Сравнителен анализ на причините за мозъчни травми и качеството на лечение по света
Неврохирурзи от Кеймбридж проведоха най-мащабното до момента изследване върху хирургичните интервенции при мозъчни травми, като разкриха разликите в причините за тяхното настъпване и начина на лечение по света.
Глобалното проучване е финансирано от Националния институт за изследвания върху здравето, а резултатите са публикувани в престижното научно списание „The Lancet Neurology“. Те не само ще улеснят специалистите, когато трябва да вземат решение, но и ще увеличат шанса на пациенти от целия свят да живеят пълноценно, дори след мозъчна травма.
Индекс на човешкото развитие и връзката му с мозъчните травми
Учените фокусират вниманието си върху спецификите на различните травми, интервенциите и смъртността. Данните са взети от 159 болници в 57 страни и се интегрират и анализират в централизирана база данни. Страните са разделени в четири категории – силноразвити, развити, средноразвити и нискоразвити, въз основа на Индекса на човешко развитие (ИЧР), който сравнява напредъка по света и включва фактори като продължителност на живота, образованост на населението и доходи.
Нисък ИЧР
Изследването показва, че пациентите от държави с нисък ИЧР често са млади и мозъчните им травми, макар и леки, са в резултат на нападение.
Умерен и висок ИЧР
В развитите страни отново младите граждани най-често претърпяват мозъчна травма, но тя е средна до тежка и често е резултат от пътен инцидент или екстрадурален хематом – кървене от външната страна на твърдата обвивка на мозъка.
Много висок ИЧР
Тук попадат най-силноразвитите страни. Пациентите с мозъчна травма там не са толкова млади като в другите категории, а нараняванията са умерени до сериозни. В повечето случаи те се дължат на падане или субдурален хематом – кървене от вътрешната страна на твърдата обвивка.
Качество на лечението в страните с различна степен на икономическо развитие
Качеството на здравните грижи в не толкова добре развитите страни е по-лошо. Там се наблюдава забавяне на операциите, както и липса на постоперативно наблюдение и добро оборудване за интензивно лечение.
В държавите със силноразвита икономика се извършват много операции, на които обикновено присъства поне един висококвалицифицарн неврохирург.
Оборудване и здравно обслужване в болниците
Експертите установяват също така, че изходът за пациентите зависи до голяма степен и от самата болница.
Ангелос Колиас, консултант неврохирург към болниците на университета в Кеймбридж, споделя: „Резултатите сочат, че общата смъртност е ниска, което доказва колко важна е бързата намеса на хирурзите при пациенти с мозъчна травма. Голяма част от тях биха загубили живота си, ако не бъдат оперирани. Това не означава обаче, че няма проблеми, които чакат да бъдат решени. Трябва да се подобри доболничното лечение и да се осигури ефективна и продължителна рехабилитация.“
Дейвид Кларк, стажант неврохирург и учен от университета в Кеймбридж, споделя: „Едно от най-важните на заключения е, че изходът от мозъчната травма* зависи повече от условията и оборудването в самата болница*, отколкото от икономическото развитие на страната. С други думи, напълно е възможно да повлияем на ръста на смъртност, ако се погрижим болничните заведения да разполагат с модерна техника и да следват добри практики. С нашия научен доклад мисля, че поставихме началото на промяната и дадохме тема за бъдещи дискусии.“
В проучването вземат участие клинични специалисти и учени от няколко болници по света.
Алексис Йоанидес, консултант неврохирург, уточнява: „Базата данни и обработката им поставят основата на глобален регистър на пациенти с черепно-мозъчни травми. Чрез него искаме да се уверим, че процесът по подобрение на качеството няма да спре.“
Според Питър Хъчинсън, професор по неврохирургия от университета в Кеймбридж, изследването е най-голямото в световен мащаб, което обръща внимание на начина, по който се лекуват хората, претърпели мозъчна травма. Той вярва, че резултатите от него ще са много полезни за клиничните специалисти и при планиране на стратегии за по-добро качество на лечението. Експертът е убеден, че резултатите нямаше да бъдат толкова всеобхватни, ако нямаше сътрудничество между различни болници и страни.
* Clark, D et al. Casemix, management, and mortality of patients receiving emergency neurosurgery for traumatic brain injury in the Global Neurotrauma Outcomes Study: a prospective observational cohort study. The Lancet Neurology. 17 March 2022.
- Largest ever study on traumatic brain injury highlights global inequality in causes and treatment: https://medicalxpress.com/news/2022-03-largest-traumatic-brain-injury-highlights
- Casemix, management, and mortality of patients receiving emergency neurosurgery for traumatic brain injury in the Global Neurotrauma Outcomes Study: a prospective observational cohort study: https://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(22)00037-0/fulltext
- Неврохирурзи ще представят в София най-новите и съвременни методи за лечение
- Проф. Никола Габровски получи награда за иновации и професионализъм в медицината
- Български хирург, светило в Европа, извърши уникална операция на мъж с рак на лицето
- Руски учени създадоха медикамент за възстановяване от мозъчни травми
Коментари към Сравнителен анализ на причините за мозъчни травми и качеството на лечение по света