Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини По-безболезнена и бърза колоноскопия с помощта на робот

По-безболезнена и бърза колоноскопия с помощта на робот

от 16 окт 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
По-безболезнена и бърза колоноскопия с помощта на робот  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Експерти са на път да направят пробив в извършването на колоноскопия, с помощта на робот, който ще насочва медицинското устройство в правилната посока в човешкото тяло.

Откритието им може да се окаже универсално решение за всички процедури, при които е необходимо прецизно насочване на инструменти към точно определени зони в тялото, с цел вземане на биопсия или изследване на вътрешни тъкани.

Присъствието на лекар или медицинска сестра в залата все още ще е необходимо, за да взема нужните решения, но специфичната дейност по управление на устройството може да бъде поета от роботизираната техника.

Извършването на колоноскопия с интелигентна и автономна магнитна техника ще бъде възможно благодарение на 12-годишните усилия на международен екип от учени, ръководен от Университета на Лийдс.

Изследването е публикувано на 12.10.2020 г. в научното издание „Nature Machine Intelligence.“ Тестването на робота върху пациенти може да започне през следващата 2021 г. или в началото на 2022 г. 

Пиетро Валдастри, професор по роботика и автономни системи към университета в Лийдс, е супервайзор по проекта. Според него колоноскопията е невероятна възможност за лекарите да надникнат в най-малко познатите и трудно достъпни кътчета на човешкото тяло. Ето защо тя е безценна при скрининг и диагностициране на сериозни заболявания като рак на дебелото черво. Въпреки важната си роля, технологията не е усъвършенствана в продължение на десетилетия.

Професорът разказва: „Ние създадохме система, която да улесни лекарите и сестрите в тяхната работа и същевременно да е по-малко болезнена за пациентите. Така ще популяризираме още повече процедурата, което в случаите на рак на дебелото черво е много важно, тъй като ранната диагностика може да спаси живот.“

Тъй като системата е опростена, учените се надяват да се увеличи броят на специалистите, които биха я използвали. Съответно това би осигурило и по-голям достъп до нея за самите пациенти.

Колонскопията е процедура за обследване на ректума и дебелото черво. Конвенционалната процедура се извършва с полугъвкава тръбичка, която се поставя в ануса. За някои пациенти манипулацията е болезнена и те се нуждаят от анестезия.

Магнитна гъвкава колоноскопия

Екипът разработва по-малко устройство с формата на капсула, което е прикрепено към тънко кабелче. То се поставя в ануса и от там вече се насочва, но не от лекар или медицинска сестра, а от магнит с роботизирано рамо над самия пациент.

Роботизираното рамо се премества около пациента самостоятелно, докато навигира капсулата в тялото му. Системата използва закона за привличане и отблъскване между магнити.

Магнитът извън пациента си взаимодейства с миниатюрни магнити в самата капсула и така насочва накъде да се движи тя. Според експертите процедурата ще бъде много по-безболезнена от традиционната.

Управлението на самото роботизирано рамо може да бъде ръчно, но е умение, което се овладява бавно и трудно. Ето защо учените предвиждат различни степени на роботизирана намеса. В един от последните етапи на своето проучване те анализират каква би била ефективността на процедурата при всяка от степените, за да помогнат на неспециализирания персонал в безопасното й извършване.

Степени на контрол върху роботизираната система

Директен контрол върху робота

Операторът упражнява пълен контрол върху апаратурата посредством джойстик. Това означава, че роботът не асистира по никакъв начин.

Интелигентна ендоскопска телеоперация

Операторът е съсредоточен върху крайната точка, до която капсулата трябва да достигне в дебелото черво. В същото време оставя системата самостоятелно да изчислява движенията на рамото, които да отведат капсулата до съответното място.

Полуавтономна навигация

Роботизираната система напълно самостоятелно навигира капсулата през дебелото черво, с помощта на компютър. При нужда, операторът винаги може да прекъсне процеса и да се включи.

Сравнителен анализ на степените на контрол върху робота

По време на лабораторна симулация 10 души, без специализирани умения, трябва да навигират капсулата до определено място в дебелото черво, в рамките на 20 минути. Предоставена им е възможността да повторят упражнението 5 пъти, като използват трите различни степени на контрол върху робота.

С помощта на директния роботизиран контрол успеваемостта при пациентите е 58%, докато при тези, подложени на интелигентна ендоскопска телеоперация тя скача до 96%. При полуавтономната навигация успеваемостта е 100%.

На следващия етап от експеримента двама от участниците трябва да управляват конвенционален колоноскоп в дебелото черво на две прасета, поставени под упойка. След това те повтарят процедурата, вече с магнитно контролираната роботизирана система, като сменят степените на контрол върху робота. През цялото време в залата присъства ветеринарен лекар, който да следи здравето на животните.

Учените използват индекса на NASA за оценка тежестта при извършване на дадена дейност, както върху физическото, така и върху психичното здраве.

Оценките разкриват, че операторите се справят по-лесно с колоноскопа, когато им асистира роботът. Те се чувстват напрегнати в случаите, когато се налага да използват традиционния колоноскоп, тоест да упражняват пълен контрол над него.

Джеймс Мартин, учен от Университета на Лийдс, споделя, че управлението на роботизираното рамо е истинско предизвикателство. Според него настройките му не са достатъчно фини, което се е превърнало в пречка за по-нататъшното развитие на проекта.

Все пак екипът демонстрира как робот може да отнеме от товара на лекаря или медицинската сестра, като им позволи да се съсредоточат върху възможните сценарии и решенията, които би им се наложило да вземат в хода на самата процедура.

Техниката би могла да се приложи и за други ендоскопски интервенции, като например такива, които се използват за изследване на горния храносмилателен тракт или белите дробове.

Д-р Бруно Скалиони, постдокторант в Лийдския университет, добавя: „Роботизираната колоноскопия може да предизвика революция в медицината, защото би позволила на хора, които не са експерти в областта, да боравят с техниката.“ 

Източник:

newswise.com/ University of Leeds, "Nature Machine Intelligence"
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Алтернатива на колоноскопията: Капсула събира проби от стомашно-чревния тракт Алтернатива на колоноскопията: Капсула събира проби от стомашно-чревния тракт
  • Прогностични модели ще изчисляват реалния риск от рак на дебелото черво и необходимостта от колоноскопия Прогностични модели ще изчисляват реалния риск от рак на дебелото черво и необходимостта от колоноскопия
  • Колоноскопията може да остане в миналото Колоноскопията може да остане в миналото
  • Гръдните хирурзи от „Токуда“ извършиха три операции с робота „Да Винчи“ Гръдните хирурзи от „Токуда“ извършиха три операции с робота „Да Винчи“
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ПРАХОСМУКАЧКА РОБОТ ZERO
499.00лв.

ПРАХОСМУКАЧКА РОБОТ ZERO

Безплатна доставка за България!
ПРАХОСМУКАЧКА РОБОТ NAVAGGIO
799.00лв.

ПРАХОСМУКАЧКА РОБОТ NAVAGGIO

Безплатна доставка за България!
ПРАХОСМУКАЧКА РОБОТ STARLYF ROBOT VAC
279.00лв.

ПРАХОСМУКАЧКА РОБОТ STARLYF ROBOT VAC

Безплатна доставка за България!

Коментари към По-безболезнена и бърза колоноскопия с помощта на робот

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте По-безболезнена и бърза колоноскопия с помощта на робот
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:04
    Коментирайте "По-безболезнена и бърза колоноскопия с помощта на робот "

НОВИНАТА е свързана към

  • Билки и естествени средства при полипи на дебелото черво
  • Компютърно-томографска колонография (Виртуална колоноскопия)
  • Хирургични процедури с робот да Винчи
  • Алтернатива на колоноскопията: Капсула събира проби от стомашно-чревния тракт
  • Гръдните хирурзи от „Токуда“ извършиха три операции с робота „Да Винчи“
  • Уникална хирургична интервенция е била извършена с робота Да Винчи в Плевен
  • Роботи изследват нивото на радиация във Фукушима-1
  • Плюшено мече се справя с хъркането
  • Определиха нова категория интимност: дигитална
  • Разработиха роботизирана система, която поставя диагнози
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нормално ли е eдин мъж да не бърза със секса в една връзка?

преди 1950 дни, 2 часа и 55 мин.

Безболезнена коламаска!?!?!?!

преди 2621 дни, 8 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 8 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival