Първата изцяло роботизирана белодробна трансплантация извършват в Испания
Екип от Университетската болница Vall d′Hebron в Барселона реализира за първи път трансплантация на бял дроб с роботизирана хирургия.
„Това е исторически успех, който ще доведе до подобряване качеството на живот на много пациенти не само в Испания, но и в света“, казва министърът на здравеопазването на Каталуния Манел Балсенс.
Освен извършването на трансплантацията изцяло с робота „Да Винчи“ сериозно постижение е и новият метод, при който изваждането на увредения орган и присаждането на новия се извършва през разрез от 8 сантиметра, а не както традиционно се прави в подобни случаи през 30 см.
Изцяло роботизираната белодробна трансплантанция
До момента роботът „Да Винчи“ е използван единствено за лечението на рак. Сега ситуацията е коренно променена.
Екипът на отделението по гръдна хирургия и белодробни трансплантации на Университетската болница Vall d′Hebron планира в продължение на няколко месеца въвеждането на роботизирана хирургия за белодробни трансплантанции.
„Обмисляхме как да направим по-малко агресивна този вид операция. Винаги сме се сблъсквали с един и същ проблем – не можехме да намерим път, по който да отстраним болния и поставим нов бял дроб“, споделя началникът на отделението д-р Алберто Хауреги.
Пробивът настъпва, когато специалистът в Отделението „Гръдна хирургия и белодробни трансплантации“ д-р Иниго Ройо Креспо предлага прилагането на субксифоидна хирургия или пътят за достъп, който се използва при операция на белия дроб и тимуса.
Единствената процедура, която екипът извършва ръчно, е разрезът от 8 сантиметра в кожата под мечовидния израстък (малко хрущялно продължение на долната част на гръдната кост) и над диафрагмата. В отвора поставят ретрактор за меки тъкани – пластмасов инструмент, който поддържа разреза отворен и чист по време на операцията. Тъй като кожата в тази част на тялото е много еластична, осем сантиметра са напълно достатъчни, за да преминат през тях и старият, и новият орган. Както поясняват медиците именно това е разликата с традиционната трансплантация, при която се прави разрез между две ребра, който не е еластичен.
След тази процедура операцията се поема изцяло от робота „Да Винчи“.
Четирите му ръце са вкарани през дупки, широки от 8 до 12 милиметра, които са разположени в различни части на гръдния кош.
Хирургът движи ръцете на робота с помощта на четири контролни лоста – единият движи рамо, което отделя деликатно сърцето от белия дроб и го прави така, че да не пречи на отстраняването или поставянето на белите дробове. Други две от ръцете носят хирургически инструменти, а четвъртата включва камера, която позволява на хирурга да има 3D поглед на вътрешността на тялото. Роботът позволява отлична видимост и много по-голяма свобода на движението. Изключително прецизен е, а технологията позволява да бъдат направени минимални разрези.
След като роботизираните ръце отделят белия дроб от сърцето, болният орган е отстранен през субксифоидния отвор. През същия разрез е вкаран и новият здрав бял дроб, а ръцете на робота „Да Винчи“ го прикрепят.
Присаждането на органи е дейност, която бива осъществявана от множество специалисти.
Когато става дума за операция, то анестезията играе ключова рола. Както споделя началникът на Отделението „Анестезия, реанимация и лечение на болката“ д-р Марибел Рочера, работата на анестезиолозите е да наблюдават пациента през цялото време и да го поддържат във възможно най-доброто състояние. „Сега се наложи да комбинираме нашия опит както в традиционните трансплантации, така и в роботизираната торакална хирургия, което включва работа в екип“, казва д-р Рочера.
>>>Жена на 50 години получи шанс за живот след чернодробна трансплантация, осъществена във ВМА
От своя страна Карме Валес, ръководителка на сестринския отдел по трансплантации, признава, че тъй като техниката е нова за всички тях, предварително се подготвят сериозно.
Не по-малко значима е ролята на интензивната медицина, защото тя е ключова в периода след трансплантация. Именно в интензивното отделение биват лекувани възможните усложнения. Надеждите на екипа от интензивното отделение са, че новата технология ще доведе до намаляване на усложненията в този период от възстановяването на пациентите.
Положителните страни на роботизираната трансплантация
Определят интервенцията като повратна точка в историята на белодробните трансплантации.
Така е, защото агресивните операции като традиционните белодробни трансплантации могат да доведат до множество негативни последици. Както пояснява д-р Хауреги, за да бъде предотвратено отхвърлянето на новия орган при всяка трансплантация се дават лекарства, които потискат имунната система на пациента до края на живота му. Това от своя страна увеличава сериозно риска от следоперативна инфекция. Когато раната не се затваря правилно заради инфекция, се налага и повторна операция. Д-р Алберто Хауреги допълва още, че хората, нуждаещи се от белодробна трансплантация, страдат от хронична дихателна недостатъчност и за тях дори най-обикновените действия могат да бъдат изтощителни.
„Новата хирургическа техника позволява да изрежем малка част от кожата, мазнините и мускулите като така остава рана, която се затваря лесно. Това е не само по-безопасно от традиционния метод, но и безболезнено“, казва д-р Алберто Хауреги.
За мъжа, който получава нов бял дроб чрез роботизирана трансплантация
Хавиер е на 65 години. Диагнозата му е прогресираща белодробна кистозна фиброза. Заболяването е известно още като муковисцидоза и е резултат от специфични генетични увреждания. Капацитетът на белия му дроб намалява бързо. В началото на февруари той вече е със затруднено дишане поради липсата на кислород. Д-р Алберто Хауреги му предлага трансплантацията да бъде извършена по нов начин. Хавиер признава, че след като претегля плюсовете и минусите, приема. „Доверих се напълно на машините, защото те намаляват човешките грешки“.
>>>Белодробна кистозна фиброза
Така в края на февруари Хавиер получава нов бял дроб. Споделя, че след като се събужда в интензивното отделение, не чувства болка. Лекарите се надяват именно на това – да се намали до минимум физическият дискомфорт, а възстановяването да бъде много по-бързо.
През 2022 г. екипът на болница Cedar – Sinai в Лос Анджелис, САЩ, прилага за първи път роботизирана хирургия като част от белодробна трансплантация, но го прави ограничено. Прилага технологията само при зашиването на новия орган към дихателните пътища и големите съдове на пациента. Останалата част от операцията е по традиционния начин и белият дроб е въведен през разрез на ребрата. Така интервенцията в Университетската болница Vall d,Hebron става първата в света, а както екипът се надява, ще окаже огромно влияние върху качеството на трансплантациите в света и по-доброто състояние на пациентите.
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Белодробна фиброза
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Хирургични процедури с робот да Винчи
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
- Циклоспорин
- Трансплантация на бял дроб
- Трансплантациите в България през 2024 г.
Коментари към Първата изцяло роботизирана белодробна трансплантация извършват в Испания