Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Теодора Арменкова: От волята на политиците зависи животът на стотици болни деца!

Теодора Арменкова: От волята на политиците зависи животът на стотици болни деца!

от 29 яну 2020г., обновено на 21 юли 2022г.
Автор: Гергана Караилиева
Теодора Арменкова: От волята на политиците зависи животът на стотици болни деца! - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

На 28 януари 2020-а в Европейския парламент се събраха представители на родителски и сървайвърски организации, детски онкохематолози и евродепутати. Това е първата среща с новоизбраните депутати от ЕП, посветена на проблемите на болните от рак деца. Срещата мина под мотото „Борбата срещу рака при децата: 2020-2024“, а целта беше евродепутатите да бъдат информирани и да бъдат планирани онези политически действия, които ще доведат до нови политики за осигуряването на равен достъп до лечение на всички малчугани от Стария континент.

„Основната ни задача беше да представим проблемите и да покажем накъде вървим, тъй като процесите на подобряване на условията за лечение и проследяването след края на терапията вървят активно в рамките на професионалната общност – лекари, родители, сървайвъри, но е важно информацията да стигне и до политиците. Има неща, които зависят от политиката, затова беше нужно да въвлечем европейските депутати в този процес“, разказва Теодора Арменкова, която от близо две десетилетия преподава на деца, покосени от рака и е част от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“, което представи на форума.

среща в ЕП

„Нямах големи надежди по въпроса доколко посланията ни ще стигнат до европейските политици“, споделя учителката и признава, че е останала приятно изненадана, установявайки, че присъстващите на срещата не само са се подготвили, но и са дали конструктивни предложения как реално да започнат промените.

Теодора Арменкова и проф. Жил Васал показват презентацията „Достъп до лекарства: задоволяване на нуждите на децата с рак в Европа“ по време на срещата, защото това е една от големите теми, когато става дума за лечението на онкохематологичните заболявания.

„За мен най-важно беше, че по време на срещата се говори за това какви лостове би могъл да упражни ЕС по отношение на местното законодателство. Първата и най-важна цел е да бъде преодоляна разликата в качеството на лечение между Източна и Западна Европа, която е очевидна“, споделя жената, която дава знания, но и вяра на сървайвърите.

Не крие, че това е голямата тема. За съжаление, у нас се правят съвсем малки стъпки, за да се преодолее тази драматична разлика. „Личното ми усещане е, че промените у нас са козметични. Генерално трябва да се промени философията на здравната система. Като се започне с достъпа до лекарства и реимбурсирането им. Огромният проблем, свързан с лечението на детските хематологични заболявания, е липсата на детска болница“, категорична е Теодора Арменкова.
Така малчуганите у нас, освен че нямат достъп до лекарства, нямат адекватен, бърз и добър достъп до специалисти.

„Надявам се, че няма да се осъществи идеята да построят Детската болница върху скелет на 40 години. Дори скелетът да е стабилен, както ни уверяват, но в което аз се съмнявам, това не може да бъде концепцията за модерна и съвременна педиатрия“, казва дамата.

По време на срещата в ЕП тя обяснява, че в България имаме нужда от знанието затова как работят здравните системи в западноевропейските държави и как там се справят с лечението на децата. „Очевидно има нещо генерално сбъркано в нашето законодателство“, твърди тя и споделя, че й е било трудно да обясни какви са проблемите ни пред хора, които живеят друга среда и в една подредена здравна система. Звучи им нереалистично. „И все пак, евродепутатите бяха представители на здравната комисия и хора, които разбират проблемите. Аз трябваше да им разясня на какво се дължат. Мисля, че посланието ми стигна до тях, а това е особено важно“.

Официалните данни показват, че в Източна Европа нивото на излекуваните деца е с 20% по-ниско, в сравнение с тези в Западна Европа. Този огромен процент трябва да бъде преодолян възможно най-бързо.

Теодора Арменкова дава един от възможно най-смислените и честни отговори на въпроса защо в България е така и как може да променим нещата.

„Проблемите са резултат от философията на системата. Нашите политици често се крият зад тезата, че парите са малко, а България е малка страна. Аз обаче казвам, че Австрия също не е особено голяма, но там ситуацията е различна. Вярвам, че проблемът не е в липсата на пари, а в това, че е нужно адекватно разпределение на средствата, планиране и добър мениджмънт. Истината е, че концепцията за здравеопазването трябва да се промени“.

Лошото е, че българските политици не разбират какво трябва да бъде променено. Затова и посланието на Теодора Арменкова към тях е да не забравят, че от тяхната воля зависят животите на стотици деца. „Те ще станат учители, лекари, инженери, политици. Ще станат успели и добри хора. Затова политиците трябва да защитят бъдещето на страната“!

Теодора се надява, че посланието ще бъде чуто, както вярва, че срещата в ЕП от 28 януари 2020-а е началото на усилена работа, благодарение на която да бъде осигурено най-доброто лечение на всяко дете, независимо къде е родено, да се преодолее липсата на медикаменти в някои от държавите, достъп до иновациите да имат колкото може повече болни малчугани от Стария континент, а не както сега само едно от десет. Не по-малко важни са и въпросите, свързани с търсенето на решения за подобряване на лечението и употреба на по-малко токсични препарати, адекватна проследяваща грижа за сървайвърите, по-високо качество на живот, по-висок процент на излекуваните от редки тумори, намаляване на смъртността наполовина до 2030 г.

Не бива да има граници за лечението на детските онкохематологични заболявания, убедена е жената, която вярва, че душата на всяко дете трябва да се пази. И знае, че единствено общите усилия, но и политическата вола са в състояние да направят възможен успеха. Първото е напълно постижимо. Доказали са го действията на сървайвърите, родителите, медиците и множеството организации. Второто не толкова.
Ще имат ли политическа воля управляващите, за да разберат, че концепцията за здравеопазването трябва да бъде променена в името на бъдещето?

Въпрос, чийто отговор предстои да научим.

Източник:

снимки: Личен архив

Още по темата:
  • Половин милион деца в Европа, спечелили битката с рака, имат нужда от подкрепа Половин милион деца в Европа, спечелили битката с рака, имат нужда от подкрепа
  • Ванеса и Еда, които спечелиха битката с рака, участват в европейска среща, посветена на заболяването Ванеса и Еда, които спечелиха битката с рака, участват в европейска среща, посветена на заболяването
  • МЗ: Бюрократичната тежест за родителите на деца с онкохематологични заболявания ще бъде премахната МЗ: Бюрократичната тежест за родителите на деца с онкохематологични заболявания ще бъде премахната
  • В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
5.0/5 2 оценки

Коментари към Теодора Арменкова: От волята на политиците зависи животът на стотици болни деца!

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Теодора Арменкова: От волята на политиците зависи животът на стотици болни деца!
    www.framar.bg 
    на 02 July 2026 в 17:20
    Коментирайте "Теодора Арменкова: От волята на политиците зависи животът на стотици болни деца!"

НОВИНАТА е свързана към

  • Симона Караиванова: Разбити и обезверени сме
  • МЗ: Бюрократичната тежест за родителите на деца с онкохематологични заболявания ще бъде премахната
  • Незабавно да бъде осигурен зелен коридор за децата с рак в ИСУЛ, призовават от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“
  • Проф. д-р Искра Русева Христозова, дмн
  • Ще разполага ли и България с Център за възстановяване на деца с онкохематологични заболявания?
  • Ванеса и Еда, които спечелиха битката с рака, участват в европейска среща, посветена на заболяването
  • Колко бързо ще бъде решен проблемът с лекарствата офлейбъл за децата с рак и редки заболявания
  • Осигурен е отделен вход за децата с ракови заболявания в Университетската болница „Царица Йоана- ИСУЛ“
  • Откриват нов сектор към Детската онкохематология на УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив
  • В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Глобален преглед: иРНК ваксините са безопасни и ефективниГлобален преглед: иРНК ваксините са безопасни и ефективни

Глобален преглед: иРНК ваксините са безопасни и ефективни

от 02 юли 2026г.Прочети повече
Безсънна нощ прави връзките между мозъчните клетки по-силниБезсънна нощ прави връзките между мозъчните клетки по-силни

Безсънна нощ прави връзките между мозъчните клетки по-силни

от 02 юли 2026г.Прочети повече
Хората с по-плътна мускулатура са изложени на по-нисък риск от инфарктХората с по-плътна мускулатура са изложени на по-нисък риск от инфаркт

Хората с по-плътна мускулатура са изложени на по-нисък риск от инфаркт

от 02 юли 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca?Cola Zero Zero?

преди 3 часа и 39 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 9 дни, 3 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Виж резултатите
Още интересни публикации
Лечение при тумор на Бъркит (лимфом на Burkitt) Лечение при тумор на Бъркит (лимфом на Burkitt)

Лечение при тумор на Бъркит (лимфом на Burkitt)

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХЕПИ УОМЪН капсули * 60 БИОТИКА

ГОШ ДЕЗОДОРАНТ ЗА ТЯЛО СЪМЪР ЗА ЖЕНИ 150 мл

ГОШ ДЕЗОДОРАНТ ЗА ТЯЛО СПРИНГ ЗА ЖЕНИ 150 мл

ГОШ ДЕЗОДОРАНТ ЗА ТЯЛО УИНТЪР ЗА ЖЕНИ 150 мл

КОМБИНИРАН ТОАЛЕТЕН СТОЛ С КОЛЕЛЦА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕСТАВИТ ОСТЕО капсули * 30 ВИТАГОЛД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2026г. в 10:55:38

РЕСТАВИТ ОСТЕО капсули * 30 ВИТАГОЛД

Коментар на: Mery от 02 юли 2026г. в 10:45:23

ПРИМОЛУТ - НОР таблетки 5 мг * 30 BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2026г. в 10:27:04

СИМБРИНЗА капки 5 мл АЛКОН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2026г. в 09:54:33

ЛЕКВИО инжекционен разтвор в предварително напълнена спринцовка 284 мг 1.5 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2026г. в 09:50:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival