Коклюш: От 9 май до 31 юли 2024 г. са в сила временни противоепидемични мерки
Със заповед на служебния здравен министър Галя Кондева от 9 май 2024 г. влизат в сила временни противоепидемични мерки срещу разпространението на коклюш в страната.
Над 840 са страдащите от магарешка кашлица до момента, като 80% от случаите са при бебета под една година.
Временни противоепидемични мерки
На 8 май 2024 г. в „Държавен вестник“ е обнародвана и наредбата с промените в Имунизационния календар, според които задължителната основна имунизация срещу коклюш и срещу пневмококи ще се извършва, когато новороденото е на шест седмици.
При първата доза от ваксината имунитетът, който се създава е 50%, а при втората доза е вече 80%. Поставянето на първата доза по-рано ще намали риска от инфекцията.
Със заповед на служебния здравен министър влизат в сила временни противоепидемични мерки за борба с коклюша.
Според тях регионалните здравни инспекции имат ангажимента да организират на регионално ниво имунизация срещу коклюш на желаещите бременни жени които са между 27 и 36 гестационна седмица. Тази имунизация е еднократна, безплатна и препоръчителна. Процедурата ще бъде извършвана кабинети в РЗИ или болниците.
Ангажимент на регионалните здравни инспекции още е да съобщават за броя на извършените имунизации. При случай на коклюш служителите им трябва да осъществят епидемиологично проучване и предпишат съответните противоепидемични мерки.
При регистриран случай на заболяването в учебни заведения и детски градини се засилват мерките – проветрява се редовно, всички повърхности и подове се почистват и дезинфекцират по няколко пъти на ден. Децата и учениците се проверяват редовно за наличието на симптоми за болестта.
Както подчертава в доклада си до министър Кондева главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев при регистриране на случай сред деца и ученици се предприемат бързи и адекватни мерки, които да не позволят разпространението на заразата. През първите дни на заболяването се отделят най-много бактерии. Заразността е много висока и може да достигне от 75% до 90% или почти всички контактни да заболеят, подчертава Ангел Кунчев. Затова в условията на епидемично разпространение всеки човек, при който има съмнение за коклюш, трябва да бъде бързо отстранен от колектива и лекуван.
Лабораторните изследвания за наличието или не на коклюш се извършват в Националния център по заразни и паразитни болести и в регионалните здравни инспекции във Варна, Стара Загора, Плевен, Пловдив и София.
В заповедта на министъра се посочва още, че общопрактикуващите лекари трябва да направят преглед на имунизационния статус на децата, които подлежат на имунизация и реимунизация и да предприемат действия за поставянето на ваксината.
Една от най-съществените мерки за ограничаване разпространението на болестта е да се постигне и поддържа висок имунизационен обхват между 90% и 95%, подчертава доц. Ангел Кунчев и призовава всички деца с пропуснати имунизации и реимунизации да бъдат ваксинирани в кратки срокове.
Главният здравен инспектор прогнозира, че епидемичното разпространение на коклюш в страната ще продължи и през следващите месеци като се имат предвид както рязкото увеличаване на заболелите, така и силно заразният характер на причинителя.
Целта на противоепидемичните мерки е да бъде създадена имунна защита чрез ваксинация, която да предпази от повишаване на заболеваемостта и от риска от усложнения при бебетата под една годинка, той като това е групата, при която рискът е най-висок.
Епидемията от коклюш през април 2024 г.
Епидемията от коклюш се развива. Случаите, регистрираните в системата към 26 април 2024 г., надхвърлят 500. Процесът на разпространение на заразата ще продължава. До момента болни от коклюш има в 21 области на страната.
Главният здравен инспектор е категоричен, че ситуацията в страната не изисква въвеждането на извънредна епидемична обстановка.
Карантина се въвежда в учебни заведения и детски градини, в които има болни деца, за да не се допусне разрастването на заболеваемостта.
Мерките, които здравните власти предприемат, са насочени основно към защита най-рисковата група – бебетата от 0 до 2 години.
От 29 април 2024 г. ще влязат в сила промените в Наредбата, които доц. Ангел Кунчев е предложил на здравния министър.
Според едната от тях първата ваксинация срещу коклюш се изтегля с две седмици напред. Така вместо на два месеца новородените ще получат първата ваксина, когато са на месец и половина.
С втората промяна се осигуряват ваксини за бременните, които искат да се имунизират. Става дума за жени между 27 и 36 гестационна седмица независимо дали са здравноосигурени или не са. Ваксините за тях са безплатни и ще бъдат поставяни в областните центрове.
„Няма медицински причини да призоваваме възрастните да се имунизират“, категоричен е доц. Кунчев, според когото няма нужда и от масов скрининг.
Държавата е осигурила ваксини за всички шест приема, които са част от Имунизационния календар. Очаква се днес да пристигнат 2000 ваксини, които ще бъдат разпределени в аптечната мрежа. Те са всеки, който иска да се ваксинира.
В момента безплатно тестване за заболяването се извършва в столичната РЗИ и в Националния център по заразни и паразитни болести. Веднага след празниците ще започнат работа и лаборатории за безплатно тестване в четири университетски центъра – Варна, Плевен, Стара Загора и Пловдив. Малко по-късно здравните власти решииха към тях да добавят и Бургас.
Главният здравен инспектор смята, че няма как да се прогнозира кога точно ще бъде пикът на коклюш в страната. Епидемията ще продължи до края на годината.
Коклюша в България
Заболелите от коклюш у нас наближават 500. Най-много те са в столицата, където по информация на министъра на образованието вече има карантинирани паралелки.
Случващото се не е изненадващо, защото от 2023 г. в Европа се наблюдава покачване на заболеваемостта от магарешка кашлица, коментира ситуацията преди дни главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. В Чехия, например, отчитат най-големия ръст на заболяването от 60-те години на миналия век. Над 6300 са регистрираните случаи до момента там. В Испания те са 8200, докато за цялата 2023 г. са отчетени 1200. В Нидерландия са 3200, от които 300 са кърмачета.
>>>Сериозен ръст на заразените с коклюш в Сърбия
Д-р Кунчев уточни, че най-засегнати са децата от 10 до 19 години, но не са малко и децата с магарешка кашлица до 1 годинка.
Главният здравен инспектор представи данни, според които през първите три месеца на 2024 г. са регистрирани 114 случая, от тях 89% са на деца до 19 години.
Както у нас, така и в Европа процентът на имунизираните изцяло или частично, които са заболели, се движи между 50% и 60%. Причината е в особеността на използваната ацелуларна ваксина срещу коклюш – с времето имунитетът спада. Заболяването обаче протича леко и затова се разпознава доста по-трудно.
Очакванията са, че през следващите седмици заболеваемостта ще се повиши. Изводите са въз основа на картината в момента, но и на факта, чe се наблюдават така наречените епидемични взривове на места.
>>>Първи свидетелства за появата на коклюш и откриване на бактерията причинител
Най-много заболели има в София. Следват Стара Загора, Кюстендил, Варна и Бургас. На практика повече от половината области в страната съобщават за болни от магарешка кашлица.
Мерките
След съобщението на 19 април 2024 г. за смъртта на две бебета от Кюстендил, здравните власти обявиха предприетите от тях мерки. И двете бебета са под два месеца, затова и не са ваксинирани. По думите на главния здравен инспектор, родителите са потърсили много късно медицинска помощ, когато новородените са развили тежка пневмония.
Личните лекари имат задачата да проверят дали в техните листи има деца, които не са имунизирани.
Специалистите препоръчват новородените до два месеца да бъдат наблюдавани внимателно и при най-малкото неразположение родителите да реагират. Това е възрастовата група, която все още не е имунизирана и по тази причина е най-застрашена.
Имунизацията като единствената надеждна превенция
Магарешката кашлица е заболяване, което може да се преодолее чрез ваксина. Имунизацията е най-надеждната превенция, категорични са здравните специалисти.
Имунизационната схема за децата в България срещу коклюш е следната:
- поставяне на шествалентна ваксина 2, 3 и 4 месеца
- поставяне на петвалентна ваксина на 2 години
- поставяне на четиривалентна ваксина на 6 години
- поставяне на тривалентна ваксина на 12 години
Реимунизацията за 12-годишните, съобщи д-р Ангел Кунчев, е въведена през 2020 г., когато започва увеличаването на заболелите от коклюш в Англия, Шотландия и Нидерландия.
Данните на Националния център по заразни и паразитни болести показват, че покритието на имунизираните срещу магарешка кашлица новородени на 2,3 и 4 месеца у нас е между 91% и 92%. На 12 години е малко под 90%.
Според медици е добре реимунизация срещу коклюш да има и за бременните, за да бъдат защитени новородение до шест месеца след раждането.
В България имунизацията срещу коклюш започва да се прилага пред 1957 г, когато са регистрирани 9840 заболели, съобщават от здравното ведомство.
Промяна в Имунизационния календар
Първата имунизация срещу коклюш да се постави месец и половина след раждането, а не както е до момента според правилата в Имунизационния календар на страната - след втория месец на бебето.
Причината за решението е увеличаващият се брой на болните от магарешка кашлица, но най-вече фактът, че най-много са случаите във възрастта но една годинка, а усложненията при новородените са много повече.
Решението е взето на 23 април 2024 г.след среща между премиера Димитър Главчев и здравния министър д-р Галя Кондева, заместник-министъра на образованието Емилия Лазарова и главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Регистрираните до момента случаи на коклюш са 314. За сравнение за същия период на 2023 г. те са само 4.
Тема на разговор по време на срещата е и организацията в учебните заведения и детски градини. В тях не бива да се допускат деца със симптоми на коклюш. Министерството на образованието и науката следи ситуацията и ежедневно събира информация за броя на паралелките под карантина. Ако заболеваемостта се увеличи, има готовност отделни класове да преминат във вече познатия режим на дистанциионно обучение.
От началото на март до 15 април 2024-а случаи на коклюш са установени в 10 училища в София, заразени са 56 ученици.
Здравните власти се обръщат към родителите с призива и при най-малкото съмнение да потърсят лекарска помощ и да не водят детето на училище.
Служебният премиер коментира, че смята мерките за бързи и адекватни, а институциите - подготвени.
От Министерството на здравеопазването напомнят, че през настоящата година на реимунизация срещу коклюш в предучилищна и училищна възраст подлежат:
- децата, родени през 2018 г. (навършващи 6 години)
- децата, родени през 2012 г. (навършващи 12 г.).
Имунизациите се извършват в рамките на календарната година, независимо от датата на раждане на детето.
Парламентарна комисия по здравеопазване
Депутатите от здравната комисия изслушаха служебния здравен министър д-р Галя Кондева и директорката на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова. Разпространението на коклюша и предприетите мерки за ограничаването му беше във фокуса на разговорите.
Министър Кондева увери, че здравните власти следят ситуацията. До момента са регистрирани 400 случая на заразени с магарешка кашлица, но все още страната ни е далеч от пика, който се очаква в края на май. В 11 области от страната няма заболели от коклюш. В момента няма основания за обявяването на епидемия от коклюш.
Проф. Ива Христова подчерта, че ваксинационното покритие при малките деца е добро – 92,4%, но при децата на 6 и на 12 години е 90%.
Предприети са действия пропуснатите ваксинации да бъдат осъществени. По информация от личните лекари в последните дни родители активно ги търсят, за да наваксат пропуските във ваксинационната програма на децата си.
Здравните власти все още обсъждат въпросите за поставянето на първа ваксина, когато новороденото е на месец и половина, а не на два както е според Националния имунизационен календар, както и осигуряването на ваксина за бременните в третия триместър. Д-р Кондева съобщи, че ще вземат окончателно решение, едва след като се запознаят със становището на Националния експертен съвет по имунизации.
Осигурени са безплатни тестове, които са на разположение в столичното РЗИ и в НЦЗПБ, предстои да бъдат изпратени в някои от областните градове. Няма нужда от масово тестване, е мнението на Министерството на здравеопазването. Осигурени са ваксините, с които се изпълнява имунизационния календар. На свободния пазар обаче те са дефицитни, заради голямото търсене.
В момента в аптеките има 650 дози от ваксината срещу коклюш Boostrix, а вносителят е обещал да внесе 2000 дози до 26 април 2024-а, които ще бъдат разпределени в аптечната мрежа.
Депутатите от здравната комисия взеха няколко решения. Поискаха от здравния министър да възложи изготвяне на анализ за причините за епидемичното разпространение на коклюша на Националния център по обществено здраве и анализи. Оттам трябва да предложат и конкретни мерки за контрол на заболяването.
До един месец здравният министър трябва да подготви нужните законови промени и заедно с колегата си от Министерството на финансите да осигурят средства за закупуването на PCR тестове. В същия срок трябва да бъде актуализиран и Имунизационния календар. Другото решение е да бъдат осигурени допълнителни средства по бюджета на здравното ведомство за купуването на допълнителни количества ваксини.
Коклюш - какво представлява заболяването - видео
Продукти свързани с НОВИНАТА
АЛИН ЧАЙ ВЕТРОГОН СТРЪКОВЕ 50 гр.
ЧАЙ ФИЛТЪР БИОБРОНХО * 20
НОВИНАТА е свързана към
- Първи свидетелства за появата на коклюш и откриване на бактерията причинител
- Разработване на първата успешна ваксина срещу коклюш
- Хранене при коклюш и паракоклюш
- Лекари, допринесли за изучаването на инфекциозните заболявания при децата от 16-ти век
- Ипекакуана
- Ведрица, Кандилка, Кошнички
- Грози ни поява на дифтерия, тетанус, коклюш и морбили при неимунизиране
- Ветрогон, Биволски трън
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Бордетели
Коментари към Коклюш: От 9 май до 31 юли 2024 г. са в сила временни противоепидемични мерки