Мобилно приложение установява случаи на бърнаут
Учени от Държавния университет „Н. И. Лобачевски“ в Нижни Новгород създадоха мобилно приложение, което може да установи наличието на синдрома на бърнаут, познат и като синдрома на професионалното изчерпване.
Мобилното приложение
Приложението анализира автоматично данните от електрокардиограма. Цифровият сигнал от дистанционния сензор на ЕКГ се предава към мобилно приложение, след което в действие влиза и невронната мрежа. Основната задача на приложението е да анализира променливостта на сърдечния ритъм и да прави изводи за нивото на емоционалната дезадаптация (липсата на интегрираност към средата, която прави невъзможно изпълняването на нормалната социална роля).
Създаденият от специалистите алгоритъм диагностицира четири състояния:
- блаженство – релаксация;
- мобилизация;
- раздразнение;
- умора – изтощение.
Емоционалното състояние на човека може да бъде наблюдава постоянно, тъй като данните се запазват.
Най-голямото предизвикателство пред екипа е да научи невронната мрежа да разпознава различни човешки състояния. Учените постигат това благодарение на резултатите от тестването на голям брой доброволци. Успяват да открият универсални маркери за негативни емоции. Именно тяхното наличие говори за емоционалното изтощение.
Проучването показва, че колкото по-голяма е променливостта на сърдечния ритъм, толкова по-лесно човек може да се върне към най-доброто си състояние и да се контролира по-добре.
За ползата от мобилното приложение
Създаденото от екипа приложение ще бъде особено полезно за компаниите, в които работят много хора, за всички видове образователни, културни и държавни институции и не на последно място за работещите в спортния сектор. Според София Полевая, ръководител и на катедрата по психофизиология в Университета и на самото проучване, разработката може да се превърне в нова стъпка към преодоляването на синдрома на емоционалното прегаряне, което тя определя като бич на 21 век.
Най-сериозното достойнство на разработката се корени във факта, че ранната диагностика позволява началото на профилактика на преумората, стреса и депресията. Точно във възможността да бъде преодолян колкото може по-бързо бърнаутът е смисълът на приложението.
>>> Най-важните предупредителни знаци, че страдате от синдрома бърнаут
Приложението ще позволи да бъдат събрани множество лични истории за емоциите, но и още да бъдат създадени ръководства за управление на стреса и на карти на комфорта в реална и във виртуална среда.
За София Полевая
Завеждащата катедрата „Психофизиология“ във Факултета по социални науки на Държавния университет „Лобачевски“ София Полевая е доктор на биологичните науки. Когнитивната биофизика, психофизиологията на функционални състояния и невроморфното инженерство са сред основните й научни интереси.
Член е на руското Общество на биофизиците, на Междурегионалната асоциация на когнитивните изследователи, на Международната организация на психофизиолозите и на Международната организация по когнитивна наука.
В последните години научните търсения на София Полевая са насочени към стреса и емоционалното прегаряне. През 2020 г. тя и екипът й представят, създадената от тях иновативна технология за откриване на стрес. Тогава учените тестват разработката си върху шофьорите в обществения транспорт и изследват реакциите им. Най-важното в този случай е фокус – групата да е с представители на професия, за която се знае, че е свързана с голяма отговорност, но и с много напрежение и стресови ситуации, но и хората да забравят, че са подложени на тест.
Затова системата доставя безконтактно сигнал до облачен сървър, който позволява да записват в реално време къде и какво се случва. Докато осъществяват проучването учените успяват да начертаят зоните на напрежение в пътната инфраструктура на Нижни Новгород.
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Справяне с бърнаут: 5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение
- Доц. Михаил Околийски: Сериозен е делът на напусналите работа заради бърнаут
- Трите вида бърнаут и как да си помогнем
- Над половината от работниците в Англия и Уелс са застрашени от бърнаут
- Психотерапевтът Джулия Хейл: Ако не поставиш граници, чуждата болка ще те смаже
- Най-важните предупредителни знаци, че страдате от Синдрома бърнаут
- Как да се справим с бърнаут синдрома и трудностите при приоритизиране на задачите
- Без платен болничен в САЩ: Повечето служители ходят на работа дори и болни
- Все още се пренебрегва като проблем синдромът на прегарянето у нас
Коментари към Мобилно приложение установява случаи на бърнаут