Сериозен ръст на заразените с коклюш в Сърбия
За времето от 21 до 30 януари в Белград са регистрирани 565 случая на магарешка кашлица, а седмицата преди това те са били 492. това показват данните на Института по обществено здраве „Милан Йованович Батут“. В началото на януари неговият екип изпраща инструкции до здравните центрове в Сърбия да поканят родителите, чиито деца не са ваксинирани до момента против коклюш.
Ситуацията в Сърбия
Значителното увеличение на заболелите от магарешка кашлица в Сърбия е факт. В същото време е факт и това, че заболяването е ендемично за страната и всяка година биват регистрирани определен брой случаи. От „Батут“ уточняват, че заболелите се увеличават на всеки три до пет години.
През януари 2024 г. са потвърдени 1020 случая на коклюш. В предишни години заразените са били в пъти по-малко.
За съжаление има и случаи с летален край. Кардиологът д-р Владислав Вукоманович, завеждащ Клиниката по педиатрия в Института за майката и детето „Д-в Вукан Чупич“ съобщава за четири бебета, заразени с коклюш, чийто живот не са успели да спасят. Нито едно от тях не е ваксинирано.
Общо 70 са диагностицираните с магарешка кашлица деца в Института, а малко над 35 от тях са настанени в болница, тъй като състоянието им е тежко. В момента едно дете е с опасност за живота. Поставено е на апаратна вентилация.
„Наблюдаваме експоненциално увеличение на децата, при които клиничната картина на коклюша е изключително тежка“, казва д-р Вукоманович и отново напомня, че става дума за инфекциозно заболяване, което се предава по капков път. Сред симптомите са висока температура, хрема и кашлица. В особено острата форма кашлицата преминава в пристъпи и хрипове, които причиняват недостиг на въздух и често водят до смърт особено при бебетата.
Защо случаите на магарешка кашлица растат
Основната причина се крие в липсата на имунизация. В Сърбия ваксинацията срещу магарешка кашлица и някои други заболявания се извършва, когато детето навърши два месеца, през втората му година, преди да бъде записано в основното училище и в последния клас.
Данните на Института „Батут“ показват, че има райони, например Нови Сад, където обхватът е между 89% и 90%.
Няколко са причините за нередовната ваксинация и забавянето. Една от тях е свързана с честите настинки на малчуганите. Има и случаи, в които родителите просто забравят, че трябва да бъде направена и втора ваксина срещу магарешката кашлица. От Института по обществено здраве поясняват, че особено в тези случаи е важна ролята на здравните власти по места, които трябва да напомнят на родителите. Както става ясно от съобщенията, те го правят постоянно.
Не на последно място обаче има и родители, които категорично отказват детето им да бъде ваксинирано, защото се страхуват, че това ще му навреди.
От здравния център в община Чукарица в Белград информират, че организират срещи с родителите, по време на които разговарят по темата. Констатират обаче, че се увеличава броят на майките и бащите, които трудно могат да бъдат убедени както във важността, така и в безопасността на ваксината.
Специалистите от „Батут“ представят в сръбското Министерство на здравеопазването доклад за актуалната епидемиологична обстановка по отоншение на магарешката кашлица. Екипът е категоричен, че: „Навременната имунизация на всички деца, които са наполовина или изцяло неваксинирани, е от ключово значение, особено като се знае, че при най-малките възрастови групи може да се очакват сериозните усложнения от заболяването и по-тежката клинична картина.“
Министерството на здравеопазването съобщава, че най-важната превантивна мярка е навременната ваксинация против коклюш на бебетата, навършили два месеца и на всички останали деца, които нямат втора или нито една доза. От ведомството напомнят, че според Календара за задължителните ваксинации, първичната включва три дози, които се поставят на детето от два до шестмесечна възраст. Реваксинацията е през втората му година и преди да стане първокласник.
„Напомняме, че постигането на целевия обхват от 95%, е най-ефективната мярка за индивидуална и колективна защита на децата, които не могат да бъдат ваксинирани заради противопоказания. Министерството на здравеопазването на Сърбия призовава всички граждани да бъдат отговорни към своето и към здравето на децата си“, пишат здравните власти.
Коклюш - какво представлява заболяването - видео
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЧАЙ ФИЛТЪР БИОБРОНХО * 20
АЛИН ЧАЙ ВЕТРОГОН СТРЪКОВЕ 50 гр.
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на коклюш (магарешка кашлица)
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Кашлица при бебе – какво трябва да знаем и кога е повод за притеснение
- Иглика – жълта, Игличина, Аглика
- A37 Коклюш
- Росянка
- Див розмарин, Лабрадор чай, Блатен чай, Блатен ледум
- Ветрогон, Биволски трън
- Ипекакуана
Коментари към Сериозен ръст на заразените с коклюш в Сърбия