На границата с алкохолизма – ново явление по време на пандемия
Пандемията от COVID-19 не само причини смъртта на милиони хора, но и доведе до появата на нова група в обществото – мъже и жени, които не се възприемат като алкохолици, но трудно могат да се въздържат от консумация на алкохол за какъвто и да било период от време. Учените ги определят като алкохолно зависими от така наречената сива зона, чието здраве също е изложено на голям риск.
Кой попада в групата на алкохолно зависимите от сивата зона?
Нововъведеният термин „злоупотребяващи с алкохол от сивата зона“ се отнася до хората, които консумират повече от приетото за допустимо количество алкохолни напитки, но не отговарят на критериите за алкохолна зависимост. Макар да не пият всеки ден и да не започват деня си с чаша бира например (масовата представа за алкохолик), те мислят основно за това и им е трудно да се откажат от желанието си за поредното питие. Голяма част от представителите на тази група не осъзнават, че имат проблем.
Увеличената консумация на алкохол крие много рискове. Повечето от хората знаят какви са последиците от алкохолизма, но едва ли са наясно с някои сериозни негативни ефекти върху физическото здраве, които причинява приемът на малко повече алкохолни напитки. Сред тях са сърдечните нарушения и някои видове рак като рак на дебелото черво или на гърдата.
Ръст от 14% в продажбите на алкохол във Великобритания
Световната тенденция е консумацията на алкохол да намалява с годините, но въпреки това сред част от населението напоследък се наблюдава обратното явление. За периода 2019 г. – 2021 г. количеството закупен алкохол във Великобритания нараства с цели 14,3%. В същото време се увеличава и броят на гражданите, настанени в болница или починали вследствие на зачестила консумация на алкохолни напитки.
Експерти от изпълнителната агенция по обществено здраве „Public Health England“ събират резултатите от 18 анкети, в които граждани трябва да оценят колко алкохол консумират от избухването на пандемията до днес. Между 11% и 37% споделят, че пият по-малко от обикновено, а между 14% и 26% - че прибягват по-често от преди до алкохола. Цифрите са тревожни, смятат учените, защото обикновено хората заявяват, че пият до 40% по-малко, когато участват в анкети.
Локдаунът и битовият алкохолизъм
Заради честото и по-продължително затваряне на заведенията, нарасна консумацията в битови условия. Според специалистите това може би е една от причините хората да започнат да пият повече, отколкото в баровете, където количествата са прецизно измерени.
Учените откриват връзка между стреса и повишената консумация. Международно изследване върху честотата на употреба на алкохол в периодите на самоизолация сочи, че британските граждани водят класацията, вероятно вследствие на напрежението, свързано с ограничителните мерки в страната.
При някои хора консумираните напитки се увеличават чувствително след началото на пандемията. Тези, които пият по-малко от количеството, посочено от властите като безопасно, не променят навиците си, докато останалите, които употребяват повече алкохол, прибягват до него още по-често.
Броят единици алкохол седмично зависи от количеството на питието и неговата концентрация. Според Изпълнителната агенция по обществено здраве опасна се счита консумация над 50 единици седмично за мъжете и над 35 единици за жените. За сравнение чаша 125 мл вино с по-ниско съдържание на алкохол се равнява на 1,4 единици, а с по-високо – на 1,8 единици. Делът на гражданите, които признават, че пият повече отколкото преди пандемията* се е увеличил с 59%.
Позицията на производителите на алкохол
Според някои алкохолната индустрия лансира идеята, че повечето хора консумират умерени количества алкохол, за да избегнат допълнителни ограничения за бизнеса. Производителите смятат, че отговорността е по-скоро лична, а не корпоративна, макар да не могат да дефинират какво точно означава за тях „разумна консумация“. С други думи отделният човек трябва сам да промени своите навици, без да се налагат каквито и да било рестрикции в производството на алкохол, маркетинга и техниките на предлагане на потребителя.
Обратно на все по-тревожната тенденция, средствата, отпускани за лечение и подкрепа на хора с алкохолна зависимост, намаляват, което поощрява още повече маркетинговите отдели на компаниите производители на алкохол. За тях уязвимостта на хората, поставени в ситуация на силен стрес, е начин за печалба. Някои анализи разкриват, че по време на локдаун компаниите са засилили своята дейност в социалните медии. На фона на милионите, които те отделят за реклама и маркетинг, парите за кампании срещу прекомерната употреба на алкохол и вредите от нея са в пъти по-малко. Като битка между Давид и Голиат.
Правителствата не обръщат сериозно внимание на проблема с увеличената консумация на алкохол по време на пандемията. Бизнесите, чиято печалба зависи основно от продажбата на алкохолни напитки, успяват много умело да договорят изгодни за тях условия с управляващите, които да им позволят да работят дори по време на локдаун.
Тъжната равносметка: Намаляват средствата за лечение на алкохолна зависимост, но се увеличават тези за успешен маркетинг, което означава, че скоро броят на починалите и на пациентите, настанени в болница, заради злоупотреба с алкохол, няма да спадне.
* Sallie SN, Ritou V, Bowden-Jones H et al. Assessing international alcohol consumption patterns during isolation from the COVID-19 pandemic using an online survey: highlighting negative emotionality mechanisms. BMJ Open 2020.
Grey-area drinking: pandemic’s heavy drinkers are ignoring the health risks: https://theconversation.com/grey-area-drinking-pandemics-heavy-drinkers-are-ignoring-the-health-risks
Продукти свързани със СТАТИЯТА
2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ГРЕВИЯ АЛХОСТОП ПРО капсули * 60
АЛКОТОКС капки 50 мл
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100
ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алкохолизъм
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Лечение с циталопрам
- Д-р Николай Белев: Чернодробните заболявания категорично се увеличават заради битовия алкохолизъм и вирусните хепатити
- Трепетлика, Осика
- Порцеланова копринка, Воловария, Чернилка, Воловарка, Мастиленка, Лиственична гъба
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
- T51 Токсично въздействие на алкохола
- Съществува връзка между работохолизма и алкохолната зависимост
Коментари към На границата с алкохолизма – ново явление по време на пандемия