултата, е незаконно преди 19:00 часа. в деня на изборите. Според един доклад, „водещите по телевизията не могат да споменават дори нещо толкова светско като облеклото на кандидата, още по-малко кой може да спечели. Политическите партии дори са инструктирани от властите да „спрат публикуването на своите страници [в социалните медии]“. Всеки, който наруши ограничението в деня на изборите, е изправен пред глоба до 20 000 новозеландски долара (около 14 000 долара).
- Може да се гласува и в Космоса
Астронавтите на борда на Международната космическа станция имат възможността да гласуват от 1997 г., когато законодателите в Тексас приеха мярка, която позволява изпращането на сигурни бюлетини в космоса от контрола на мисията в Хюстън, Тексас. След като астронавтите направят своя избор, техните бюлетини – PDF файлове на хартиените бюлетини, които биха получили по пощата – се изпращат обратно на Земята, където чиновниците отварят кодираните документи и изпращат хартиено копие на бюлетината на астронавта, за да бъдат преброени.
Ще вземете ли участие на предсрочните парламентарни избори?
Не отлагайте да вземете подходящото решение, защото има малко време. Избирайте мъдро и прагматично. Да се надяваме, че България няма да влезе в някоя подобна класация на любопитни факти за изборите по света като "страната с най-много неуспешни предсрочни избори". От нас зависи.
Гласуване
Резултати
АНКЕТАТА е свързана към
- Търсим вашето мнение
- За кого ще гласувате – предсрочни парламентарни избори на 2 октомври 2022 г.
- Вярвате ли, че изборите могат да променят нещо в България
- Нови 25 наркотични вещества - дизайнерска дрога, се включват в забраната за приложение в хуманната медицина
- Трябва ли българските политици да минават през тестове за психично здраве?
- Депутатите задължиха здравния министър да подготви план за работата на болниците в извънредна обстановка
- Новият шеф на парламентарната здравна комисия е д-р Даниела Дариткова
- Парламентът създаде изпълнителна агенция "Медицински инспекторат" - за контрол на медицинското обслужване
- Депутатите приеха от 2021 г. да има данъчни облекчения за семействата с деца
- Депутатите от здравната комисия приеха отчетите на НЗОК
- Годишният отчет на НЗОК сочи, че болниците са се увеличили с 62 през последните 2 години
Коментари към Ще гласувате ли на предсрочните парламентарни избори?