Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини За мъжете, избрали да бъдат медицински сестри и детегледачки

За мъжете, избрали да бъдат медицински сестри и детегледачки

от 23 апр 2021г., обновено на 26 апр 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
За мъжете, избрали да бъдат медицински сестри и детегледачки - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

За тях не се говори много. Сякаш най-често се случва в деня на здравето. Думата е за мъжете, избрали да бъдат медицински сестри. Професията, която традиционно се свързва с жени до степен, че не само в българския език няма мъжки род.

Как и защо мъжете, решили да бъдат медицински сестри, разбиват стереотипите? Отговор на въпроса се опитва да даде tass.ru, разказвайки историята на трима мъже от Русия, избрали професиите, които обществото традиционно свързва с жени.

Да разбиеш стереотипите е трудно. Пред подобни предизвикателства са изправени както жените, така и мъжете. Макар че със сигурност обществото обича да се фокусира повече върху дамите и да коментира в по-голяма степен случаите, в които те се захващат с „мъжки“ професии. Любопитното е, че сякаш това навлизане в традиционно мъжкия свят се приема по-лесно. Сигурно защото е практика от десетилетия. В същото време изборът на мъже, захванали се с типично женска работа, бива много по-трудно възприет и често критикуван остро.

Оказва се, че независимо колко развита е цивилизацията ни и колко модерни мислим, че сме, ние продължаваме да робуваме на стереотипи и предразсъдъци. Със сигурност обаче ситуацията се променя. В последните десетина година постепенно расте броят на мъжете, които учат за медицински сестри. Така е и в България. Не са много мъжете в професията – няколко десетки, но повечето от тях вярват, че с времето това ще се промени. Добър знак е, че те не страдат от притеснения как ще ги възприемат. Мъжете са убедени, че пътят, който са избрали, е този, който са искали.

Историите на Тимур, Костя и Сергей

Тимур Апазов

Той е на 27 години. От Крим. Избира да учи за фелдшер, но в годината, когато постъпва в училището в Симферопол, не успяват да съберат група. Така Тимур започва да учи за медицинска сестра. Признава, че това е искал. „Мечтата ми, която може да се приеме и като леко алтруистична, беше да помагам на хората“. След завършването започва работа в хирургичното отделение на районната болница в родния си град Бахчисарай. Описва тези две години като истински ад, защото много често в отделението попадат хора, които след напиване вадят ножовете.

През 2017 г. заминава за Москва. Започва работа в Центъра за палиативни грижи. Тимур споделя, че за разлика от обикновена болница, където бързо виждаш резултата от работата си, тук нещата са много по-сложни. Грижата е много по-комплексна – налага се да мие и храни хората, за които полага грижи, да чисти рани, да превързва, да поставя сонди и катетри. Всички те са тежко болни и на легло. Тимур не се плаши, защото сам е избрал пътя си. Споделя още, че основно значение в работата му имат търпението и умението на общуваш. Както с болните, така и с близките им.

хосписът в Москва

Тимур Апазов казва, че в Русия все още не разбират напълно значението на палиативните грижи и колко са важни те, защото когато човек е неизлечимо болен чрез тях може да се подобри качеството на живота му и да се намали страданието. И въпреки че почти е лишен от личен живот, се чувства на мястото си. И продължава да мечтае – сега подобни центрове за палиативна грижа да има в родния му Крим.

Сергей Баранов

Той е на 42 години. Работи в Първи московски хоспис „Вера Милюнщикова“. Историята на Сергей Баранов е интересна, защото е поредното доказателство, че когато човек намери точното място, работата му носи истинско удоволствие. Трудовата си кариера започва като сервитьор и барман, за да стигне до майстор сладкар и готвач. Преди седем години заминава в Москва за корекция на зъбите си. Процедурата се удължава, а парите, които е взел, постепенно свършват, защото както казва Сергей, Москва е скъп град. Негов приятел му предлага работа в ресторант близо до Червения площад. Работи няколко месеца, когато главният готвач му предлага да остане за постоянно. И той продължава да готви с огромно удоволствие до момента, когато майка му получава инсулт и пет дни след това умира. Мъжът споделя, че изпаднал в тежка депресия. Връща се на работа в столичния ресторант, където работи по 12-14 часа на ден. „Нещо липсваше. Сърцето ми не беше на мястото си, късаше се. Тогава моя близка приятелка, която беше доброволец в Първи московски хоспис, ми предложи да се присъединя към тях.“

Сергей започва работа в градината, помага в кухнята, чисти. Ходи редовно и постепенно усеща как болката му отслабва. „Там намерих утеха и отговори на въпросите, които си задавах“. Добре се развива и кариерата му на готвач, става си шеф. И тогава идва пандемията от COVID-19 и ресторантите в Москва затварят врати. Останал без работа, Сергей отива в хосписа и пита дали може да започне работа като готвач. Отговарят му, че имат нужда единствено от медицинска сестра. И готвачът решава да опита дали ще се справи с работата. Само две седмици по-късно, той поискал да поседи до жена, чийто живот си отива.

грижа за хората до края

Това, казват дълго работещите в центъра, се случва рядко и повечето от хората се страхуват да го сторят. Сергей Баранов вярва, че човек не бива да е сам в последните часове от живота си. Признава, че атмосферата в хосписа пристрастява. В него е много лесно да се отдели важното от маловажното. Затова, когато отварят ресторантите, той отказва да се върне и да работи за много пари. Колегите и близките му са шокирани, но той е категоричен, че тук е по-добре. В момента мъжът се обучава в Медицинското училище на Първа градска болница в столицата. Очевидно да бъде медицинска сестра е професията, която го удовлетворява и прави щастлив.

Костя Богданов

26-годишният Костя работи като бавачка на деца в Първи московски детски хоспис и е служител във фондация „Вера“. Допреди три години младият мъж не е чувал за съществуването на места за палиативни грижи. След една година като студент по програмиране напуска, защото не харесва обучението. Същото се случва и с колежа. „Разбрах, че мястото ми не е там“, казва той. Постъпва в колеж, където подготвят готвачи. Дипломира се и започва работа в ресторант. И така няколко години. „Прибирах се вкъщи само да спя. Работех много и в един момент просто прегорях. Напуснах. Започнах работа като куриер. Просто исках да правя нещо, което да е от полза за другите и все още не знаех какво да бъде.“

Тогава чува за хора, които помагат на деца с церебрална парализа. Първият резултат, който излиза, когато задава в търсачката въпроса „Как да стана доброволец?“, е фондация „Вера“. Казва, че в момента, в който видял детския хоспис, се влюбил в него.

„Пъзелът сякаш се нареди и за мен беше ясно, че това е, което ми трябва. Не искам друго“. След няколко месеца работа като доброволец, му предлагат постоянно място. Освен че координира работата на доброволците, Костя е поел и ролята на бавачка за децата – грижи се за тях, разхожда ги, играе. Свикнал е, когато каже, че е бавачка, хората да са изненадани. Ядосва се обаче, че момчетата от детството си биват насочвани единствено към „мъжки“ професии. "На мъжете от моето поколение се внушаваше, че трябва да печелят пари, да работят с ръцете си или да са в модерния и високоплатен бизнес на информационните технологии. Призивът към нас е правете бизнес, продавайте, изграждайте, а грижата за другите е женска работа“, споделя Костя.

След три години работа в детския хоспис той е уверен, че мъжът може да прави всичко, което прави и жената. Свидетел е как баща се грижи за детето си, страдащо от ДЦП, но и признава, че по-често майките не се отделят от детето си и са винаги до него.

Костя Богданов не приема хосписът да бъде определян като страшно място. „Идвам тук, виждам децата и усмивките им и денят ми е страхотен. Това са просто деца, с които мога да играя, да се разхождам, да уча. Не бива да се мисли колко ще продължи. Денят е днес и ние живеем сега“, казва бавачката на деца, чийто живот се крепи на тънка нишка, и който признава, че не е възможно да свикнеш със смъртта и загубата на нито едно дете, но е убеден, че пътят, по който е поел, е верният.

д-р Вера Милюншикова

Първи московски хоспис носи името на д-р Вера Милюнщикова (на снимката), която е негов създател. Нейното име носи и фондация "Вера". Тя е специалист по гинекология, анестезиология и онкология. Точно работата й като специалист в борбата с рака я провокира да мисли как да бъдат облекчени хората, чули страшната диагноза и разбрали, че медицината не е в състояние да им помогне, как да бъдат облекчени страданията им. Първият московски хоспис е създаден през 1994 г. Д-р Милюнщикова умира през 2010 г. от масирана тромбоемболия, но делото на жената, която казва, че най-важното нещо, което човек трябва да знае е, че знае малко, бива продължено. Съмишлениците й вярват също, че трябва да се живее днес, защото за някой няма да има утре.

Източник:

tass.ru, hospice.ru

Още по темата:
  • Медицинските сестри в Обединеното кралство предприемат стачни действия Медицинските сестри в Обединеното кралство предприемат стачни действия
  • Задължиха здравния министър да предприеме мерки за кризата с медицинските сестри Задължиха здравния министър да предприеме мерки за кризата с медицинските сестри
  • Над 80% от медицинските сестри в Англия работят, докато са болни Над 80% от медицинските сестри в Англия работят, докато са болни
  • Тревожно намалява броят на медицинските сестри в област Бургас Тревожно намалява броят на медицинските сестри в област Бургас
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.019
29.99лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.019

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР KEEN ELITE BAGS EB - 01.010
29.99лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР KEEN ELITE BAGS EB - 01.010

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.004
28.60лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.004

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.005
29.99лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.005

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.006
29.99лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.006

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.007
29.99лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.007

Коментари към За мъжете, избрали да бъдат медицински сестри и детегледачки

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте За мъжете, избрали да бъдат медицински сестри и детегледачки
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:45
    Коментирайте "За мъжете, избрали да бъдат медицински сестри и детегледачки"

НОВИНАТА е свързана към

  • Как да се промени наименованието "медицинска сестра"?
  • Първите стюардеси и изискването да бъдат квалифицирани медицински сестри
  • Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 1
  • За медицинските сестри с любов и благодарност
  • Медицинските сестри в Обединеното кралство предприемат стачни действия
  • Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 2
  • Клара Бартън: една от най-известните медицински сестри в САЩ
  • Една българска медицинска сестра в Англия
  • Над 80% от медицинските сестри в Англия работят, докато са болни
  • Задължиха здравния министър да предприеме мерки за кризата с медицинските сестри
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

* Защо мъжете трябва да използват слънцезащита за лице: 5 ползи

преди 283 дни, 5 часа и 5 мин.

Празнувате ли Световния ден на мъжете?

преди 2021 дни, 3 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 50 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival