Експерти: Следваща пандемия е неизбежна, но можем да бъдем по-подготвени

След повече от две години от появата на COVID-19 много експерти са на мнение, че поредната пандемия е неизбежна. Все още обаче не се обръща достатъчно внимание на инфраструктурата и функциите на общественото здравеопазване, необходими за предотвратяване, идентифициране, ограничаване и реагиране на огнища на инфекциозни болести.
“Живеем в епоха на пандемии“, казва д-р Лари Брилиант, епидемиолог и главен изпълнителен директор на Pandefense Advisory – интердисциплинарна мрежа от експерти, ангажирани с реакцията на пандемията. „Повече от шест от всеки 10 инфекциозни болести произхождат от животни и се прехвърлят към хората. Този риск се увеличава през последните 20 години.“, допълва Брилиант.
“Общественото здравеопазване със сигурност допусна редица грешки по време на пандемията от COVID-19, но опитът ни даде уроци.“, казва д-р Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести. „Инвестициите в основни и клинични биомедицински изследвания ни позволи с безпрецедентна скорост да разработим високоефективни ваксини. Трябва да продължим да правим тези инвестиции, не само в науката, но и в инфраструктурата на общественото здравеопазване.“
Според експертите тепърва предстои да видим дали поуките от настоящата пандемия ще бъдат приложени. Това е от ключово значение за прекратяване на този цикъл, така че огнища да не се превръщат в пандемии с безброй последствия, включително милиони загубени животи и отрицателни въздействия върху здравеопазването, икономиката, образованието, взаимоотношенията.
Голяма част от тежестта е в ръцете на обществените здравни институции, но обществеността може да играе жизненоважна роля. Ето какво може да бъде направено, с цел предотвратяване на следващи пандемии, според някои от най-добрите експерти:
Увеличаване на финансирането на общественото здравеопазване
Съединените щати отделят около 500 пъти повече средства за военна отбрана, отколкото за здравеопазване, и все пак нито една война в американската история не е убила милион американци. Към 1 юни 2022 г. смъртните случаи, свързани с COVID-19, в световен мащаб са близо 6,3 милиона, включително повече от 1 007 000 американци.
Но за да се направят Съединените щати по-безопасно място, трябва да се създаде по-безопасен свят. Това означава, че трябва да се осигури финансиране за изследвания и борба с инфекциозните болести в световен мащаб.
Необходими са и повече инвестиции в глобалното здравеопазване. Бюджетът на Световната здравна организация е по-нисък от този на някои големи градове в САЩ, въпреки че сред задълженията й е да се погрижи за риска от пандемия на 200 държави.
Според Брилиант светът трябва да се подготви за следваща пандемия чрез укрепване на системата за обществено здравеопазване.
Опазване на околната следа
За да се предотвратят следващи пандемии, е необходимо въвеждането на по-добри системи за защита и опазване на околната среда. Проучванията, проследяващи причинителите на зоонозни заболявания, разкриват, че рискът е най-висок, когато оцеляването на някои видове диви животни е застрашено.
При ловуване или продажба дивите животни са подложени на голям стрес, което увеличава риска от заразяване и разпространение на различни вируси. „Консумацията на болни животни излага хората на по-висок риск от заразяване“, коментира д-р Кристин Джонсън, професор по медицина и епидемиология в Калифорнийския университет. „Възможността за разпространение на вируса е също по-висока между хората и животинските видове, които имат сходна ДНК или са живели заедно в продължение на време, като прасета или добитък.“
Опазването на околната среда като част от общественото здравеопазване е от решаващо значение за намаляване на разпространението на вируси.
„Всеки човек, който допринася за забавяне на изменението на климата, работи в полза на човешкото здраве.“, казва Брилиант. „Поради повишаването на температурите животните мигрират от юг на север. Променят територията си и влизат в контакт с други животни, с които никога не са имали досег. По този начин обменят вируси, точно както го правят с нас.“
Бърза реакция
Ключът към предотвратяването на пандемии е ранното откриване на огнища на нови заболявания и бързото справяне с тях. Групата Resolve to Save Lives наскоро предложи глобална цел: всяка отделна епидемия по света да бъде открита в рамките на седем дни след появата, докладвана в рамките на един ден и поставена под контрол в рамките на една седмица. Този подход позволява бързото идентифициране на грешки, които трябва да бъдат коригирани.
Подобряване на комуникацията в общественото здравеопазване
Според експертите са налични по-добри инструменти за справяне с инфекциозните заболявания, отколкото някога е имало, но също така светът е по-уязвим от всякога, отчасти поради широко разпространената липса на доверие между общностите, правителствата и системите на здравеопазване.
“Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ буквално написа книга за комуникацията в общественото здравеопазване при спешни случаи. Бъдете първи, бъдете прави, бъдете надеждни, бъдете съпричастни, давайте на хората практични съвети, с които да защитят себе си, своите семейства и общности.“, коментира д-р Том Фрийдън, бивш директор на Центровете за контрол и превенция на заболяванията. „За съжаление, това не е приложено в САЩ нито от предишната администрация, нито от настоящата. И ние пострадахме от това.“
Премахване на дезинформацията
Известната фраза гласи, че една лъжа може да обиколи света, докато истината още си връзка обувките. „Беше голямо предизвикателство за общественото здраве, за лекарите и населението да се справят с дезинформацията за коронавируса, която се разпространява дори по-бързо от Омикрон.“, коментира Фрийдън.
Пандемичната дезинформация може да повлияе негативно на мотивацията, вярванията и вземането на решения на хората. Някои социални медии, като Instagram и TikTok, пуснаха опции, които водят до точна информация от надеждни здравни организации при търсене на съдържание, свързано с коронавируса или ваксините.
>>> Защо дезинформацията е толкова привлекателна за хората
Грижа за собственото здраве
Индивидуалната устойчивост е друг ключов фактор за предотвратяване на случаи на тежко заболяване и смърт по време на пандемии. „Една от причините за много смъртни случаи, свързани с COVID-19, е, че много хора са с придружаващи заболявания.“, споделя Фрийдън.
Здравословният начин на живот, който поддържа имунитета, може да понижи значително броя на тежките случаи. „Да бъдем здрави не означава да се отказваме от нещата, които желаем да правим, а по-скоро да разберем кои са здравословните неща, които обичаме да правим.“, коментира Фрийдън.
There will be another pandemic, infectious disease experts say. Here are 6 ways we can prepare for it: https://edition.cnn.com/2022/06/01/health/prepare-for-next-pandemic-life-itself-wellness/index
Продукти свързани с НОВИНАТА
2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия
- Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация
- 200 дни в Тайван без случай на местно предаване на COVID-19
- Да отпразнуваш Свети Валентин по време на пандемия – защо не
- Безопасна Коледа по време на пандемия
- Жените с по-високо кръвно налягане по време на пандемията, сочи изследване
- Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия
- Учен от Йейл: След пандемията ни очакват години на разцвет и наслада
- Съвети за кариерно развитие на учените по време на коронавирусна пандемия
- 20 илюстрации показват суровата реалност по време на епидемията от коронавирус
Коментари към Експерти: Следваща пандемия е неизбежна, но можем да бъдем по-подготвени