Как да се промени наименованието "медицинска сестра"?
Свикнали сме да отиваме на преглед и медицинската сестра да съдейства на лекаря за манипулацията или за попълване на документите. Всъщност, от 2026 година може повече да няма медицински сестри.
На страница 27-28 от "Стратегия за предприемане на мерки и действия за подобряване осигуреността на системата на здравеопазването на Република България с медицински сестри и акушерки и за увеличаване най-малко с 30 на сто на броя на правоспособните медицински сестри и акушерки за периода до 2030 г.", разработена на основание Решение на Народното събрание за предприемане на мерки и действия за подобряване осигуреността на системата на здравеопазването на Република България с медицински сестри и акушерки, обн. в ДВ. бр. 68 от 13.08.2024г., можете да откриете любопитен текст:
"Провеждане на обществена дискусия за модернизиране на наименованието на професията „медицинска сестра“ – срок до 2026г. Отговорна институция: Министерство на здравеопазването Като проблем се отчита наименованието на квалификацията „медицинска сестра“ в женски род и феминизирането на професията с всички негативни последици от това. Така, поради натрупването на редица проблеми и особено от дълго наслояваното лошо отношение от страна на лекари, други медицински специалисти, медии и общество през последните десетилетия, самото наименование на професията е силно негативно натоварено и дори стигматизирано. Ето защо е необходимо да се подложи на дебат промяна в наименованието, което да бъде в мъжки род. Едно ново наименование от една страна ще е неутрално, т.е. няма да е негативно натоварено или стигматизирано, а от друга – ще е предпоставка за привличане на повече мъже към професията, което ще спомогне за постепенното преодоляване на силно изразеното към момента феминизиране на професията. Възможни първоначални варианти за обсъждане са „медицински асистент“ (в Румъния например наименованието на медицинската сестра е „asistent medical generalist“) или „медицински супервайзър“, или „бакалавър по медицински грижи“. В процеса на дискусии може да бъде предложено и възприето друго наименование. |
Наистина, как да наричаме медицинската сестра и дали промяната на наименованието би повлияло на ожесточената криза за персонал в лечебните заведения?
Предлагаме ви някои от първоначалните варианти за обсъждане. И дори да не звучат никак зле, дали наистина "наименованието носи стигма и е силно негативно натоварено". До 2026 година няма много време.
За детайлно запознаване с документа
https://www.pexels.com/photo/unrecognizable-obstetrician-and-nurse-carrying-newborn-baby-trolley-in-hospital-4006979/
Гласуване
Резултати
Продукти свързани с АНКЕТАТА
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.019
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР KEEN ELITE BAGS EB - 01.010
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.004
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.005
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.006
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.007
АНКЕТАТА е свързана към
- Търсим вашето мнение
- Първите стюардеси в света трябвало да бъдат квалифицирани медицински сестри
- Принос на Флорънс Найтингейл за появата и развитието на професията на медицинската сестра
- Клавдия Лъчезарова Иванова-Арсенова
- Медицината по време на Кримската война и появата на професията „медицинска сестра“
- Една българска медицинска сестра в Англия
- Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 1
- Мери Сийкол и ролята й за развитието на професията на медицинската сестра
- Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 2
- Ева Лъкс и приносът й за развитието на професията на медицинската сестра
- Продължаващото медицинско обучение става задължително за медицинските специалисти
Коментари към Как да се промени наименованието "медицинска сестра"?