Задължиха здравния министър да предприеме мерки за кризата с медицинските сестри
Акценти
|
Единодушно със 185 гласа „за“ народните представители задължиха министъра на здравеопазването да предприеме действия и мерки за разрешаване на кризата с медицинските сестри и акушерки. Независимо от изразените и в комисията по здравеопазване, и в пленарна зала съмнения, че подобен акт е в състояние да разреши кризата, която е толкова дълбока, че е почти необратима, и дори обвинения, че става дума за поредния предизборен ход, всички политически партии в Народното събрание декларираха, че ще подкрепят предложението на "Продължаваме промяната – Демократична България", както и направиха.
Решението
„Здравеопазването е тежко и хронично болно, а катастрофата е неизбежна. Недостигът на медицински сестри е огромен и това налага изработването на стратегия за увеличението броя на специалистите по здравни грижи.“ Думите са на Лена Бориславова от групата на ПП-ДБ, една от четиримата депутати, вносители на предложението. Аргументите на народните представители са, че ако не бъдат предприети реални действия до няколко години здравната система у нас буквално ще се срути.
За да не се допусне това, депутатите задължиха здравния министър да изготви стратегия като поставиха срок от два месеца.
Основните акценти в нея са насочени към увеличението с 30% на медицински сестри и акушерките до 2030 г. Другите мерки са по-добър достъп до образование и увеличаване на държавната поръчка по специалността както и държавата да поеме таксите и стипендиите на студентите, които се обучават за медицински сестри и акушерки.
>>>След две години протести на медицинските сестри - равносметката
Да се направи възможното да се повиши авторитетът на професията, което според решението ще стане чрез информационни кампании, е другият основен акцент. Не на последно място да бъде осигурено минималното възнаграждение да бъде 90% от средната работна заплата в страната. Това предложение беше допълнено по време на дебатите в пленарна зала, след предложението на проф. Костадин Ангелов да се вмъкне фразата „или според договореното в КТД, в зависимост от това кое е по-благоприятно.“
И по време на дискусиите в парламентарната комисия по здравеопазване, и на тези в пленарна зала депутатите от всички групи бяха категорични, че става дума за тежка криза. Лена Бориславова подчерта колко комплексен е проблемът и дълбока кризата, но трябва да се започне отнякъде.
Политическите реакции
Председателят на парламентарната комисия по здравеопазване д-р Александър Симидчиев, който е част от вносителите на предложението, определи решението от днешния 7 август 2024 г. като „вик за помощ от страна на НС към всички институции“ и подчерта колко е важна информационната кампания, чиято задача е да повиши авторитета на професията. „Проблемът е от 20 години. Финансирането няма да го реши, важни са кариерното развитие и увеличаването на авторитета на професията. Ако сега не започнем да решаваме проблема, няма да има здравна система“, категоричен беше д-р Симидчиев.
Красимир Вълчев от ГЕРБ напомни, че държавата вече е определила специалностите за медицински сестри и акушерки като защитени, но проблемът е не в увеличаването на бройките, а в това, че няма търсене. „Ако искаме силни институции, не бива да песитм от заплати. Минималната заплата има сигнално значение за всеки млад специалист“, каза Красимир Вълчев.
Съпартиецът му проф. Костадин Ангелов отново заяви, че с действията си сега депутатите няма как решат проблема с медицинските сестри. „Разбира се, че ще подкрепим предложението, но по-важно е най-накрая да постигнем политически консенсус по темата здравеопазване и то да се превърне в осъзнат национален приоритет. Да го приемем и да бъде задължително за всеки здравен министър в следващите години“, заяви проф. Ангелов.
>>>Здравеопазване 2022 – възможна ли е реформата
Вече независимият депутат д-р Джевдет Чакъров попита: „Защо допуснахме това да се случи и сега да гасим пожари?“ И напомни на колегите си, че проблемът е не по-малко сериозен и при лекарите, особено общопрактикуващите, повечето от които са в пенсионна възраст. Крайно време е да се направи реформа в здравеопазването, категоричен беше той.
Маргарита Махаева от „Възраждане“ определи решението като обида за цялата гилдия, защото се взима точно преди избори. „Защо не решихте проблема, когато управлявахте? Никой от гилдията не ви вярва“, каза Маргарита Махаева.
Проф. Андрей Чорбанов от ИТН коментира, че темата е политизирана от самото начало и попита защо точно сега. Напомни, че кризата с медицинските сестри не е само в България, но и в Европа.
>>>Над 80% от медицинските сестри в Англия работят, докато са болни
В крайна сметка от 185 депутати нито един не гласува с „против“ или „въздържал се“. Всички бяха „за“.
Едва ли само защото идват избори, тъй като разрухата е пред очите на цялото общество. Липсват 30 000 медицински сестри. Подобна липса не се случва за година. Дали поемането на таксите за обучение от държавата и минимална заплата от 2000 лв. за медицинска сестра и 2500 лв. за акушерка ще реши проблема? Едва ли, когато става дума за проблеми, трупани от години и за професия, чиито представители са лишени от достойнство.
Кризата и пътищата за решаването й
Кризата в здравеопазването у нас е отчетлива, тежка и от години. Няма представител на държавата и политиката, който да не говори, че здравето е най-ценното и е приоритет, който да не обещава и за жалост бързо да забравя изреченото. Пробойните в здравната система създават риск за живота на хората. Една отминала наскоро пандемия ни показа ясно колко сме уязвими и как всеки дефект и нерешен проблем са заплаха за всички.
От години медицинските сестри не просто говорят за проблемите, а крещят. Обръщения, отворени писма, форуми, призиви, стачки. Срещи и обещания, кръгли маси и декларации. В резултат – система, която е неприемлива както за здравните работници, така и за пациентите.
>>>Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
Лекари, сестри, лаборанти, фелдшери, акушерки, които с всяка година стават все по-малко. Неслучайно общопрактикуващите лекари излязоха с позиция, в която припомниха, че е нужна стратегия в системата изобщо, защото проблемите при тях са същите. Повече от половината са на пенсионна възраст. След няколко години общопрактикуващи лекари няма да има. Както няма да има и други специалисти.
>>>Мая Илиева: Всичко, свързано със здравеопазването, вони!
Защото държавата години наред си затваря очите и замита под килима всеки проблем, защото се гасят локалните пожари, но никой не иска да види огромната клада, на която общественото здравеопазване изгаря пред очите на всички. Защото всеки път има единствено и само кратки цели, с които се запълват зейналите празнини, но няма визия за поне десетилетие напред. И точно защото у нас липсват визионери и държавници, но е пълно с политически еднодневки, сега става ясно, че дупките са се превърнали в кратер, който поглъща всички ни.
Възможно ли е най-накрая представителите на политическата класа да са забелязали колко голям е пожарът? Възможно ли е след десетилетия празни приказки и декларации за реформи, които така и не се случват, най-накрая да се обединят и да признаят, че здравеопазването е основен приоритет?
Дните на 50-я парламент са преброени, но пък достатъчни, ако политиците са решили да действат, а не да ръсят предизборни обещания.
Продукти свързани с НОВИНАТА
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.017
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.019
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР KEEN ELITE BAGS EB - 01.010
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.004
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.005
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.006
НОВИНАТА е свързана към
- Клара Бартън: една от най-известните медицински сестри в САЩ
- Първите стюардеси в света трябвало да бъдат квалифицирани медицински сестри
- Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 1
- За медицинските сестри с любов и благодарност
- Д-р Димитър Димитров, шеф на МБАЛ "Св. Анна" : Трудът на медиците, било то лекари, медицински сестри или санитари, все още не е оценен
- Медицинската сестра Мери Уолкър - единствената жена, удостоена с медал на честта в САЩ
- Мая Илиева: Съсловието на медицинските сестри е в дълбока кома, време е да се пробуди
- Продължаващото медицинско обучение става задължително за медицинските специалисти
- Една българска медицинска сестра в Англия
- Клавдия Лъчезарова Иванова-Арсенова
Коментари към Задължиха здравния министър да предприеме мерки за кризата с медицинските сестри