Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Психология Съвети за кариерно развитие на учените по време на коронавирусна пандемия

Съвети за кариерно развитие на учените по време на коронавирусна пандемия

от 04 яну 2021г., обновено на 11 яну 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Съвети за кариерно развитие на учените по време на коронавирусна пандемия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Целият свят следи напредъка на ваксините срещу коронавирус и се надява те бързо да бъдат доставени до всяка точка на планетата. Пандемията обаче продължава да ограничава стремежите на учените за кариерно израстване. Екип на списание "Nature" помоли някои от тях да дадат насоки на своите колеги как да продължат напред, как да планират дните си и кои навици от изминалата трудна година да запазят и през новата.

Ясно очертани граници

Всички хора, които работят основно или изцяло дистанционно, трябва да разграничат ясно професионалния от личния си живот, без да допускат неограничен брой работни часове. Оказва се, че поставянето на подобни граници е изключително трудно начинание.

При първото затваряне на страната през март френски учени провеждат изследване на ефектите му върху 80 студенти, изолирани в своите квартири или общежития. Заключенията им са, че те не успяват да разграничат професионалния от личния си живот. Границите между тях се размиват и човек не осъзнава как в един момент се лишава от почивка, социални контакти и развлечения. Експертите подчертават, че е много важно да се изгради режим на хранене и сън, както и да се отделя време за почивка и физическа активност, особено в края на седмицата.

Цел за 2021: една седмица без служебни срещи на всяко тримесечие

За семействата с двама учени, които работят в домашни условия, би било добре да си създадат лична зона, в която разговори или дейности, свързани с работата, да бъдат забранени. Или поне да си определят време, в което да не обсъждат служебни въпроси.

Виртуални срещи и контакти

Еманюел Адукву, и. д. заместник-ръководител на катедрата по приложни науки към Университета на Западна Англия в Бристъл, смята, че видео конферентните връзки гарантират присъствието на повече хора. Той възнамерява през настъпилата 2021 г. да организира повече онлайн срещи. Като пример експертът посочва небивалия успех на виртуалния годишен конгрес за кариерно развитие, организиран от Сдружението на биолозите през 2020 г. В него вземат участие 5 пъти повече от обичайния брой студенти. Единственото условие е участникът да има интернет връзка. Според Адукву онлайн събитията разкриват нови възможности пред много повече млади хора, част от които не биха могли да си позволят високите пътни разходи, за да присъстват физически.

Молекулярният фармаколог Лорън Мей от университета „Monash“ в Мелбърн, Австралия, споделя, че по време на конференции на живо или дискусии в класната стая, обикновено се чуват гласовете на едни и същи хора. Според нея онлайн обсъжданията дават повече възможности на хората да отправят въпроси или да коментират. Тя препоръчва да се използват приложения, създадени специално за провеждане на конферентни разговори, като например „Pollev.“ То позволява участниците в дискусията да се свързват един с друг както по време, така и след нея. Мей смята, че иновативни инструменти като този улесняват комуникацията между хората.

Математикът Джуд Конг от университета „York“ в Торонто, Канада, планира да продължи да използва програмата „Zoom“ за видео конферентни връзки, дори след като пандемията отшуми. Той вярва, че тя е много ефективна при работата му с по-слабо представящи се студенти, особено от малцинствени групи. Конг е представител на наскоро сформираната „Мрежа на тъмнокожите учени в Канада“, която има за цел да привлече колкото е възможно повече гимназисти и студенти с помощта на безплатни публични уебинари като например „Café Mathematique.“

Според него много от младежите не са наясно с програмите за финансиране, които биха могли да им помогнат да получат желаното от тях образование. Експертът смята чрез „Zoom“ да се свързва с млади хора от малцинствата, за да ги мотивира и да ги подтикне към проучване на възможностите. Той забелязва, че много често срамежливите студенти се чувстват комфортно, ако общуват с него онлайн, докато са в домашна обстановка.

Промяна в очакванията

Климатологът Ким Коб съветва експертите да предвидят повече време за изпълнение на задълженията си и за общуване със семейството. Самата тя е имала много трудна 2020 г., тъй като в рамките на 6 месеца е трябвало да преподава онлайн, да учи с четирите си деца вкъщи и да завърши важен и скъпоструващ проект. Тя признава, че е научила важни житейски уроци.

Предимствата на дистанционната работа

Работата от вкъщи може да се окаже ефективна не само по време на пандемия, но и след това, смята Кевин Бурджо, който също завършва своята постдокторантска работа изцяло онлайн. Той е на мнение, че ако комуникацията в екипа е ясна и навременна, няма значение как работи човек.

Според Бурджо за успешната работа е много важно да се изяснят някои детайли като колко часа седмично трябва да работи човек върху своята дисертация или научен труд. Той препоръчва да се обсъдят с научния ръководител очакванията и промените, които могат да настъпят.

Здравето на екипа е най-важно

Ким Коб предупреждава, че е по-важно да се опази здравето на екипа, отколкото да се принуждава по един или друг начин да работи на терен. Нейните колеги работят дистанционно върху изчислителни анализи и изследване на бази данни. Тя признава, че дори и да има известен спад в продуктивността на служителите, той не е по-важен от тяхното здраве и благосъстояние.

Лий Кронин е химик в университета в Глазгоу. Той смята, че сега е идеалният момент за извършване на проучвания от по-голям мащаб. Кронин апелира: „Нека пишем по-малко и казваме повече. Защото всички сме в една и съща лодка.“

Проследяване ефектите от пандемията върху кариерното развитие

Коб настоява да се проследи какви са ефектите от пандемията върху жените учени и учените представители на малцинствени групи. Тя забелязва, че много от колегите й, които полагат грижи за деца или свои близки, пропускат невероятни възможности за професионално развитие, отказват добри предложения и спират да участват във важни конференции.

Коронавирусът и неговото отражение върху работата на учените

Ким Коб смята, че научните среди трябва да бъдат по-гъвкави и адаптивни. Според нея хората не бива да бъдат постоянно притискани с думи като „Постарай се повече, дръж се.“ Те трябва да срещат разбиране и да бъдат насърчавани да дават своя принос, доколкото им е възможно. Трябва да усещат, че трудът им е ценен.

Фармакологът Мей съветва научните работници, които имат деца, особено жените, да водят дневник за прогреса си през цялата година, за да добият представа как коронавирусната пандемия се е отразила на професионалното им развитие. Тя е един от създателите на организацията „Her Research Matters“, която се бори за равни възможности пред двата пола не само в професионален план, но и на ръководно ниво.

Мишел Холс от същата организация, която е молекулярен биолог в университета „Monash“, препоръчва на учените, които са родители, да си определят кога и колко часа дневно помагат на децата си в ученето, както и да си записват пропуснатите участия в конференции. Тя пояснява: „Използвайте точните думи и посочвайте пропуснатите възможности и изгубените часове, за да видите как пандемията се отразява на работното ви време и потенциал.“ Според нея родителите трябва да си отбелязват кога са затворени университетите, къде и кога има забрана за пътувания и времето, за което са затворени детските градини или началните училища.

Знания за всеки

Роджър Гонзалес се обучава по направление „Обществено здраве“ в здравния център на Университета на Небраска в Омаха. Той има желание и ще продължи да работи с хора от общности, които нямат доверие в науката, за да ги информира за рисковете и последиците от COVID-19 върху здравето.

Гонзалес владее отлично испански език и смята да използва езиковите си умения, за да запознае хората, които не говорят добре английски, с коронавируса, начина за предпазване и симптомите при заразяване. Той създава инфографики на испански, с които поднася по достъпен начин нужната информация на населението.

За експерта е много важно да предпази малцинствата от дезинформация, особено сега, когато вече има налични ваксини. С помощта на материалите Гонзалес опитва да ги увери в тяхната безопасност. Според него „често науката остава само в академичните среди и не допуска много хора да се докоснат до нея.“ 

Източник:

nature.com/articles/d41586-020-03558
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • На границата с алкохолизма – ново явление по време на пандемия На границата с алкохолизма – ново явление по време на пандемия
  • Безопасна Коледа по време на пандемия Безопасна Коледа по време на пандемия
  • Нова инициатива пренася борбата с COVID-19 в бръснарските салони в Балтимор Нова инициатива пренася борбата с COVID-19 в бръснарските салони в Балтимор
  • Как се отрази пандемията от коронавирус на психичното здраве на медицинските сестри и акушерките Как се отрази пандемията от коронавирус на психичното здраве на медицинските сестри и акушерките
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

 2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

КАРИЕРА ИЛИ НЕ - 10 ФАКТОРА ЗА УСПЕШНО НАЧАЛО НА КАРИЕРАТА - НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ - СИЕЛА
10.00лв.

КАРИЕРА ИЛИ НЕ - 10 ФАКТОРА ЗА УСПЕШНО НАЧАЛО НА КАРИЕРАТА - НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ - СИЕЛА

МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
15.95лв.

МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС

Коментари към Съвети за кариерно развитие на учените по време на коронавирусна пандемия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Съвети за кариерно развитие на учените по време на коронавирусна пандемия
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 05:22
    Коментирайте "Съвети за кариерно развитие на учените по време на коронавирусна пандемия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология
  • Семейство или кариера: Защо мнозина предпочитат да са сами
  • Как да накараме служителите да идват навреме на работа
  • Експерти: Следваща пандемия е неизбежна, но можем да бъдем по-подготвени
  • Как да отговорим на въпроса при интервю: Къде виждате себе си след пет години?
  • Колко опасен е зомби вирусът и може ли да доведе до пандемия
  • 50% от работещите жени не са доволни от живота си
  • 10-годишно момиченце не позволява на рядкото заболяване да спре кариерата й на модел
  • През следващите години жените без деца ще се увеличават
  • Най-големите пандемии, белязали завинаги историята от V в. пр. н.е. до XIX в.
  • Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да намерим перфектния фон дьо тен според тона на кожата ни: Съвети и трикове от експерти

преди 352 дни, 17 часа и 54 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 352 дни, 18 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 17 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 8 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 8 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 8 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival