Създаването на регистър на психично болните в България е невъзможно
Създаването на регистър на психично болните в България е невъзможно. Това заявиха от Националния център по обществено здраве и анализи, откъдето представиха доклад днес. Той е свързан със състоянието на системата за психична помощ в страната.
От доклада става ясно, че в България липсва квалифициран персонал за оказване на психиатрична помощ, а контролът на пропускателните режими в здравните заведения са занижени. Липсват и възможности за справяне с хора във възбудени състояния. Непрекъснато намалява и броят на леглата за психично болни в многопрофилните болници в България.
Центровете за психично здраве в страната са едва 12, което е твърде малко. Това подчертаха от Националния център по обществено здраве и анализи. Директорът на Центъра доц. Христо Хинков информира, че във Враца психиатричното отделение дори е закрито.
Доц. Хинков е на мнение, че в България не може да бъде създаден регистър на психично болните. Той отбеляза, че това е първото нарушение на правата на човека. Второто според него е, че не е ясно какъв е контингентът, който ще бъде регистриран. Специалистът добави също, че няма яснота за това как ще се отписват от регистъра тези, които вече веднъж са влезли там и че целите за създаването на този регистър са неясни.
"България е много изостанала от европейските практики и вместо да се движим напред, ние бавно се плъзгаме назад към старото институционално минало на нашата психиатрия", допълни доц. Хинков.
От Центъра по обществено здраве и анализи смятат, че ситуацията в страната ще се подобри, ако със стационарната грижа за хора, страдащи от психични заболявания, се заемат многопрофилните болници у нас, както и ако се намали товарът върху центровете за психично здраве.
Коментари към Създаването на регистър на психично болните в България е невъзможно