Как се отрази пандемията от коронавирус на психичното здраве на медицинските сестри и акушерките
Учени от Университета в Съри, Великобритания, разкриват, че ефектът от пандемията върху медицинските сестри и акушерките е много силен, като повечето от тях се чувстват „променени завинаги“. Здравните работници признават, че двете години са оставили наистина дълбок отпечатък върху тях и живота им.
Според екипа е необходимо възможно най-скоро да се разработи национална стратегия за подобряване психичното здраве и благоденствието на сестрите и акушерките, както и да се вземат мерки за осигуряване на по-спокойна и защитена работна среда.
Влошено физическо и психично здраве сред персонала на първа линия
Джил Мейбън, който извършва изследвания върху предлаганите здравни услуги в страната, споделя: „Медицинските сестри и акушерките изложиха собственото си физическо и психично здраве на риск в името на пациентите по време на пандемията* от коронавирус. Немалко загубиха живота си, за съжаление. Други преживяха бърнаут, силен стрес и дори посттравматично стресово разстройство. Наш дълг като общество е да се грижим за здравните работници на първа линия, върху които психическото и емоционално напрежение през последните две години бяха непоносими.“
Национална стратегия за психологическа подкрепа на медицинските сестри
Според проф. Мейбън единственият начин да се предотврати масово напускане на персонал е като се предложи и гарантира качествена грижа и подкрепа, от които той има силна нужда. Експертът настоява за създаването на нова национална стратегия, фокусирана върху неговото благосъстояние, и вярва, че това би следвало да бъде отправната точка. Макар в момента също да се осигурява помощ, тя е крайно недостатъчна, смята ученият. Трябва да се предприемат стъпки на организационно ниво, като например отговорността да се разпредели, вместо да пада единствено на плещите на отделната медицинска сестра или акушерка. „Универсалният подход не дава резултати“, убеден е Мейбън.
Заключенията на екипа от Съри са публикувани в списание „International Journal of Nursing Studies“. Те са малка част от по-мащабно надлъжно проучване върху продължаващия ефект от COVID-19 върху медицинските сестри, известно като ICON. По време на него експерти разглеждат как се е отразила втората вълна от пандемията върху психиката и емоционалното здраве на здравния персонал на първа линия.
След множество проведени интервюта с акушерки и медицински сестри от цялата страна, изследователите заключават, че те страдат от много силен стрес вследствие липсата на подкрепа по време на COVID кризата.
>>> За медицинските сестри с любов и благодарност
Прехвърлянето на здравни работници – източник на стрес
Една от медицинските сестри изразява силната си тревога по отношение на грижите, които получават пациентите й, след като се налага да я преместят да помага другаде. Тя се надява, че ще бъдат предприети действия състоянието им след пандемията да се проследи, в случай, че не са били лекувани адекватно.
Прехвърлянето на персонал травмира и самите медицински сестри, голяма част от които не са свикнали да обгрижват голям брой пациенти в критично състояние или да губят много от тях ежедневно. Между прехвърлените сестри и онези, които работят на мястото отпреди, съществува и недоверие. Освен това, извършвайки дейности, за които нямат нужния опит, те се страхуват, че могат да сгрешат и да загубят работата си.
Страхът да потърсят професионална помощ
Част от медицинските сестри не желаят да потърсят помощ по време на първата вълна, тъй като се притесняват, че обществото ще ги смята за слаби. Онези, които са събрали смелост да го направят, са предпочели да запазят анонимност, вместо да се възползват от ресурсите, които им предлагат работодателите, отново поради липса на доверие.
Проф. Мейбън добавя: „Срещите ми с тези хора бяха едни от най-трудните и интересни в моята кариера. Благодарни сме, че имахме възможността да изслушаме техните истории. За миг се поставихме на тяхно място, усетихме колко напрегната е тяхната професия. Дори самите интервюта имаха известен терапевтичен ефект, тъй като им донесоха облекчение. Някои ни благодариха, че обръщаме внимание на проблемите им и описваме преживяванията им, така че да останат за бъдещите поколения.“
* J. Maben et al. 'You can't walk through water without getting wet' UK nurses' distress and psychological health needs during the Covid-19 pandemic: A longitudinal interview study. International Journal of Nursing Studies. 2022.
- Nurses and midwives forever altered by COVID-19 pandemic: https://medicalxpress.com/news/2022-06-nurses-midwives-covid-pandemic
- ‘You can't walk through water without getting wet’ UK nurses’ distress and psychological health needs during the Covid-19 pandemic: A longitudinal interview study: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0020748922000712?via%3Dihub
Продукти свързани със СТАТИЯТА
2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Справяне с бърнаут: 5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение
- Мери Сийкол и ролята й за развитието на професията на медицинската сестра
- Принос на Флорънс Найтингейл за появата и развитието на професията на медицинската сестра
- Медицината по време на Кримската война и появата на професията „медицинска сестра“
- Доц. Михаил Околийски: Сериозен е делът на напусналите работа заради бърнаут
- В главната роля: Лилиан Уолд и приносът й в развитието на сестринските грижи
- Ева Лъкс и приносът й за развитието на професията на медицинската сестра
- Гао Фу и Антъни Фаучи призоваха от Киото за общи действия и подготовка за следващата неизбежна пандемия
- Трите вида бърнаут и как да си помогнем
Коментари към Как се отрази пандемията от коронавирус на психичното здраве на медицинските сестри и акушерките