Тайланд премахва растението кратом от списъка с незаконните наркотици
Във вторник, 24 август, Тайланд декриминализира кратома – тропическо растение, което отдавна се използва в редица азиатски държави за билколечение, докато някои здравни регулатори по света определят като потенциално опасно.
Кратомът, чието научно наименование е „Mitragyna speciosa“, е част от семейство на кафето, използвано от векове в Югоизточна Азия и Папуа Нова Гвинея заради болкоуспокояващите и леко стимулиращи ефекти.
През последните години наркотичното растение става все по-популярно в Съединените щати, като Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) предупреждава, че липсват данни за безопасността му, позовавайки се на риска от пристрастяване и злоупотреба. Въпреки потенциално пристрастяващите си свойства, в момента кратомът е легален и се продава в повечето щати под формата на хранителна добавка.
Легализация на Mitragyna speciosa в Тайланд
Премахването на растението от списъка с незаконни наркотици означава, че „широката общественост ще може да консумира и продава кратом законно“, заяви говорителят на правителството на Тайланд Ануча Бурапачайсри в кратко изявление по темата.
Проучване на Тайландския изследователски институт за развитие изчислява, че легализацията на кратома ще спести на държава около 1,69 милиарда бат (50 милиона долара) разходи за наказателно преследване.
За наркотичното растение е известно, че стимулира същите мозъчни рецептори като морфина, макар и с много по-леки ефекти. В Тайланд то се използва главно в южните райони, където мюсюлманските работници го употребяват за облекчаване на болката след тежък физически труд.
Mitragyna speciosa не е обект на международни ограничения, въпреки че Световната здравна организация обяви миналия месец, че проучва дали е необходимо въвеждането на мерки за контрол върху растението.
Фил Робъртсън от неправителствената организация за човешките права „Human Rights Watch“ заяви, че декриминализацията на кратома, който се среща в Тайланд, Малайзия, Индонезия и Папуа Нова Гвинея, е решение, което е трябвало отдавна да бъде взето.
В Индонезия кратомът също е легален, но статусът му се преразглежда, като някои политици настояват употребата му да бъде забранена.
„По този начин се премахва криминализирането на употребата на растението, което отдавна се използва в традиционните селски общности в Тайланд.“, казва Робъртсън пред агенция „Франс прес“.
Сунторн Ракронг, съветник към комисията по изготвяне на новото законодателство, който отдавна се застъпва за декриминализацията, заяви, че земеделските производители в Южен Тайланд биха могли да отглеждат кратом като култура, за да компенсират падането на цените на каучука.
Реформи на законодателството в областта на политиката за борба с наркотиците
През последните няколко години тайландските законодатели показаха известно желание за реформиране на суровите закони на кралството за борба с наркотичните вещества. През 2019 г. Тайланд стана първата държава в Югоизточна Азия, която легализира медицинската марихуана, а правителството инвестира в добива, дестилацията и пускането на пазара на маслото от канабис за употреба в здравната индустрия.
Тайландските затвори все още обаче са препълнени с хора, осъдени за престъпления, свързани с наркотици. Според сегашното законодателство на страната притежанието на няколко хапчета метамфетамин се наказва с 10 години затвор.
Джеръми Дъглас от Службата за борба срещу наркотиците и престъпността на ООН заяви, че Тайланд обсъжда и обмисля програми за рехабилитация и социална интеграция за потребителите на метамфетамин, за да облекчи натиска върху правосъдната система.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Кодеин
- Морфин
- Наркотик ли е синият лотос и какви са страничните му ефекти
- Клонидин
- Первитин - наркотикът на нацистката армия
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Лечение на наркозависимост (наркомания)
- Барбитурати
- Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
- Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
Коментари към Тайланд премахва растението кратом от списъка с незаконните наркотици