Спасиха живота на мъж с рак на хранопровода с робота „Да Винчи“
![Спасиха живота на мъж с рак на хранопровода с робота „Да Винчи“ - изображение](https://static.framar.bg/thumbs/6/news/robotizirana-xirurgiy1.jpg)
Акценти
|
Екип от пловдивската Университетска болница „Каспела“ спаси живота на 60-годишен мъж с рак на хранопровода. Операцията е осъществена с роботизираната система „Да Винчи“ и продължава 11 часа.
Казусът
Мъжът, който е на 60 години, страда от рак на хранопровода. Когато е 40-годишен страда от язва. Тогава претърпява операция, при която отстраняват част от стомаха му.
Както пояснява д-р Атанас Чапкънов, който ръководи екипа и извършва гръдната част на сложната интервенция, при подобни операции хранопроводът, който се отстранява, бива заменян със стомах. В този случай това не е възможно, заради по-старата интервенция.
Операцията с помощта на робота „Да Винчи“
Пред хирурзите стои задачата да намерят най-точния подход. Подготовката е сериозна. Подобни операции най-често се извършват чрез така наречената отворена хирургия. В този случай хирурзите я осъществяват само с робота „Да Винчи"
Д-р Чапкънов и колегите му д-р Ганчо Костов и д-р Антоанета Куленска не само анализират задълбочено състоянието на мъжа, но и търсят информация за подобни случаи, представени в медицинска литература. Така установяват, че в света има само два документирани случая на подобна операция и единият от тях е извършен изцяло с роботизираната иновационна система.
Хирурзите изрязват обхванатия от рак хранопровод (около 40 сантиметра), след което на негово място поставят част от дебелото черво. Според описаните случаи съединяването на вече новия хранопровод със стомаха се прави в гръдния кош, но хирурзите от УМБАЛ „Каспела“ извършват това в шията на пациента.Определят манипулацията като допълнително предизвикателство пред тях.
Операцията, свързана с корема, е осъществена от екипа на Клиниката по коремна хирургия.
„Най-напред освободих целия хранопровод заедно с тумора. Това е операция от шията до диафрагмата. След това колегата ми избра участък от дебелото черво, който е добре кръвоснабден. И това беше най-голямото предизвикателство, защото обикновено използваме стомаха, който има много добро кръвоснабдяване“, разказва д-р Чапкънов. Хирургът пояснява, че именно на този етап от операцията роботът помага значително. Така е, защото използват флуоресцентна визуализация – специална функция, с която проверяват кръвоснабдяването в реално време, което дава възможност на екипа да вземе точното и правилно решение.
Важно е да се отбележи, че на практика роботизираната система „Да Винчи“ не работи сама. Роботът просто предава движенията на ръката на хирурга. Предимствата са, че лекарят може да работи в изключително малки пространства в тялото на болния. „Виждаме работното поле увеличено многократно, а това прави движенията ни по-прецизни“, споделя ръководителят на екипа и пояснява, че при операции като тази, при която лекарите извършват сложни реконструкции, това е от огромно значение.
>>>Първата изцяло роботизирана белодробна трансплантация извършват в Испания
Голямо предимство е още и това, че роботът притежава оптична система за триизмерно обемно виждане, което позволява изключително прецизна работа. За сравнение при стандартната видео асистирана хирургия лекарят вижда образа двуизмерно. С „Да Винчи“ всеки детайл е увеличен и се контролира в реално време.
11-часовата животоспасяваща операция приключва успешно. Пациентът вече е изписан и се възстановява бързо, съобщават от екипа. Хирурзите припомнят, че едно от големите предимства на роботизираната хирургия е именно в много по-бързото възстановяване след интервенцията както и в по-малката болка за пациента след нея.
Д-р Атанас Чапкънов уточнява, че тази първа по рода си у нас операция се превръща в стандарт и може да бъде използвана от всички хирурзи, които искат да я прилагат.
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Боян Нончев, д.м.
- Д-р Атанас Йорданов Калчев
- Хирургични процедури с робот да Винчи
- Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Каспела" ЕООД, гр. Пловдив
- Проф. д-р Росен Стоянов Димов, д.м.
- Д-р Пламен Тодоров, д.м.
- Д-р Атанас Боюклиев
- Д-р Анастас Чапкънов
- Д-р Георги Йорданов Петров
- Доц. д-р Катя Дойкова, дм
Коментари към Спасиха живота на мъж с рак на хранопровода с робота „Да Винчи“