Сърдечносъдовите заболявания може да се дължат на бактериалните мазнини
Сърдечносъдовите заболявания се дължат на бактериалните мазнини, защото мастните молекули могат да идват от бактерии в устата, а не само от мазнините на изконсумираната храна. Това доказва екип от учени от Университета в Кънектикът.
Изследването обяснява връзката между заболяванията на венците с проблемите на сърцето.
Инсултите и инфарктите са резултат от бавен процес на атеросклероза, запушване и втвърдяване на артериите с мастни вещества, които се наричат липиди. Прието е, че липидите се натрупват от приема на мазна, богата на холестерол храна. В проучването на експертите от Кънектикът обаче се доказва друга теория.
При прецизен химичен анализ на атероми, събрани от пациенти, учените установяват липиди с химически характеристики, които изключват животинския произход. Новите липиди се оказват източник на специфични бактерии. Изглеждат като гроздове и се разпространяват изключително бързо.
„Бактериите се наричат Bacteroidetes и образуват характерните мазнини. Техните молекули притежават необичайни мастни киселини с разклонени вериги и нечетен брой въглеродни атоми“, коментира парадонтологът Франк Никълс, изучаващ връзката между заболяванията на венците и атеросклерозата.
„Химическите различния между бактериалните и човешките липиди са с минимални разлики в масата на молекулите. Именно тази разлика в масата и съвременни масспектрометри за селективно измерване на количеството на бактериалните липиди в човешките проби използвахме, за да установим връзка между атеросклерозата и мазнините“, посочва проф. Хъдонг Яо от Университета в Кънектикът.
Установяването на подобна връзка е първата стъпка в определянето на липидите като фактор за ранна диагностика на заболяването.
Според Франк Никълс химическите различия между липидите от бактериален произход и естествените липиди в организма на човек може да са причината за възникване на заболяването. Имунните клетки, които събират липиди и се прикрепват към стените на кръвоносните съдове, реагират на липидите, разпознават ги като чужди и създават реакция.
Експертите са установили също, че липидите от бактериален произход могат да се разбият, но по един ензим в организма, който обработва липидите в изходния материал. Това обаче засилва възпалението.
„Оказва се, че липидите на Bacteroidetes застрашават по два начина кръвоносните съдове – от една страна имунната система ги засича като сигнал за бактериална инвазия, а от друга страна ензимите ги разграждат и с това увеличават възпалението“, обясняват Яо и Никълъс.
Бактериите Bacteroidetes съществуват обикновено в устната кухина и стомашно-чревния тракт и при подходящи условия могат да причинят заболявания на венците, без да заразят кръвоносните съдове. Липидите, произведени от бактериите обаче, преминават лесно в кръвния поток през клетъчните стени.
Предстоят още специфични изследвания и анализи върху атеромите, за да се установи и мястото на натрупване на липидите от бактериален произход. Ако учените успят да докажат, че такова натрупване се случва в атеромите, то неизменно ще се потвърди теорията, че тези липиди допринасят за развитието на сърдечносъдови заболявания.
Проучването е публикувано в Lipid Research.
По статията работи: Велина Неделчева
Източник: Lipid Research
Снимка: credoweb.bg
- Български студенти направиха пробив в генното инженерство - модифицираха Лактобацилус Булгарикус с гени на бавноходка
- Бактерия защитава от рак на кожата
- Във Великобритания разследват масова зараза с бактерията Ешерехия коли
- Бактериите от вида Eggerthella lenta изострят развитието на ревматоиден артрит
Коментари към Сърдечносъдовите заболявания може да се дължат на бактериалните мазнини