С решение на МС става възможно издаването на електронни направления и рецепти
С промени в Наредбата за достъп до медицинска помощ правителството регламентира възможността да бъдат издавани електронни направления и рецепти.
Електронните направления и рецепти ще бъдат съхранявани чрез специализиран медицински и аптечен софтуер. С него разполагат лечебните заведения и аптеките, които имат договори с НЗОК.
Ефектът от нововъведението е бързината, с която ще се осъществява медицинската услуга. Справките ще се правят по електронен път, няма да се налага проверка в рецептурните книжки, а на самите пациенти те няма да бъдат необходими. Облекчение за хората ще бъде факта, че отпада нуждата да ги представят при посещение при лекаря или в аптеката.
Електронните рецепти и направления ще бъдат особено полезни в настоящата ситуация на извънредна обстановка, тъй като те ще бъдат издавани и без преглед на място, а след консултация по телефона.
Единственият проблем е, че зелената светлина пред очакваните отдавна електронни рецепта и направление не означава, че издаването им ще започне веднага. Лекарите и фармацевтите още не са готови да ги изпълняват, тъй като трябва да бъдат осъществени някои технически напасвания към системата. До месец май ще се издават едновременно и хартиените, и електронните направления и рецепти. На практика в настоящия момент е готова единствено нормативната уредба. Предстои инсталирането на програмите в софтуерите на аптеките. Вероятно до края на тази и в началото на 2021 г. ще започне тестването на системата.
След приемането на промяната, премиерът заяви, че по този начин са удовлетворени и част от исканията, поставени от БЛС.
С друго решение, взето на заседанието на 16 декември 2020-а, правителството одобри бюджетът на здравното министерство да бъде допълнен с още 65 000 000 лв.
50 000 000 лв. от тях са предназначени за осигуряването на легловата база за лечение на COVID-19 в 55 болници в страната. Целта е лечебните заведения не само да лекуват болните от коронавирусна инфекция, но и да поддържат в готовност базата за настаняване на пациенти. Средствата ще бъдат предоставени на базата на общия финансов ресурс и изплатени за извършената дейност през ноември и декември 2020-а. Според данните тези болници разполагат общо с 18 022 легла, от които 872 за интензивно лечение. До 1 декември 2020 г. в тях са настанени 4812 души с COVID-19, от които в интензивните сектори са 373.
15 000 000 бяха предвидени за купуването на бързи антигенни тестове. Те ще бъдат предоставени на регионалните здравни центрове, които ще ги предоставят от своя страна на спешните и диагностични центрове и на пунктове за COVID-19 пред болниците.
С трето решение на кабинета „Борисов“ в областта на общественото здравеопазване беше увеличено държавно участие в капитала на Университетската болница „Света Екатерина“ с 15 000 000 лв. Парите са за нова апаратура, с която хирургичният блок Б в здравното заведение ще започне да работи. По този начин приключва проектът за преустройство и разширение на Университетската болница.
С 1 000 000 се увеличава и акционерното участие на държавата в капитала на варненската МБАЛ „Св. Анна“. С парите ще бъде реновирана фасадата на Терапевтичния блок. От болницата подчертават, че историческата сграда е една от емблемите на Варна и автентичният й вид трябва да бъде запазен.
14 995 760 лв. са за „Пирогов“, с които Университетската болница за спешна медицина ще закупи медицинско оборудване и ще бъдат осъществени нужните строителни дейности.
За ремонт, оборудване и строителство бяха отпуснати 3 500 000 лв. за „Александровска“.
МБАЛ „Св. Петка Българска“ в Нова Загора получава 450 000 лв., необходими за спешни строителни и ремонтни дейности.
Не на последно място бяха одобрени промени на вече утвърдени разходи по бюджета на МЗ като това не засяга общият размер на средствата за тях. Вътрешното преразпределяне се прави, за да бъде осигурено нормалното функциониране на структурите във ведомството.
gov.bg, freepik.com
НОВИНАТА е свързана към
- Изписвали ли са ви електронна рецепта?
- Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ
- От 1 октомври 2023 г. започва издаването на електронна медицинска бележка
- Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
- Мобилното приложение „еЗдраве“ е допълнено с модулите „Кръводарявания“ и „Личен картон“
- Получаваме съобщения на телефона си за профилактичните прегледи
- Приключи втора фаза от изграждането на Националната здравноинформационна система
- Доц. Стоян Михов и екипът му създадоха диктофон, който преобразува автоматично гласа на лекаря в текст
- МС одобри допълнителни разходи от 2 000 000 лв. за е-здравеопазването
- Електронното здравеопазване ще струва 55 милиона лева
Коментари към С решение на МС става възможно издаването на електронни направления и рецепти