Консумацията на алкохол може да бъде свързана с над 740 000 случая на рак през 2020 г.
Четири процента от новодиагностицираните случаи на рак през 2020 г. могат да бъдат свързани с консумацията на алкохол според глобално проучване, публикувано в списание „The Lancet Oncology“. Тези данни карат авторите на изследването да призоват за по-голяма обществена осведоменост относно връзката между алкохола и рака, както и за подобряване на интервенциите за намаляване на консумацията му в най-засегнатите райони.
Проучването изчислява, че мъжете представляват 77% (568 700) от случаите на рак, свързани с употребата на алкохол, в сравнение с жените, които представляват 23% (172 600). Най-висок е броят на случаите на ракови заболявания на хранопровода, черния дроб и гърдата.
Връзката между консумацията на алкохол и развитието на рак
Въз основа на данни от предишни години се изчислява, че през 2020 г. е имало над 6,3 милиона случая на рак на устната кухина, фаринкса, ларинкса, хранопровода, дебелото черво, ректума, черния дроб и гърдата. Тези ракови заболявания имат добре установени причинно-следствени връзки с консумацията на алкохол и настоящите прогнози за пряката връзка са първите по рода си.
Доказано е, че консумацията на алкохол причинява увреждане на ДНК чрез повишено производство на вредни химикали в организма и засяга хормоните, което може да допринесе за развитието на рак. Също така алкохолните напитки могат да увеличат вредните ефекти от тютюна, за който е известно, че е рисков фактор.
„Спешно трябва да повишим осведомеността относно връзката между консумацията на алкохол и риска от рак. Стратегии за обществено здравеопазване, като намаляване на наличността на алкохол, поставяне на предупредителни етикети върху алкохолните продукти и забрана за продажба, могат да намалят риска от развитие на рак. Данъчните и ценовите политики, които са довели до намален прием в Европа, включително увеличени акцизи и минимални единични цени, могат да бъдат приложени и в други региони по света.“, казва Хариет Румгей от Международната агенция за изследване на рака (IARC), Франция.
Констатациите от проучването
В новото проучване изследователите изчисляват консумацията на алкохол на глава от населението за всяка държава през 2010 г. (десет години преди проучването, за да се вземе предвид времето, необходимо на алкохола да повлияе върху риска от развитието на рак) и ги комбинират с прогнозираните нови случаи на рак (видовете рак, за които е установена причинно-следствена връзка с алкохола) за 2020 г. По този начин изчисляват случаите на рак вследствие на алкохол във всяка страна.
Констатациите от проучването показват, че 4% от всички нови случаи на рак през 2020 г. са свързани с консумация на алкохол. Най-висок е броят на случаите на ракови заболявания на хранопровода (189 700), черния дроб (154 700), и гърдата (98 300).
Консумацията на алкохол е квалифицирана в три групи – умерена (0,1-20 грама на ден), рискова (20-60 г) и тежка (над 60 г). Данните показват, че рисковата и тежката консумация са причина за най-много случаи на рак, съответно 39% (291 800) и 47% (346 400). Умерената употреба обаче също може да се окаже проблематична, тъй като изчисленията разкриват, че тя е причина за 14% от общия брой случаи.
Източна Азия и Централна и Източна Европа са с най-висок процент на нови случаи на рак вследствие на консумация на алкохол (6%), а най-нисък е отчетен в Северна Африка и Западна Азия (1%).
На ниво държава най-много са случаите в Монголия (560), а най-малко в Кувайт (под 5 случая). Прогнозите показват също, че във Великобритания те са 16 800, в САЩ – 52 700, в Бразилия – 20 500, в Индия – 62 100, в Китай – 282 300, в Германия – 21 500, във Франция – 20 000.
„Въпреки че в много европейски държави се наблюдава намаление на консумацията на алкохол на глава от населението, употребата му нараства в азиатските страни (Китай и Индия) и в Субсахарска Африка. Освен това има доказателства, че пандемията от COVID-19 е допринесла за увеличение на потреблението. Нашето проучване подчертава, че дори умерената консумация на алкохол допринася за развитието на рак, което е обезпокоително, но също така предполага, че малки промени в навиците могат да повлияят положително.“, казва Румгей.
Изследователите ясно отбелязват ограниченията на този вид анализи. Например проучването не отчита връзката между употребата на алкохол и тютюн – две канцерогенни вещества, които често се приемат заедно.
Проучването обаче показва, че заключенията са консервативни, тъй като са базирани на данни за търговските продажби. Смята се обаче, че тази информация не обхваща една четвърта от консумацията на алкохол в световен мащаб, което означава, че настоящите констатации по-вероятно подценяват общото въздействие на алкохола върху рака.
Alcohol consumption linked to more than 740,000 new cancer cases in 2020: https://medicalxpress.com/news/2021-07-alcohol-consumption-linked-cancer-cases.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КМЕТЪТ НА КАСТЪРБРИДЖ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ТОМАС ХАРДИ - ХЕРМЕС
АНТИБАКТЕРИАЛНИ МОКРИ КЪРПИ ЕВЕНТ С ХЛОРХЕКСИДИН И АЛКОХОЛ * 15
ПРЕПАРАТ ЗА КЕРАМИЧНИ И ИНДУКЦИОННИ ПЛОТОВЕ 240 мл ETAMINE DU LYS
НовДРЕГЕР DINGO C-08 РОЗОВ С МУНДЩУК
Безплатна доставка за България!ДРЕГЕР DINGO C-08 ПЕРСОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!ПРЕПАРАТ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА БАНИ И ФАЯНС 500 мл ETAMINE DU LYS
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Алкохолът като депресант – какво трябва да знаем
Коментари към Консумацията на алкохол може да бъде свързана с над 740 000 случая на рак през 2020 г.