След писмото на омбудсмана до здравния министър РЗИ – Ловеч провери случая със затворения детски неотложен кабинет
Защо е прекратена работата на детския неотложен кабинет в Ловеч е въпросът, на който от Регионалната здравна инспекция в областта потърси отговор. Действията на Регионалната инспекция са провокирани от препоръката, която омбудсманът изпрати до министъра на здравеопазването, в която поиска да бъде направена проверка по казуса и да бъдат предприети действия за възобновяване работата на кабинета. Повод за действията на националния обществен посредник е жалба от 528 ловчанлии, в която те поставят проблема.
Гражданите молят Диана Ковачева за съдействие и вярват, че гласът им ще се чуе. Закриването на кабинета за неотложна педиатрична помощ поставя в риск здравето на малчуганите, защото в спешната помощ се приемат тежки случаи, а пренасочването на децата там ще затрудни допълнително системата, която се задъхва.
Подписалите писмото предлагат, след като кабинетът не може да работи през целия ден това да става на смени, съобразени с възможностите на педиатрите.
Омбудсманът настоява пред министър Ангелов да се обсъдят възможните варианти, които ще позволят дежурният кабинет да възстанови дейността си.
Директорът на Здравната инспекция в Ловеч д-р Анета Винева съобщава, че се извършват проверки, но прави уточнението, че в закона няма изискване да съществува дежурен педиатричен кабинет. Проведени са разговори с представители на всички институции, които имат отношение по казуса, и с общопрактикуващите медици.
Както става ясно, основният проблем се корени в липсата на педиатри, а според д-р Винева недостигът въобще на специалисти е сериозен проблем за работата на неотложния кабинет. Според нея той тепърва ще се задълбочава, защото повечето от педиатрите са на възраст и липсват на млади специалисти.
Директорката на РЗИ подчертава, че жалбата до омбудсмана е неоснователна, тъй като няма задължение да се поддържа неотложен детски кабинет.
Същото мнение изразява пред БНР и д-р Велислав Тодоров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Ловеч. Той коментира, че до момента по желание на колегията в неотложния кабинет е имало не само специалист по вътрешни болести, а и дежурен педиатър. Тъй като има недостиг на специалисти по детски болести, в неотложния кабинет ще има само един лекар със специалност или без, каквито са и изискванията на Касата. Според него жалбата, подписана от над 500 души до омбудсмана, е написана „от хора, които не са запознати с нещата“.
След срещата между различните институции стана ясно, че в момента в Ловеч не работи нито един неотложен кабинет, защото не са подписана новите договори. Управителят на Медицинския център каза, че в скоро време неотложният кабинет ще възстанови работата си. Д-р Илияна Казакова напомни, че този вид кабинети са не за спешни, а за неотложни медицински случаи, те се поддържат от общопрактикуващите и работят в почивните дни и по празници.
Тепърва предстои да стане ясно и как ще отговорят от министерството на здравеопазването.
ombudsman.bg, bnr.bg, freepik.com
НОВИНАТА е свързана към
- Омбудсманът: Хиляди хора с увреждания са без лични асистенти, вземете спешни мерки, министър Сачева!
- Омбудсман Диана Ковачева: Има нужда от нов закон за детското правосъдие
- Мая Манолова: Гражданите имат право да избират формулата, по която ще се пенсионират
- Гиньо Ганев: Въвеждането на лимити за болниците влошава качеството
- Започна „Великден за всеки – дари празник на баба и дядо“
- Омбудсманът се срещна със сестри, фелдшери и акушерки
- Омбудсманът с препоръки към просветното министерство за онлайн обучението на децата със СОП
- Омбудсманът реагира остро срещу бюджета на здравната каса
Коментари към След писмото на омбудсмана до здравния министър РЗИ – Ловеч провери случая със затворения детски неотложен кабинет