Жените с по-високо кръвно налягане по време на пандемията, сочи изследване
Ново проучване разкрива, че при хората над 18-годишна възраст, особено жените, се наблюдава трайно покачване на кръвното налягане от началото на пандемията. То е публикувано на 06.12.2021 г. в списание „Circulation“ и обхваща 464 585 служители и техните (брачни) партньори от няколко различни компании, които са се включили в ежегодно провежданите от „Quest Diagnostics“ анкети за здравословното състояние.
Работници и техните партньори от общо 50 щата измерват кръвното си налягане в продължение на 3 години – от 2018 г. до 2020 г. Д-р Люк Лафин, заместник-директор на Центъра за нарушения в кръвното налягане в клиника „Cleveland“, неговите колеги и експерти от „Quest Diagnostics“ заедно анализират събраната информация.
Заключенията на учените са, че кръвното налягане на участниците е значително по-високо в периода април – декември 2021 г, в сравнение с данните от 2019 г. Те забелязват увеличение на стойностите между 1,1 и 2,5 mmHg за систоличното кръвно налягане (горната цифра) и 0,14 и 0,53 mmHg за диастоличното (долната).
Въпреки че промени настъпват и при двата пола, специалистите са категорични, че по-сериозните се наблюдават основно при жените.
Повече задължения, повече стрес, по-високо кръвно налягане
„Определено при нежния пол се отчитат по-притеснителни стойности на кръвното налягане*. Все още не знаем каква е причината, но имаме своите предположения. Факт е, че пандемията ги натовари с много повече отговорности и задължения, особено онези, които ходят и на работа. Тъй като доброволците в анкетата са именно работещи жени, е напълно логично те по-често да страдат от повишено кръвно налягане. Съчетанието на служебни и домакински задължения и грижата за децата, останали у дома, определено им причини много повече стрес“, пояснява Лафин.
Според екипа покачването на теглото не е сред основните причини за повишаване на кръвното налягане по време на пандемията, макар хранителните ни навици винаги да се отразяват на здравословното ни състояние.
Лафин допълва още: „Контролирането на кръвното налягане се определя от много фактори. Напълно възможно е и начинът ни на хранене да оказва своето влияние. Честата консумация на газирани напитки или алкохол, която констатирахме през последните няколко години, също води до по-високи стойности на кръвното налягане.
Не бива да забравяме колко важен е сънят, както и приемът на каквито и да било медикаменти. Всичко има значение.“
Силният стрес може да повиши кръвното налягане, но по мнение на Лафин пандемията предизвика по-скоро дълготраен, хроничен стрес, който ни кара да вземаме погрешни решения в ежедневието. Той е причината да си спестим тренировката във фитнес залата, да предпочетем чипса пред салатата или да пропускаме предписаните ни лекарства. Всичко това се натрупва и се отразява негативно на здравето ни, включително на кръвното налягане.
Какви рискове крие високото кръвно налягане?
Високото кръвно налягане увеличава риска от сърдечни заболявания или инсулт, които традиционно причиняват смъртта на най-много граждани в САЩ по данни на Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията. В своето изследване учените уточняват, че увеличение от 2 mmHg в систоличното кръвно налягане може да доведе до инсулт или сърдечно нарушение, най-вече при хората на средна възраст. Те предупреждават за очакван скок в броя на починалите от сърдечносъдови заболявания на територията на страната.
По време на пандемия остава изключително важно да се предпазваме, като носим маски, а също така и да се ваксинираме. Не бива обаче да се забравя, че сме застрашени и от други заболявания. Начинът ни на живот, храненето, сънят и физическата активност допринасят за общото ни здравословно състояние. Освен положителните промени в навиците ни, трябва да посещаваме редовно своя лекар и да не спираме да приемаме лекарствата, които ни е предписал, ако има такива.
Още преди избухването на пандемията глобално проучване, публикувано през месец август в списание „The Lancet“, разкри, че броят на хората на възраст 30-79 години с високо кръвно налягане се е удвоил за периода 1990 г. – 2019 г., като половината от тях не са лекувани.
Как да поддържаме нормално кръвно налягане?
Препоръките на експертите от престижната клиника „Mayo Clinic“ са следните:
- Отслабнете;
- Движете се повече;
- Хранете се здравословно;
- Ограничете консумацията на газирани напитки и алкохол;
- Спрете цигарите;
- Намалете консумацията на кофеинови напитки;
- Избягвайте стреса;
- Следете кръвното си налягане;
- Не отказвайте помощ от близките си.
* Luke J. Laffin, Harvey W. Kaufman, Zhen Chen, Justin K. Niles et al. Rise in Blood Pressure Observed Among US Adults During the COVID-19 Pandemic. Circulation. 2021.
- Blood pressure climbed during coronavirus pandemic, especially among women, study suggests: https://edition.cnn.com/2021/12/06/health/blood-pressure-increase-pandemic-wellness
- Rise in Blood Pressure Observed Among US Adults During the COVID-19 Pandemic: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.121.057075
Продукти свързани със СТАТИЯТА
2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
КОЕНЗИМ Q10 капсули 100 мг * 30 GNC
СОРИА НАТУРАЛ ЕКСТРАКТ ОТ ГЛОГ 50 мл
ВЕЛИКДЕНЧЕ СТРЪК 50 г БИЛКИ КАРМЕН
КОМПЛЕКТ ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ MICROLIFE BP B3 AFIB + ЗВУКОВА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ MICROLIFE CLEAN S3 SONIC
Безплатна доставка за България!ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА OMRON COMPLETE ECG 2 В 1
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Високо кръвно
- Антихипертензивни лекарства
- Артериално налягане
- Рецептите на проф. Мермерски срещу високо кръвно
- Ръката на Буда
- Кефирът е способен да понижи високото кръвно налягане
- Черният шоколад понижава кръвното налягане
- Хидралазин
- Високото кръвно налягане при млади хора представлява риск за здравето на мозъка
- Високото кръвно на млади години състарява мозъка по-бързо
Коментари към Жените с по-високо кръвно налягане по време на пандемията, сочи изследване