Снежана Николова: Няма да спрем да се борим за достойнството на професията

На четвъртия ден от предупредителните стачни действия в МБАЛ - Добрич, организирани от Синдиката на българските медицински специалисти (СБМС), Снежана Николова е категорична: „Няма да спрем да се борим, продължаваме докато постигнем исканото от нас, а то е достойно заплащане на труда ни!“. Акушерката е председателка на структурата на СБМС в добричката болница и е убедена, че тъй като са първите, предприели предупредителни стачни действия, те са пример за всички останали.
Стачката
Решението за предупредителните стачни действия на медицинските специалисти от МБАЛ – Добрич е взето по време на общо събрание на синдиката. Предупредителната стачка ще продължи седем дни, през които медицинските специалисти ще спират работа за 1 час по различно време всеки ден. Графикът е предоставен на ръководството на болницата. За стачката са уведомени още министърът на здравеопазването, президентът, премиерът, омбудсманът.
Предупредителната стачка започна на 14 октомври 2022 г. Оттогава всеки ден се събират над 80 души, които с присъствието си показват, че границата на търпението им отдавна е премината, но и заявяват ясно, че искат за труда, който полагат, достойно заплащане. Така ще бъде до 20 октомври и ако няма успех в преговорите, стачката ще стане ефективна.
Председателката на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева споделя, че по време на първия стачен ден много са си говорили с колегите. „Те отново казаха на глас, че не желаем повече да сме заложници на системата, че искаме достойно заплащане на труда. Гордея се с всички, които излязоха, защото преди това върху тях беше оказван натиск да не стачкуват и бяха заплашвани“, споделя жената, която от години води битка с пробойните в системата.
>>>Мая Илиева: Съсловието на медицинските сестри е в дълбока кома, време е да се пробуди
Веднага след първия час на предупредителната стачка в нейния първи ден медицинските специалисти трябваше да се срещнат с директора на МБАЛ – Добрич д-р Георги Желязков.
„Директорът се скри. И на днешния 17 октомври 2022-а го няма. Не мисля, че такова трябва да бъде поведението му като директор – от петък да не можем да го намерим. Ако действително няма пари, нека дойде и да ни каже, но да заяви още, че е с нас и ще търсим начини за решаване на проблемите, например, като потърсим дофинансиране от Министерството на здравеопазването“, категорична е Снежана Николова и допълва: „Казаха ни, че срещата ни вероятно ще се състои на 18 октомври. Надяваме се да се случи най-накрая.“
Председателката на синдиката в МБАЛ – Добрич споделя още, че нямат никаква подкрепа от администрацията, но и не са я очаквали. „Нормално е, те си взимат заплатите, които не са никак малки. Директорът получава годишно 130 000 лв. Информацията публикува за втора година здравното министерство. Това не е нормално“.
Исканията на стачкуващите предупредително в Добрич
Основното искане е за достойно заплащане и за постигане на договорената по КТД основна заплата от 1500 лв. за медицинските специалисти.
Резонният въпрос към Снежана Николова е колко получават в момента медицинските сестри и акушерките в добричката болница. „От 820 лв. основната ни заплата стана 1020 лв., а ние се борим да достигне обещаните 1500 лв.“
В същото време в края юли директорът на лечебното заведение д-р Георги Желязков излезе със съобщение пред медиите, че средната брутна работна заплата на медицинските специалисти е 2300 лв.
„Няма такова нещо. Средна брутна заплата не се формира с извънредния труд, а д-р Желязков изчислява по този начин като прибавя платените дежурства и извънредния труд на колегите“, разяснява Снежана Николова. Тя и колегите й настояват основната им заплата да бъде гарантирана, защото през май 2022-а директорът спира допълнителните плащания за всички с аргумента, че болницата е в тежко състояние и не може да си плати тока. Сега работещите с притесняват, че това ще се повтори и през зимните месеци.
Синдикалната лидерка обяснява още, че през летните месеци и до 1 август, те получават допълнително по 360 лв., които са бонус от болницата. Причината е, че директорът трябва да подпише договор с НЗОК за по-високите цени на клиничните пътеки, а условието е да има увеличение на заплатите. „И след като подписа, от 1 август спря тези пари." Така повишението е с 25% и от 820 лв. заплатите стават 1020 лв.
От своя страна Мая Илиева припомня, че от година на година директорите на болници стават все по-богати за сметка на всички останали в системата, но и на пациентите. Тя определя съобщението за повишените заплати в Добрич като пиар акция.
>>>Мая Илиева: Не се страхуваме, а вярваме, че ако няма път трябва да създадем свой!
„Две трети от заплатата е от допълнителните плащания. Знаете ли, че има звена с по пет медицински сестри, които не излизат от отделението, защото няма кой. Мисля, че е договорено с работодателите на областните болници заплатите да не се вдигат, защото ако това стане, ще трябва да се увеличи и класа за прослужено време и процентът извънреден труд“, смята Мая Илиева.
За извънредния труд, който полагат медицинските специалисти
Според нормата годишно може да се полага до 150 часа извънреден труд. Внезапни проверки в болниците, осъществени от Синдиката на българските медицински специалисти, показва извънреден труд над 300 часа на месец.
„Това не е просто погазване на закона! Престъпление е! Защото застрашава живота и здравето и на пациентите, и на работещите за тях. Затова казвам, че това е обществено опасно и за това отговорност нови всеки директор на болница“, казва Мая Илиева, според която системата на общественото здравеопазване вече не издържа. Още по-лошото е, че много скоро ще дойде моментът, в който ще започнат да закриват отделения и болници, но не защото липсва техника, а просто защото няма кой да работи в тях.
За това Мая Илиева и стотици нейни колеги алармират за кризата с кадри не от вчера. Те крещят от няколко години за проблемите и пробойните в системата. Протестират за реални заплати за труда, но и за достойнството на професията, без която нито една система не би издържала. Или както каза и Снежана Николова: „Добре е министърът на здравеопазването и директорите на болници да обърнат внимание на медицинските специалисти, защото ако напуснат медицинските сестри, акушерките, санитарите те просто няма на кого да бъдат нито министри, нито директори.“
Съпричастността
От началото на предупредителните стачни действия медицинските специалисти от Добрич получават подкрепа. От Варна, София, Тервел, Троян, Разград, Сливен, Разлог, Свищов, Карлово...
Действията им бяха подкрепени и от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи с отворено писмо от Управителния съвет, в което се подчертава пълната им съпричастност и подкрепа. „Не можем да се примирим с унизителното заплащане на висококвалифицирания ни трус и продължаващото обезкръвяване на лечебните заведения“, пишат от БАПЗГ.
Ще се присъединят ли и други болници към МБАЛ – Добрич
Възможно ли е стачните действия в МБАЛ – Добрич да не останат изолирани, а към тях да се присъединят медицински специалисти от други болници, е въпросът, който задавам на Мая Илиева. Според нея много скоро и това ще се случи. Много са лечебните заведения, в които СБМС има свои структури, и в които вече са започнали подготовка за общи събрания, на които да вземат решение.
Мая Илиева е категорична, че вече никой не издържа нито на този начин на работа, нито на мизерното заплащане. Още по-малко на лъжите и празните обещания.
Председателката на синдиката смята, че на България е нужно ново здравеопазване, защото няма как да бъде реформирано нещо, което не работи.
Големият въпрос е, кой и кога ще се наеме да го стори, защото до момента има единствено обещания, но не и реални действия.
Медицинските сестри, акушерки, лаборанти, санитари и всички останали специалисти в сферата крещят от години, алармират за проблемите, за унизителните условия на труд и мизерните заплати, които не отговарят нито на професионализма им, нито на отговорността, която носят. Не ги чуват. Или ако го правят, то е за кратко.
От 14 октомври 2022-а медицинските специалисти в МБАЛ – Добрич дават заявка, че нищо няма да ги отклони, че ще преминат и към ефективна стачка докато основното им искане не бъде удовлетворено. Защото няма как да си посветен на най-важното здравето и битката за живота на хората, а самият ти да усещаш как тъпчат достойнството ти, унижават те, подценяват те и те лъжат и манипулират.
>>>След две години протести на медицинските сестри - равносметката
И вярвам, че ще устоят, защото, когато попитах Снежана Николова дали е имало случай да съжалява, че е избрала професията на акушерка, особено на фона на безумията, които се случват през последните години в здравеопазването, тя отговори разпалено: „Нито ден, нито минута, нито секунда! Никога не съм съжалявала, но единственото, което не мога да приема е отношението. Затова с колегите няма да спрем, а и защото сега цяла България ни гледа, първите сме и сме пример!“
Снимки: личен архив
-
Мая Илиева: Някой трябва да си сложи главата в торбата и да започне истинската реформа в здравеопазването
-
Медицинските сестри в Обединеното кралство предприемат стачни действия
-
Медицинските сестри и премиерът Бойко Борисов постигнаха споразумение на среща в МС
-
Областните болници подкрепят исканията на сестрите, но не са в състояние да ги изпълнят
НОВИНАТА е свързана към
- Мая Илиева: Някой трябва да си сложи главата в торбата и да започне истинската реформа в здравеопазването
- Д-р Димитър Димитров, шеф на МБАЛ "Св. Анна" : Трудът на медиците, било то лекари, медицински сестри или санитари, все още не е оценен
- Протест не за оставки, а за да чуе обществото за проблемите на медицинските сестри
- Десетте месеца на протести родиха Синдиката на българските медицински специалисти
- Още седем медицински сестри от карловската болница подадоха оставки
- Мая Илиева: Безхаберието на политиците уби професията „Медицинска сестра“!
- Медицински специалисти нощуваха в палатков лагер пред МС в знак на протест
- СБМС внесе подписката в подкрепа на исканията на медицинските специалисти в МС
- Медицинските сестри и премиерът Бойко Борисов постигнаха споразумение на среща в МС
- Достатъчно високи ли са заплатите в сектор Здравеопазване?
Коментари към Снежана Николова: Няма да спрем да се борим за достойнството на професията