Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Сепсисът повишава риска от сърдечна недостатъчност с 51%

Сепсисът повишава риска от сърдечна недостатъчност с 51%

от 06 фев 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Сепсисът повишава риска от сърдечна недостатъчност с 51% - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Изследване, осъществено от група учени под ръководството на д-р Джейкъб Дженцър от клиника Майо в Рочестър, Минесота, показва, че хората със сепсис са изложени на повишен риск от сърдечна недостатъчност.

Изследването

Учените насочват вниманието си към хората, които са приети в болница заради сепсис или са го развили по време на престоя си там.

„Опитахме се да опишем връзката между сепсиса по време на хоспитализация и последващата смърт или повторен прием в болница“, споделя д-р Джейкъб Дженцър.

За целта екипът използва информация от базата данни на застрахователи. И така открива повече от 2 200 000 американци, които са приети в болница поне за две денонощия по причини, които не изискват хирургична намеса, за времето между 2009 г. и 2019 г. Пациентите са на възраст от 19 до 87 години. Състоянието им е проследявано до 2021 г.

сепсис

От тях над 800 000 жени и мъже са имали сепсис по време на болничния престой.

Изследователите анализират връзката между хоспитализацията и сепсиса, повторната хоспитализация и смърт през периода на проследяване от 2009-а до 2021 г.

Вариациите в диагнозата могат да окажат влияние на резултатите от изследванията и клиничното лечение, затова екипът работи по два стандарта за диагностика на сепсис – явен и имплицитен. Явен означава, че лекар е диагностицирал пациента, а имплицитен е административен код в електронното здравно досие, който се дава, когато болният има едновременно инфекция и органна недостатъчност, а това е приетата дефиниция за сепсис.

След като уточняват, че ще използват и двете дефиниции и е налице ясно разграничение между хората със сепсис и без него, изследователите се насочват към същността на проучването.

>>>Изкуствен интелект предупреждава за висок риск от сепсис и предпазва от смърт

Сравняват състоянието на 808 673 настанени в болница жени и мъже със сепсис с това на 1 449 821 души, които не са развили сепсис, но имат сърдечносъдово заболяване или откриват рискови фактори за него, например, напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, хронично бъбречно заболяване, затлъстяване или тютюнопушене.

Резултатите

Анализите на екипа налагат няколко важни извода.

  • Първият от тях е, че за хората със сеспис вероятността да умрат е 27% по-голяма от тези без. 38% повече е възможно да бъдат настанени в болница без значение каква е болестта, а 43% да бъдат хоспитализирани повторно заради сърдечносъдово заболяване. Всичко това може да се случи 12 години след прекарания от тях сепсис.
  • Сърдечната недостатъчност е най-често срещаният проблем, е другата констатация. За хората, развили сепсис по време на престоя си в болница, рискът да развият сърдечна недостатъчност е 51% по-висок по време на периода, в който биват проследявани.
  • И не на последно място екипът разбира, че при пациентите с имплицитен сепсис (инфекцията с органна недостатъчност) рискът от повторна хоспитализация заради сърдечносъдово заболяване е два пъти по-висок в сравнение с хората с явен сепсис.

„Наблюденията и анализът ни показват, че след хоспитализация със сепсис е от изключително значение внимателното проследяване и прилагането на терапии за превенция на сърдечносъдовите заболявания. Лекарите трябва да са наясно, че прекаралите сепсис са изложени на много висок риск от различни видове сърдечносъдови заболявания“, разяснява д-р Джейкъб Дженцър.

сепсис

Ограничението на проучването е, че то използва данни, събрани чрез администрацията, тоест учените са оценяват минали записи и нямат информация за тежестта на сепсиса.

Резултатите са публикувани в списанието на Американската асоциацията кардиологична асоциация Journal of the American Heart Association.

В същото време проф. Бийкем Бозкурт от университета в Хюстън, Тексас, Baylor Medicine определя изследването като „едно от най-големите кохортни проучвания, които показват неблагоприятните последици за сърдечносъдовата система в следствие на прекаран сепсис и подкрепя констатациите от предишни проучвания.“

Проф. Бозкурт е и съпредседател на комитета, създал Насоките за 2022-а на Американската кардиологична асоциация за сърдечната недостатъчност. Специалист е по сърдечна недостатъчност и трансплантации на сърце.

За сепсиса

Сепсисъст е водеща причина за хоспитализация и смърт в световен мащаб. В САЩ годишно го развива над 1 700 000 души. Сепсисъст е състояние, което застрашава живота, защото инфекцията в кръвта, с която организмът се бори може да се разпространи из цялото тяло и да доведе до органна недостатъчност и смърт.

За д-р Джейкъб Дженцър

Доц. Джейкъб Дженцър оглавява Изследователското отделение за кардиологично интензивно лечение. Специалист по сърдечносъдови заболявания и остра бъбречна недостатъчност. Изследванията, по които работи в момента, са свързани с коронарна ангионграфия, ехокардиография и миокардна дисфункция при хора, реанимирани след сърдечен арест, ехокардиография при сепсис и остър кардиотенален синдром, прогноза за риска от смъртност в интензивните отделения, механично подпомагане на кръвообращението при кардиогенен шок и сърдечна недостатъчност.

Източник:

https://newsroom.heart.org/

Още по темата:
  • Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
  • Детската имунна система има способността да предотвратява сепсиса Детската имунна система има способността да предотвратява сепсиса
  • Туристка със сепсис беше спасена от лекари от УМБАЛ - Бургас Туристка със сепсис беше спасена от лекари от УМБАЛ - Бургас
  • Комбинация от антибиотици не уврежда бъбреците на новородени със сепсис Комбинация от антибиотици не уврежда бъбреците на новородени със сепсис
0.0/5 0 оценки

Коментари към Сепсисът повишава риска от сърдечна недостатъчност с 51%

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сепсисът повишава риска от сърдечна недостатъчност с 51%
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 10:51
    Коментирайте "Сепсисът повишава риска от сърдечна недостатъчност с 51%"

НОВИНАТА е свързана към

  • Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
  • Сърдечна недостатъчност
  • Лечение с амиодарон
  • I50.0 Застойна сърдечна недостатъчност
  • Дигоксин
  • I50 Сърдечна недостатъчност
  • Лечение на сепсис
  • Лечение с ампицилин
  • Алтернативна медицина при сърдечна недостатъчност
  • Култура от кръв (хемокултура)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сърдечна недостатъчност, кардиомиопатии - мнения и въпроси

преди 2364 дни, 14 часа и 48 мин.

Артериална недостатъчност ( студени крайници), байпас операции или стентиране

преди 2696 дни, 21 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 22 часа и 52 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 19 часа и 2 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 11 часа и 43 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 18 часа и 34 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival