Защо консумираме алкохол: генетична предразположеност, външен натиск или механизъм за справяне

Желанието за употреба на алкохол може да се дължи на различни причини – опит за справяне с негативни емоции, напасване към средата и приятелите и много други. Консумираното количество, както и склонността на човека да развие зависимост към алкохола са пряко свързани с причините, които го подтикват да пие.
Несъмнено мотивите са тясно свързани с конкретната ситуация. Според ново проучване върху студенти обаче има няколко основни фактора, които се наблюдават през целия 4-годишен период на обучение. Резултатите разкриват още, че важна роля играят и гените.
Алкохолизъм
Зависимостта към алкохола (алкохолизъм) е състояние, при което пациентът не може да преустанови или контролира приема на алкохолни напитки, въпреки че е наясно с негативния ефект върху здравето, социалния му живот и професионалното му развитие.
Национално изследване от 2019 г., свързано с употребата на наркотични вещества и влиянието й върху човешкото здраве, сочи, че близо 15 милиона души над 12-годишна възраст страдат от синдрома на алкохолната зависимост, като 400 000 от тях са между 12 и 17 години.
По-стари изследвания разкриват, че около 50% от индивидуалния риск от алкохолизъм се дължат на генетичния фактор.
В търсене на биологичните причини, екипът си поставя за задача да разбере дали мотивите са междинен фактор, който осъществява връзката между човешките гени, честотата и количеството консумиран алкохол*.
Резултатите са публикувани на 18.10.2022 г. в списание „Alcoholism: Clinical & Experimental ResearchTrusted Source“.
Мотивите и консумацията на алкохол
Причините, поради които човек решава да пие, могат да бъдат положителни и отрицателни. Най-често алкохолът обаче се явява механизъм за справяне с неприятни емоции или за адаптиране към групата. Някои хора го консумират, когато празнуват или за да изпитат приятното усещане от опиянението.
Според доцента по психология Андрю Литълфийлд „мотивите за прием на алкохолни напитки определят както тяхното количество, така и вероятността консуматорът да развие зависимост в даден момент от живота си.“ Той смята, че мотивите са по-значим фактор от личностните черти например.
Проф. Дженифър Рийд, ръководител на катедрата по психология към университета в Бъфало, споделя, че причините играят важна роля не само в краткосрочен, но и в дългосрочен план. Някои мотиви е възможно да окажат по-силно влияние върху поведението на човека и желанието му за консумация, отколкото други. Професорът допълва още: „Наблюденията ни показват, че най-застрашени от развитието на алкохолна зависимост са хората, които пият, за да потиснат неприятна емоция или да се справят с проблем.“
Литълфийлд разкрива, че приемът на алкохол, с цел повишаване на настроението, крие повече рискове в дългосрочен план, отколкото приемът с цел човекът да се впише в определена група.
Мотиви и злоупотреба с алкохол
В новото изследване, което се провежда в периода 2011 г. – 2015 г., са включени близо 10 000 студенти в първи курс. Над 61% от участниците са жени.
Всеки от тях попълва онлайн анкета в самото начало и след това веднъж годишно. Въпросите се отнасят до употребата на алкохол, симптомите на синдром на алкохолна зависимост, причините, които карат младите хора да пият, поведението на родителите, отношенията с връстниците и преживяна травма (нападение или природно бедствие например).
Екипът взема над 6000 проби от слюнката на доброволците, за да анализира тяхната ДНК. Резултатите от проведените анализи доказват, че мотивите на студентите не се променят през четирите години на обучение.
Ролята на родителите
Учените откриват връзка между някои фактори на заобикалящата среда и желанието за консумация на алкохол. Например, младежите, които са се радвали на повече самостоятелност в детството си, по-рядко изпитват потребност да пият, без значение дали причината е положителна или отрицателна. Колкото повече се месят възрастните във възпитанието и живота на детето, толкова по-голяма е вероятността след години то да прибягва до алкохола като средство за справяне.
Ролята на приятелите
От голямо значение е и дали приятелите на студента са склонни към злоупотреба с алкохол и пропускане на лекции. Ако повечето са, то той също би ги последвал.
Участниците в изследването, които са били изложени на травма преди постъпване в университет, най-често пият, за да се справят с даден проблем, а не толкова, за да се забавляват.
Експертите от работна група „Spit for Science“ откриват връзка между мотивите и последствията от злоупотребата с алкохол. Хората, които пият, за да се справят с неприятна емоция или проблем, са по-застрашени от алкохолизъм.
>>> Прекомерната консумация на алкохол увеличава риска от белодробни увреждания
Генетична предразположеност
За да отговорят на въпроса дали между прекомерната консумация на алкохол, мотивите и гените има зависимост, учените вземат проби от слюнка и извършват ДНК анализ.
Някои генетични варианти се оказват по-тясно свързани с търсенето на механизъм за справяне и алкохолната зависимост.
ДНК пробите обаче не са достатъчно, за да имат представителен характер. От екипа споделят: „Нашето проучване дава известна, но не и пълна, представа за биологичната връзка между гените и мотивите, които карат човек да пие.“
За да имат тежест резултатите, трябва да се извършват повече ДНК анализи. Типът генетичен анализ е само един от многото, чрез които може да се установи каква е ролята на генетичния фактор.
Друг научен метод, който Литълфийлд и колегите му също използват, е изследването на близнаци, които са израснали в една и съща среда и са били повлияни от едни и същи хора в детството си. Така може да се разграничи степента на въздействие на генетичния фактор и на факторите, свързани със заобикалящата среда.
* Jeanne E. Savage,Roseann E. Peterson,Fazil Aliev, Spit for Science Working Group. Genetic and environmental etiology of drinking motives in college students. 18 October 2022.
- Why People Drink: Researchers Looks at Genetics, Peer Pressure and Coping Mechanisms: https://www.healthline.com/health-news/why-people-drink-researcher-looks-at-genetics-peer-pressure-and-coping-mechanisms
- Genetic and environmental etiology of drinking motives in college students: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/acer.14930
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100
ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Алкохолизъм
- Откажете алкохола със сок от листа на тиквички
- МИТОВЕ И РЕАЛНОСТИ ЗА АЛКОХОЛИЗМА
- Актьорът Кит Харингтън: Успях да започна нов живот, въпреки алкохолната зависимост и диагнозата СДВХ
- Откажете алкохола със сок от целина
- T51 Токсично въздействие на алкохола
- Създаване на групите АА - успех в борбата с пристрастяването към алкохола
- Откажете алкохола с няколко вида храни и напитки
- Физиотерапията с магнит помага при алкохолна зависимост
- Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи
Коментари към Защо консумираме алкохол: генетична предразположеност, външен натиск или механизъм за справяне