Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Психология Защо консумираме алкохол: генетична предразположеност, външен натиск или механизъм за справяне

Защо консумираме алкохол: генетична предразположеност, външен натиск или механизъм за справяне

от 26 окт 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо консумираме алкохол: генетична предразположеност, външен натиск или механизъм за справяне - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Желанието за употреба на алкохол може да се дължи на различни причини – опит за справяне с негативни емоции, напасване към средата и приятелите и много други. Консумираното количество, както и склонността на човека да развие зависимост към алкохола са пряко свързани с причините, които го подтикват да пие.

Несъмнено мотивите са тясно свързани с конкретната ситуация. Според ново проучване върху студенти обаче има няколко основни фактора, които се наблюдават през целия 4-годишен период на обучение. Резултатите разкриват още, че важна роля играят и гените.

Алкохолизъм

Зависимостта към алкохола (алкохолизъм) е състояние, при което пациентът не може да преустанови или контролира приема на алкохолни напитки, въпреки че е наясно с негативния ефект върху здравето, социалния му живот и професионалното му развитие.

Национално изследване от 2019 г., свързано с употребата на наркотични вещества и влиянието й върху човешкото здраве, сочи, че близо 15 милиона души над 12-годишна възраст страдат от синдрома на алкохолната зависимост, като 400 000 от тях са между 12 и 17 години.

По-стари изследвания разкриват, че около 50% от индивидуалния риск от алкохолизъм се дължат на генетичния фактор.

В търсене на биологичните причини, екипът си поставя за задача да разбере дали мотивите са междинен фактор, който осъществява връзката между човешките гени, честотата и количеството консумиран алкохол*.

Резултатите са публикувани на 18.10.2022 г. в списание „Alcoholism: Clinical & Experimental ResearchTrusted Source“.

чаши с алкохолни питиета

Мотивите и консумацията на алкохол

Причините, поради които човек решава да пие, могат да бъдат положителни и отрицателни. Най-често алкохолът обаче се явява механизъм за справяне с неприятни емоции или за адаптиране към групата. Някои хора го консумират, когато празнуват или за да изпитат приятното усещане от опиянението.

Според доцента по психология Андрю Литълфийлд „мотивите за прием на алкохолни напитки определят както тяхното количество, така и вероятността консуматорът да развие зависимост в даден момент от живота си.“ Той смята, че мотивите са по-значим фактор от личностните черти например.

Проф. Дженифър Рийд, ръководител на катедрата по психология към университета в Бъфало, споделя, че причините играят важна роля не само в краткосрочен, но и в дългосрочен план. Някои мотиви е възможно да окажат по-силно влияние върху поведението на човека и желанието му за консумация, отколкото други. Професорът допълва още: „Наблюденията ни показват, че най-застрашени от развитието на алкохолна зависимост са хората, които пият, за да потиснат неприятна емоция или да се справят с проблем.“

Литълфийлд разкрива, че приемът на алкохол, с цел повишаване на настроението, крие повече рискове в дългосрочен план, отколкото приемът с цел човекът да се впише в определена група.

Мотиви и злоупотреба с алкохол

В новото изследване, което се провежда в периода 2011 г. – 2015 г., са включени близо 10 000 студенти в първи курс. Над 61% от участниците са жени.

Всеки от тях попълва онлайн анкета в самото начало и след това веднъж годишно. Въпросите се отнасят до употребата на алкохол, симптомите на синдром на алкохолна зависимост, причините, които карат младите хора да пият, поведението на родителите, отношенията с връстниците и преживяна травма (нападение или природно бедствие например).

Екипът взема над 6000 проби от слюнката на доброволците, за да анализира тяхната ДНК. Резултатите от проведените анализи доказват, че мотивите на студентите не се променят през четирите години на обучение.

Ролята на родителите

Учените откриват връзка между някои фактори на заобикалящата среда и желанието за консумация на алкохол. Например, младежите, които са се радвали на повече самостоятелност в детството си, по-рядко изпитват потребност да пият, без значение дали причината е положителна или отрицателна. Колкото повече се месят възрастните във възпитанието и живота на детето, толкова по-голяма е вероятността след години то да прибягва до алкохола като средство за справяне.

Тъмнокоса жена с бял потник, седнала на маса, която пие алкохол сама

Ролята на приятелите

От голямо значение е и дали приятелите на студента са склонни към злоупотреба с алкохол и пропускане на лекции. Ако повечето са, то той също би ги последвал.

Участниците в изследването, които са били изложени на травма преди постъпване в университет, най-често пият, за да се справят с даден проблем, а не толкова, за да се забавляват.

Експертите от работна група „Spit for Science“ откриват връзка между мотивите и последствията от злоупотребата с алкохол. Хората, които пият, за да се справят с неприятна емоция или проблем, са по-застрашени от алкохолизъм.

>>> Прекомерната консумация на алкохол увеличава риска от белодробни увреждания

Генетична предразположеност

За да отговорят на въпроса дали между прекомерната консумация на алкохол, мотивите и гените има зависимост, учените вземат проби от слюнка и извършват ДНК анализ.

Някои генетични варианти се оказват по-тясно свързани с търсенето на механизъм за справяне и алкохолната зависимост.
ДНК пробите обаче не са достатъчно, за да имат представителен характер. От екипа споделят: „Нашето проучване дава известна, но не и пълна, представа за биологичната връзка между гените и мотивите, които карат човек да пие.“

За да имат тежест резултатите, трябва да се извършват повече ДНК анализи. Типът генетичен анализ е само един от многото, чрез които може да се установи каква е ролята на генетичния фактор.

Друг научен метод, който Литълфийлд и колегите му също използват, е изследването на близнаци, които са израснали в една и съща среда и са били повлияни от едни и същи хора в детството си. Така може да се разграничи степента на въздействие на генетичния фактор и на факторите, свързани със заобикалящата среда. 

* Jeanne E. Savage,Roseann E. Peterson,Fazil Aliev, Spit for Science Working Group. Genetic and environmental etiology of drinking motives in college students. 18 October 2022.

Източник:
  • Why People Drink: Researchers Looks at Genetics, Peer Pressure and Coping Mechanisms: https://www.healthline.com/health-news/why-people-drink-researcher-looks-at-genetics-peer-pressure-and-coping-mechanisms
  • Genetic and environmental etiology of drinking motives in college students: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/acer.14930
Още по темата:
  • Генна терапия за болестта на Паркинсон може да се справи с алкохолизма Генна терапия за болестта на Паркинсон може да се справи с алкохолизма
  • По-застрашени ли са синеоките хора от алкохолна зависимост По-застрашени ли са синеоките хора от алкохолна зависимост
  • МИТОВЕ И РЕАЛНОСТИ ЗА АЛКОХОЛИЗМА МИТОВЕ И РЕАЛНОСТИ ЗА АЛКОХОЛИЗМА
  • ОТ БИРЕНИЯ АЛКОХОЛИЗЪМ Е НАЙ  - ТРУДНО ДА СЕ ОТЪРВЕМ! ОТ БИРЕНИЯ АЛКОХОЛИЗЪМ Е НАЙ - ТРУДНО ДА СЕ ОТЪРВЕМ!
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
38.50лв.

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА

НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100
21.00лв.

НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
41.80лв.

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД

КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
13.10лв.

КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21

БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100
17.30лв.

БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
43.80лв.

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP

Коментари към Защо консумираме алкохол: генетична предразположеност, външен натиск или механизъм за справяне

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо консумираме алкохол: генетична предразположеност, външен натиск или механизъм за справяне
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 22:58
    Коментирайте "Защо консумираме алкохол: генетична предразположеност, външен натиск или механизъм за справяне"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология
  • Какви промени настъпват в тялото, когато спрете алкохола
  • Алкохолизъм
  • Леснодостъпни средства срещу махмурлук
  • Опасно ли е рязкото спиране на алкохола?
  • Лечение с циталопрам
  • Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
  • Трепетлика, Осика
  • Порцеланова копринка, Воловария, Чернилка, Воловарка, Мастиленка, Лиственична гъба
  • T51 Токсично въздействие на алкохола
  • Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 43 дни, 8 часа и 28 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 109 дни, 6 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 11 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 2 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 2 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 2 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival