Стресът от пандемията може да е състарил човешкия мозък с 6 месеца

Според учените стресът и принудителните промени в начина на живот по време на COVID пандемията може да са състарили човешкия мозък с 5,5 месеца, без дори да сме се заразили.
Известно е, че така нареченият дълъг COVID често причинява мозъчна мъгла, но досега никой не бе проучил какъв е неврологичният ефект от инфекцията години след края на пандемията.
Структурни изменения в мозъка с напредването на възрастта
Али-Реза Мохамади-Нежад и колегите му от университета в Нотингам анализират скенерни изображения на мозъка на 15 хиляди души на средна възраст 63 години, извлечени от британската биобанка. След това обучават машинни модели, като им подават информация за стотиците възможни структурни изменения в мозъка с напредването на възрастта. С помощта на тези модели изследователите могат да изчислят възрастта на мозъка на всеки отделен участник.
» Какви промени настъпиха в човешкото тяло след избухването на пандемията |
Пандемията е състарила човешкия мозък с 5,5 месеца
На следващия етап от изследването екипът вкарва в модела двойки скенерни снимки на мозъка на 996 доброволци, включени в базата данни на британската биобанка. На 564 от тях и двете снимки са направени преди март 2020 г., когато бе обявен локдаунът във Великобритания, затова те сформират контролната група. Мозъкът на останалите 432 е сниман веднъж преди март 2020 г. и още веднъж по-късно. Между двете скенерни снимки на всеки участник от втората група има интервал от средно три години, като минималният е две.
Хората са групирани по няколко критерия – възраст, пол и общо здравословно състояние. След сравнителен анализ на структурните промени в бялото и сивото вещество на мозъка на доброволците от двете групи учените установяват, че коронавирусната пандемия може да го е състарила с 5,5 месеца. Откритието е валидно дори за хората, които не са били диагностицирани с COVID-19 – информация, която се събира по проект на биобанката.
„Мозъчното здраве не е свързано само с липсата на заболявания. То зависи и от заобикалящата среда, от нашето ежедневие“, уточнява Мохамади-Нежад.
Ускореното мозъчно стареене е най-силно изразено при мъжете и възрастните участници
Ускореното стареене е най-силно изразено при мъжете, възрастните хора и участниците с нисък социално-икономически статус. Направените когнитивни тестове обаче разкриват, че бързината на ума намалява само при доброволците, заразени с COVID-19, което означава, че не е задължително по-бързото стареене да означава нарушени памет и мисловен процес.
Тук е важно да се уточни, че включените в базата данни на UK Biobank британски граждани обикновено са по-здрави, финансово стабилни и не отразяват етническото разнообразие, характерно за страната. Това означава, че резултатите от изследването на Мохамади-Нежад може да не са приложими в по-широк мащаб.
Причини за стареенето на мозъка по време на пандемия
Заключението на изследователите е, че структурните изменения вероятно са настъпили вследствие на самота или стрес по време на локдауните, както и на промени в начина на живот – заседнал начин на живот или злоупотреба с алкохол например.
Неврологът Августин Ибанес не отрича, че откритието на екипа от Нотингамския университет има своето значение, но и добавя, че в бъдещите проучвания трябва да се включи информация за менталното здраве, степента на изолация и начина на живот на всеки отделен участник, както и да се обхванат представители от различни общности.
Мохамади-Нежад споделя, че в бъдеще заедно с колегите си възнамерява да изследва факторите, за които Ибанес споменава и да проследи доколко трайни са последиците от COVID пандемията върху структурата на човешкия мозък.
- The pandemic may have aged our brains even before we caught covid-19: https://www.newscientist.com/article/2489149-the-pandemic-may-have-aged-our-brains-even-before-we-caught-covid-19/
- The Pandemic Aged Everyone’s Brain—Even in Healthy People: https://www.scientificamerican.com/article/study-finds-covid-pandemic-accelerated-brain-aging-in-everyone/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ДЖЕЙМИСЪН ОМЕГА БИОКОМПЛЕКС 3 - 6 - 9 капсули 1200 мг * 80
БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100
НАУ ФУДС АСТАКСАНТИН капсули 4 мг * 60
БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ СЕМЕНА НА ЧИА 50 мл
ЕКО БАЛАНС ЛЕЦИТИН 1200 мг капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Възстановяване след сътресение на мозъка
- Все по-екстремни горещини: Какви са последиците за мозъка и как да го защитим
- Мозъчното увреждане може да ни направи убийци
- Асоциативни корови зони
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Перила
- д-р Александър Францов Босилков
Коментари към Стресът от пандемията може да е състарил човешкия мозък с 6 месеца