Парламентът създаде изпълнителна агенция "Медицински инспекторат" - за контрол на медицинското обслужване
Парламентът реши да се създаде изпълнителна агенция "Медицински инспекторат", която да контролира медицинското обслужване на гражданите. Агенцията ще бъде на подчинение към министъра на здравеопазването. Агенцията има живот по-малко от 12 месеца, преди да се превърне в ИА "Медицински одит".
Устройственият правилник на агенцията е приет на 26 ноември, 2009-та
Агенцията "Медицински инспекторат" следи за спазването на медицинските стандарти и правата на пациентите в лечебните заведения, както и разходването на средствата, предоставени им от републиканския бюджет по реда на чл. 82. В обсега й ще бъде извършването на проверки за съответствието на структурата, управлението, дейността и организацията на медицинското обслужване в лечебните заведения с изискванията на Закона за здравето, Закона за лечебните заведения и нормативните актове по тяхното прилагане. Медицинският инспекторат ще изготвя експертни становища по медицинското поведение във всеки конкретен случай, свързан с медицинското обслужване и здравното осигуряване на граждани и юридически лица. При нарушаване на тези изисквания Агенцията ще подготвя проекти на мотивирани предложения за заличаване от регистъра на лечебни заведения за извънболнична помощ и хосписи; отнемане на разрешения за лечебна дейност на болници, диспансери, диализни центрове, ДМСГД и тъканни банки. При необходимост ще предлага налагане на дисциплинарни наказания на директорите на лечебните заведения по чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения. От правомощията на Агенцията е и налагането на глоби и имуществени санкции при констатиране на нарушения.
Агенцията е структурирана в обща и специализирана администрация, организирана в 4 дирекции и служител по сигурността на информацията. Тя е юридическо лице на бюджетна издръжка - второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на здравеопазването. Дейността й се финансира от бюджетни средства и приходи от собствена дейност.
Протести на лекарите и зъболекарите срещу новата изпълнителна агенция
Българският лекарски съюз (БЛС) и Българският зъболекарски съюз (БЗС) приеха съвместна декларация във връзка с поправката в Закона за здравето, с която се създава нов контролен орган "Медицински инспекторат" към Министерството на здравеопазването. Това съобщиха от пресцентъра на БЛС през май, 2009-та.
Двете съсловни организации са на мнение, че по този начин се „гарантират на властимащите всички права за безконтролно налагане на санкции”.
„Предвидените правомощия на агенцията, сполучливо определена от медиите като медицинска полиция, представляват заплаха за пазара на медицински услуги и на лечебните заведения, които са самостоятелни юридически лица, както и нарушават действащи принципи и норми на Конституцията на България.” - се посочва в декларацията.
БЛС и БЗС изразяват безпокойство, че новата структура ще функционира успоредно с Националната здравноосигурителна каса и Регионалните центрове по здравеопазване и съсловието ще търпи санкции от три страни за едни и същи нарушения.
„Като се противопоставяме с всички аргументи на този неморален акт, гласуван от българския парламент, запазваме правото си за последваща реакция с всички законови средства.” – допълват от двата съюза.
Изпълнителна агенция "Медицински инспекторат" се трансформира в "Медицински одит"
С промените в Закона за здравето през март, 2010-а, ИА"Медицински инспекторат" се трансформира в ИА "Медицински одит". Във функциите на агенцията се залага осъществяването на контрол и осигуряване на качеството на медицинското обслужване.
С промените в Закона за здравното осигуряване терминът "медицински надзор" е заменен с "медицински контрол". В тази връзка се променят терминологично разпоредбите на няколко члена от правилника. Променя се и наименованието на дирекция "Контрол на медицинските дейности и специализиран медицински надзор", като новото наименование на дирекцията е "Контрол на медицинските дейности". В правилника се регламентира и длъжността на заместник-директор на агенцията в съответствие с новата разпоредба на чл. 116а, ал. 3 от Закона за здравето. С проекта се предвижда щатната бройка за длъжността да бъде за сметка на намаляване на числеността на една от дирекциите.
Министерство на здравеопазването, Дневник, Credoweb
Снимка: Pixabay.com
Публикацията е обновена и редактирана на 17.08.2020-а.
- Нови 25 наркотични вещества - дизайнерска дрога, се включват в забраната за приложение в хуманната медицина
- Депутатите задължиха здравния министър да подготви план за работата на болниците в извънредна обстановка
- Парламентарната здравна комисия прие на първо четене промените в Закона за лечебните заведения
- Даниела Дариткова сменя Стоян Тонев начело на парламентарната здравна комисия
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДРЕГЕР DINGO C-08 РОЗОВ С МУНДЩУК
Безплатна доставка за България!ДАВИНЕС ЛОВ КЪРЛ КОНТРОЛЕР ЗА КЪДРАВА КОСА 150 мл
СИЛАТА НА САМОКОНТРОЛА - РАЙЪН ХОЛИДЕЙ - СИЕЛА
СИНХРОЛАЙН АКНИКЕЪР СПРЕЙ ЗА ГРЪБ И ГЪРДИ 100 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Дирекция "Бюро по труда", град Пловдив
- Дирекция "Бюро по труда", град Стара Загора
- Дирекция "Бюро по труда", град Асеновград
- Дирекция "Бюро по труда", град Хасково
- Дирекция "Бюро по труда", град Димитровград
- "Бюро по труда", Варна Владислав Варненчик
- Лечение и контрол на астма
- Дирекция "Бюро по труда", град Пазарджик
- Дирекция "Бюро по труда", град Лом
- Дирекция "Бюро по труда", град Кюстендил
Коментари към Парламентът създаде изпълнителна агенция "Медицински инспекторат" - за контрол на медицинското обслужване