Колко опасен е зомби вирусът и може ли да доведе до пандемия
Акценти
|
Откритият в Сибир зомби вирус, затворен във вечната замръзналост от хилядолетия, е отново в центъра на вниманието.
Учени определят заплахата от него за общественото здраве като потенциална, но малко вероятна. Притеснение буди обаче фактът, че зомби вирусът, открит през 2023 г. във вечно замръзналата земя на Сибир от екипа на проф. Жан-Мишел Клаври от Университета Екс-Марсилия, Франция, продължава да бъде инфекциозен дори след 48 500 г. Всъщност тревогата се свързва с глобалното затопляне и топенето на ледовете и онова, което ще бъде пуснато на свобода вследствие на тези процеси.
Проф. Жан-Мишел Клаври определя като „тревожен феномен“ факта, че спящите във вечната замръзналост вируси остават заразни в продължение на хиляди години. И точно това, според директора на Средиземноморския микробиологичен институт и на лабораторията за геномна и структурна информация представлява заплаха за общественото здраве.
Историята на зомби вирусът
Проф. Клаври и екипът му от лабораторията в Марсилия тестват почвени проби, взети от замръзналата почва на сибирската част на Арктика, по-известна като вечната замръзналост. Задачата им е да проверят дали вирусите, останали в леда в продължение на хиляди години, продължават да заразяват.
Най-старият вирус е на близо 48 500 години, което учените установяват въз основа на датиране на почвата и са от проба, взета от подземно езеро на дълбочина 16 метра. Други щамове са от 27 000 години и са открити в съдържанието на стомаха и по козината на вълнест мамут.
От почвените проби на седем различни места в Сибир екипът на проф. Жан-Мишел Клаври изолира 13 щама, представящи пет нови семейства вируси. След това изследователите инжектират вирусите в амеби. Така установяват, че щамовете запазват способността си да заразяват.
Експериментите от 2023 г. не са първите за екипа на проф. Клаври от Университета Екс-Марсилия. През 2014-а и 2015 г. ученият успява да възкреси вируси от вечната замръзналост и да ги вмъкне в клетки. Хилядолетните вируса могат да заразяват само едноклетъчни амеби, но не животни и хора.
„Въпреки че са ограничени до амеби, тези първоначални резултати показаха, че е възможно вирусите да останат инфекциозни в древната вечна замръзналост. Заключението вероятно може да се разшири и да обхване вируси, заразяващи други видове като животни или хора“, казва проф. Клаври. От този момент започва да се говори и за зомби вируса.
Опасни ли са зомби вирусите
Откритите до момента вируси, наречени гигантски, могат да заразяват само амеби. В същото време обаче има и други.
„Виждаме следи от много, много, много други вируси. Знаем, че са там, но не сме наясно дали са все още живи. Но е логично да предположим, че след като амеба вирусите са все още живи, няма причина другите да не са, както и да са способни да заразят собствените си гостоприемници“, разсъждава проф. Жан-Мишел Клаври.
Изследванията на екипа показват ясно, че други напълно неизвестни патогени могат да се появят от вечната замръзналост.
Вируси, стари колкото най-дълбоките й слоеве, до един милион години. Много преди хомо сапиенс или хомо неандерталенсис.
Или както пояснява професорът: „Нашият вид и следователно нашата имунна система никога не са били в контакт с повечето от тези микроби по време на своята еволюция.“
>>> Ендогенните ретровируси могат да повлияят на развитието на невродегенеративни заболявания
Това е причината учените да смятат, че възраждането на стар и непознат вирус може да бъде сериозно предизвикателство. Те насочват вниманието върху това, че ако се действа адекватно, е напълно възможно да се противостои на заразата и тя да бъде ограничена. Но не забравят да напомнят, особено в контекста на COVID-19 епидемията, че всеки нов вирус, дори когато е вързан с известни на науката семейства, се нуждае от създаването на нови антивирусни средства или ваксини.
Заплахата за общественото здраве като последица от глобалното затопляне
Все още е невъзможно учените да оценят за какъв период от време древните вируси могат да останат заразни, след като бъдат изложени на външни условия – светлина, кислород, топлина. Както и каква е вероятността да заразят гостоприемник в тази среда.
Факт е обаче, че повишаването на температурите в тези до момента пустинни райони в света ги прави все по-достъпни и за човешка, и за индустриална дейност.
И въпреки, че заплахата изглежда отдалечена във времето и сякаш малко вероятна: „Рискът ще се увеличи в контекста на глобалното затопляне, което е особено забележимо в Арктика, където средните температури изглежда нарастват повече от два пъти по-бързо в сравнение с тези в умерените региони“, посочва проф. Жан-Мишел Клаври. Според него най-лошият сценарий е да се съберат голям брой работници, които извършват минна операция на открито. Причината: „Вечната замръзналост, изкопана на стотици метри дълбочина, ще освободи много стари и напълно непознати вируси, заразни за хората.“
>>> ДНК на древния вирус Mushuvirus mushu е почти без промяна въпреки еволюцията от 1300 години
Това е причината учените да настояват индустриалците да разполагат с компетентна медицинска система, която е способна да открива нови симптоми при работниците. Става дума за различни видови индикации за инфекция. А наложената картина в резултат на бързото и ранно откриване на заразата, може да предотврати пандемия.
В същото време ученият смята, че продължава да се отделя твърде малко внимание на огнище, което може да възникне в далечния север и да се отправи на юг. „Това е пропуск, защото там има вируси, които носят потенциала да заразят хората и да се превърнат в ново огнище на заболяване.“
- Здравните експерти предупреждават, че „Болестта Х“ може да бъде по-смъртоносна от COVID-19
- Гао Фу и Антъни Фаучи призоваха от Киото за общи действия и подготовка за следващата неизбежна пандемия
- Трета година в условия на пандемия: какво да очакваме
- Учени: За да се избегне следваща пандемия, трябва да се погрижим за качеството на въздуха на закрито
Коментари към Колко опасен е зомби вирусът и може ли да доведе до пандемия