Спрей за нос повлиява успешно пристъпите на тахикардия в домашни условия
Спреят за нос с етрипамил успява успешно да се справи с пристъпите на пароксизмална супервентрикулна тахикардия (PSVT). Това показва третата фаза от рандомизираното, двойно-сляпо и плацебо-контролирано проучване за безопасността и ефикасността на медикамента.
Клиничните изпитвания са проведени в 65 клиники в САЩ и Канада.
Водещият автор на изследването доц. Джеймс Ип от Корнелския медицински център в Нюйоркската презвитерианска болница е убеден, че създаденият от тях медикамент представлява потенциална нова възможност за хората да лекуват сами и без пряко медицинско наблюдение ускорения си сърдечен ритъм.
Изпитването
Финалната трета фаза от клиничните изпитвания продължава повече от година. В тях се включват 169 души, от които 105 са приложили поне една доза етрипамил спрей от 70 mg.
Учените наблюдават пулса и здравословното състояние на доброволците. Проследяват въздействието на лекарството и възможните странични ефекти от терапията.
Това е последното проучване и за разлика от предишните, то е отворено и при него няма контролна група, тоест екипът не сравнява резултатите между приемащите етрипамил спрей и плацебо. В него са включени само възрастни.
Лечението с назалния спрей на деца между 6 и 17 години, които имат пароксизмална тахикардия се оценява в друго проучване, което започва през настоящата 2023 г.
Резултатите
Екипът установява, че при 60,2% от 188 проверени случая на тахикардия етрипамилът възстановява сърдечната честота до нормални стойности в рамките на 30 минути, това става за един час при 75,1 от случаите.
63,2% от 40 души, които са си поставили спрея, са възстановили нормалния си сърдечен ритъм за половин час. При 9 души това не се е случило.
Според научния екип ефикасността на назалния спрей е очевидна. Освен ефикасен той е и безопасен. Безопасността му е оценена независимо дали случаят на тахикардия е потвърден от ЕКГ. 34 от доброволците или 32,4% от всички съобщават за появата на хрема, която преминава бързо и не ги застрашава. Изследователите не са регистрирали опасни последици върху сърцето.
„Известно е, че хората с пароксизмална суправентрикуларна тахикардия нямат големи възможности да се лекуват сами. Тахикардията може да причини както безпокойство, така и значителен дистрес. Нашият спрей, подобно на инхалаторите за страдащите от астма или епинефриновите писалки за хората с алергия, може да бъде чудесен вариант за всички, които имат тахикардия“, казва доц. Ип.
Данните от новото изследване са публикувани в списанието на Американската сърдечна асоциация Journal of the American heart association.
Изследователите очакват одобрение от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата.
И още за предисторията на цялото изследването
Проучването започва през декември 2018-а и приключва през октомври 2020 г. В него се включват възрастни хора, диагностицирани с пароксизмална суправентрикуларна тахикардия, при които са отчетени средно по 9,7 случая на ускорен сърдечен ритъм през годината. По-голямата част от тях пият лекарства за предотвратяването му.
83% са бели, 8% са афроамериканците, 3% азиатците, 2% хора от Хавай или тихоокеанските острови и 5% представители на други раси.
>>>Пулсът – ценният показател за състоянието на сърцето
В едно от проучванията на всеки от участниците е поставен пластир за електрокардиограма (преносим сърдечен монитор, който се прикрепва към повърхността на кожата и е свързано безжично с мобилен телефон, който предава данните от ЕКГ), който се поддържа най-малко пет часа. При поява на симптоми те извършват първо вагусова маневра и ако учестеният ритъм продължи, си поставят спрея в носа. Когато етрипамилът е използван за първи път без пряко наблюдение, нормалният сърдечен ритъм е възстановен в рамките на половин час при 54% от тях. В същото време при групата, която получава плацебо, процентите на бързо възстановяване са 35%.
За пароксизмалната суправентрикуларна тахикардия
Пароксизмалната суправентрикуларна тахикардия (PSVT) е състояние, при което сърдечният ритъм се ускорява и ударите в минута са между 150 и 200, а често дори надхвърлят тези стойности.
Традиционното лечение в тези случаи е човек да забави сърдечния си ритъм като извърши така наречените вагусови маневри. Това са различни по вид физически действия, чиято задача е да се задейства вагусът - дълъг и блуждаещ нерв, една от функциите на който е да забавя сърдечната честота.
Вагусовите маневри не са ефективни в 20% до 40% от случаите. В тези случаи се налага незабавно да бъде потърсена лекарска помощ. Лечението е с интравенозно лекарство, което коригира стойностите на сърдечната честото. Най-често в тези случаи хората търсят помощ в спешните центрове. Данните показват, че всяка година посещенията заради тахикардия в спешните отделения в САЩ надхвърлят 50 000.
Един от 300 американци се оплаква от ускорен сърдечен ритъм.
Хората с PSVT са изложени на повишен риск от съпътстващи сърдечни заболявания и усложнения, те страдат от замайване и недостиг на въздух.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ТОНИМЕР СОФТ спрей 125 мл ZIWEll MEDICAL
РИНОДЖЕРМИНА спрей за нос 10 мл.
ТермолабилниХЕРБАЛКАН ROCK ROSE СПРЕЙ ЗА НОС 30 мл
АБОКА ФИТОНАЗАЛ спрей за нос 30 мл
ДЕЛМАР ПАНТЕНОЛ спрей за нос 50 мл
ХЮМЕР СТОП ВИРУС СПРЕЙ ЗА НОС 15 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Как бързо да намалим пулса по естествен начин
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Деконгестанти
- Билки, които понижават пулса
- Билкови рецепти и билки при сърдечни проблеми
- Лечение с амиодарон
- Билкови рецепти и билки при сърдечна невроза
- Лечение с хинидин
- Захапете нокътното легло на малкия си пръст, за да спрете сърцебиенето
Коментари към Спрей за нос повлиява успешно пристъпите на тахикардия в домашни условия