Генна терапия за болестта на Паркинсон може да се справи с алкохолизма
Изследователски екип от Университета по здравеопазване и наука в Орегон установява, че форма на генна терапия, която в момента се използва за лечение на болестта на Паркинсон, може да намали драстично употребата на алкохол сред силно зависимите от него.
Експериментите, осъществени с маймуни, показват, че подложените на генната терапия на практика са спрели да пият.
Изследването
Големият въпрос, на който екипът търси отговор, е дали ако се подобри функцията на невроните в мозъка, синтезиращи допамин, който от своя страна предизвиква чувство на удовлетворение и радост, това ще направи възможно човек да се справи със силната си зависимост от алкохола.
Както разяснява и проф. Катлийн Грант, ръководител на отдела по неврология в Националния изследователски център за примати в Орегонския университет по здравеопазване и наука, допаминът участва в укрепването на поведението и има отношение към това, хората да намират определени неща на приятни. Злоупотребата с алкохол увеличава допамина, а когато пиенето е постоянно, мозъкът се адаптира и освобождаването на допамин от него намалява.
„Пристрастените към алкохола всъщност спират да изпитват удоволствие от пиенето, те го правят, защото изпитват нужда да бъдат в нетрезво състояние“, коментира проф. Грант.
Учените вземат решение да имплантират специфичен тип молекула у макаци, които пият повече в сравнение с останалите. Задачата е да видят дали като възстановят допаминовите пътища за удовлетворение, това ще повлияя на маймуните и ще намали желанието им да пият.
В експеримента участват четири зависими от алкохола маймуни.
За да бъде насочена към точното място инжекцията, учените използват ядрено-магнитен резонанс. Така в мозъка на макаците е поставен генът глиален невтрофичен фактор (GDNF), известен като ген на растежа, чиято задача е да стимули клетките да се размножават. За да го доставят във вентралната тегментална област на мозъка, изследователите използват напълно безвреден адено-асоцииран вирус (става дума за едноверижен ДНК вирус)
„Оказа се невероятно ефективно“, казва проф. Катлийн Грант.
Резултатите
След процедурата екипът установява, че консумацията на разредения с вода етанол, който четирите макака пият редовно, спада с повече от 90%. Контролната група, която получава неактивната форма на гена, продължава да пие.
Маймуните започват да произвеждат трайно допамин.
„На практика пиенето спадна почти до нула. Месеци наред те избираха да пият вода и избягваха алкохола“, разяснява проф. Катлийн Грант.
Според изследователите проучването им е обещаващо, особено в контекста на генната терапия, която става все по-използвана както за неврологични, така и за психични разстройства.
Процедура, подобна на извършена с макаците, е изпробвана при възрастни, които страдат от болестта на Паркинсон и при деца с рядкото заболяване дефицит на декарбоксилаза на ароматна I-аминокиселина (наследствено заболяване, което засяга начина, по който сигналите де предават между определени клетки в нервната система)
Преди да започнат клинични проучвания, трябва да бъдат направени още изследвания с животни. Проф. Грант подчертава още, че формата на лечение, която прилагат, променя трайно мозъка чрез операция, затова е най-вероятно да бъде използвана само при най-тежките форми на алкохолизъм.
>>>Консумацията на алкохол може да бъде свързана с над 740 000 случая на рак през 2020 г.
„Лечението би било най-подходящо за хората, показали, че нито един от други терапевтични методи не работи за тях“, казва още специалистката.
Изследването е публикувано в списанието Nature Medicine.
За зависимостта от алкохола
Разстройствата, свързани с употребата на алкохол, са изключително сериозен проблем в САЩ и света. Не по-малко тревожни са данните за смъртните случаи в следствие на алкохолна зависимост.
>>>Алкохолната зависимост значително увеличава риска от самоубийство
Националният институт за злоупотреба с алкохол и алкохолизъм съобщава, че над 140 000 души в САЩ умират по причини, свързани с алкохола, което го прави четвъртата водеща предотвратима причина за смърт в страната.
През 2019 г. употребата на алкохол е причинила смъртта на 2 007 000 мъже и на 374 000 жени в целия свят.
Проблем е и това, че едва 4,6% от хората с разстройство, свързано с употреба на алкохол, търсят лечение. За останалите е изключително трудно да признаят, че имат проблем. Проф. Хенри Кранцлер, психиатър и директор на Центъра за изследване на пристрастяването към Медицинския факултет на Университета в Пенсилвания, коментира още, че не по-малък проблем е това, че много от лекарите не разпознават и не лекуват разстройството, свързано с употреба на алкохол.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100
ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алкохолизъм
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Лечение с циталопрам
- Как може да изглежда вашето бъдещо дете според гените ви
- Д-р Николай Белев: Чернодробните заболявания категорично се увеличават заради битовия алкохолизъм и вирусните хепатити
- Трепетлика, Осика
- Порцеланова копринка, Воловария, Чернилка, Воловарка, Мастиленка, Лиственична гъба
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
Коментари към Генна терапия за болестта на Паркинсон може да се справи с алкохолизма