8 малко известни факта за алкохола
Факт №1 - "удавянето" на любовната мъка зависи от един белтък.
Американската специалистка по неврофизиология Галит Шохат-Офир доказа, че ако мъжката плодова мушица не успее да се чифтоса с женската, той отива да "удави мъката си" в захарен сироп със спирт, а ако успее - в захарен сироп без спирт.
Обяснението за това поведение е твърде прозаично - след сексуален контакт в мозъка на дрозофилите се изработва невропептид F (NPF), който блокира влечението към спиртните субстанции. Ако остане без партньор, мъжската муха отива и се напива. При хората подобна роля играе невропептидът NPY. Установено е, че хора с наследствено предразположение към алкохолизъм имат много ниски нива на NPY.
Факт №2 - големите пиячи всъщност са алкохолици.
Известно е, че някои хора умеят да пият много, без да се напиват, тоест имат висока толерантност към алкохола и това е генетично предопределено. За съжаление, обаче, тази толерантност много често е симптом на алкохолна зависимост. Това твърдение важи с още по-голяма сила, когато всеки път ти е необходимо повече и повече алкохол, за да стигнеш фазата на опиянение.
Какви са физиологичните механизми на явлението?
Въпросът е там, че обикновено колкото по-трудно се напиваш, толкова повече почваш да пиеш. На първо време организмът се адаптира и се опитва да се справи с по-голямото количество спирт. Но в същото време големите дози по-силно увреждат органите и в един момент черния дроб престава да синтезира ензимите, които разграждат алкохола до безвредни съединения. След което малки дози алкохол предизвикват моментално опиянение, тежък махмурлук и непреодолимо желание да се пие още и още - а това са симптомите, типични за последния стадий на алкохолизма. За привикването към алкохола помага пиенето в позната обстановка (така нареченият битов алкохолизъм). Вкъщи или в кварталната кръчма човек си позволява да пие повече, отколкото ако е на ново място.
Факт №3 - животоспасяващят алкохол - само в малки дози.
Американски учени изследвали 38 000 души с черепно-мозъчни травми и установили, че много от тях са се спасили от смърт, благодарение на това, че са употребили алкохол в момента на инцидента. С една дума - умрелите трезвеници били повече от умрелите пияници (100:88). Експерименти с животни са потвърдили тези изводи: алкохолът намалява негативното въздействие на травматичния стрес върху организма и ускорява процеса на възстановяване.
Тогава учените си задали следния въпрос: Ще дойде ли момент, в който при лечение на черепно-мозъчна травма ще се употребява алкохол? Може би, но засега причините за този ефект не са напълно изяснени. Възможно е етанолът да намалява адреналина, който се отделя при силен стрес и който в големи количества има негативен ефект върху защитните реакции на организма и неговото възстановяване.
Тук трябва да се направи следната забележка - става въпрос за малки дози алкохол, защото големите, обратно, ускоряват леталния изход. Учените предупреждават, че получените данни са противоречиви и в никакъв случай не трябва да се смята, че алкохолът може да се ползва като лекарство при черепно-мозъчна травма.
Факт №4 - Алергията или непоносимост към алкохол
7% от хората не понасят алкохол. Често те смятат, че имат алергия, защото клиничната картина е една и съща - почервеняване, гадене, запушен нос, по-рядко - симптоми на сериозно отравяне. Обаче алергия към алкохола не съществува, тъй като няма изработване на антитела.
Това, което се случва в организма на тези 7% е от съвсем друг произход: В разграждането на алкохола участват два ензима - единият превръща етанола в токсичното съединение ацеталдехид, а другият го разгражда до безвредни съединения и го извежда организма. При някои хора черният дроб усилено синтезира първия ензим и в много малки количества - втория. В резултат - настъпва отравяне на организма. Причината се крие в генна мутация, типична за индийци, папуасци, австралийски аборигени и в много по-малка степен за представителите на европеидната раса.
Хората с такава мутация имат един изход - да останат абсолютни трезвеници за цял живот. Ако продължат да пият въпреки неразположението, което получават след всяка чаша алкохол, те много бързо се превръщат в неспасяеми алкохолици.
Факт №5 - Мъжките гърди и зависимостта от алкохола
Някои жени се страхуват да пият мляко с масленост над 3%, но не се замислят колко калории получават от алкохола. Две чаши бяло вино след вечерята - това вече е 20% от денонощната доза калории. Виното, бирата, ромът, ликьорите - всички те се произвеждат с добавяне на захари. Може да се каже, че една бутилка светло пиво е равна на пакет чипс.
За съжаление, обаче, алкохолът не само, че е "пълен с калории", но нарушава и баланса на два хормона - тестостерона и естрогена. Той потиска секрецията на тестостерона, като стимулира синтеза на естрогените. Освен това, бирата и виното сами по себе си съдържат естрогеноподобни вещества - фитоестрогени.
В резултат гърдите на мъжете наедряват, те получават женски тип напълняване - мазнините се отлагат по бедрата и корема, а еректилната им функция съответно намалява.
При жените се наблюдава дефицит на тестостерон, което отново води до склонност към напълняване. Но най-важното - излишният естроген увеличава риска от рак на млечната жлеза.
Факт №6 - комбинациите на барманите
Посетителите на нощните заведения обикновено не броят изпитите чаши алкохол, надявайки се, че ще спрат да пият, когато "ги хване". Но барманите много добре знаят как да накарат някого да изпие повече, отколкото може да понесе. Заедно с алкохола те предлагат и енергийни коктейли, които държат човека бодър, заблуждавайки го, че може още и още да пие.
Комбинацията на енергийна напитка с алкохол има двойна вреда върху организма, тъй като се отдалечава моментът на напиване за сметка на по-силна интоксикацията. Освен това всяка тонизираща напитка има и кардиотоксично действие.
Факт №7 - чаша червено вино - да, но не бутилка
Много легенди се носят за здравословния ефект на чашата червено вино. Имало е времена, когато с нея са лекували холера, рак, простуда. Днес редица изследвания показват, че виното наистина намалява риск от сърдечно-съдови заболявания. Полифенолите (естественните антиоксиданти) потискат нивото на "лошия холестерол, предотвратяват образуването на тромби и укрепват стените на кръвоносните съдове. Но в големи количества виното повишава кръвното налягане и довежда до кардиомиопатия.
П отношение на рака, обаче, няма пациентска или лекарска организация, която да подкрепя консумацията на вино като профилактично средство против който и да е вид рак.
Факт №8 - лечението на алкохолизма и носталгията
Алкохолизмът се лекува, но много трудно. Освен всичко друго, винаги трябва да се има предвид, че всеки негативен стрес - уволнение, любовна мъка, загуба на любимия отбор, може да предизвика рецидив. Напоследък към този списък се прибави и носталгията.
Злоупотребата с алкохол довежда до образуване на устойчиви връзки между желанието за пиене и конкретни места, хора, компании, градове. И когато човек се оказва близо до тях, тези връзки се активират. Това обяснява и факта защо алкохолиците толкова често разказват стари истории, спомнят си стари приятели или местата, които са посетили. Затова учените съветват хората, които искат да се оттърват от фатален навик, да не се връщат към миналото, да не общуват със стари приятели, да се опитат да забравят случки и места.
Коментари към 8 малко известни факта за алкохола