Осигурен е отделен вход за децата с ракови заболявания в Университетската болница „Царица Йоана- ИСУЛ“
Осигурен е напълно самостоятелен вход за децата с онкохематологични заболявания, пациенти на Клиниката по детска клинична хематология и онкология (КДКХО) към Университетската болница „Царица Йоана- ИСУЛ“.
„Поредната ни стъпка към успеха, така мога да определят най-кратко постигнатото“, коментира председателката на УС на Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“ Маргарита Борисова. Решението дневният диспансер да бъде преместен в сградата на отделението по „Еднодневна хирургия“ осигурява напълно самостоятелен вход. Достъпът до лабораторията също е осигурен, входът е от двора. Така малчуганите с онкохематологични заболявания, които са част от най-рисковата група, имат възможност да бъдат защитени.
Дневният стационар също е преместен и така децата и близките им ще имат възможността да изчакат на топло, спокойно и безопасно място резултатите от изследванията.
„Надяваме се, че разрешение ще намери и въпросът за дома-пансионат, но за това е нужно повече време. Вярвам обаче, че и този проблем ще бъде разрешен“, коментира Маргарита Борисова.
В средата на ноември от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“ алармира в писмо до здравния министър, че липсата на зелен коридор създава сериозни пречки и реално застрашава децата с ракови заболявания, които са пациенти на КДКХО. От Сдружението поискаха бързи действия, подчертавайки, че COVID-19 е смъртоносен за децата с диагноза рак. Застрашени са и медицинските специалисти, които лекуват, изследват и проследяват състоянието на болните малчугани.
В същото писмо екипът на Сдружението поиска пансиона, създаден през 2004 г. и предназначен за децата с рак и семействата им, отново да се използва по волята на дарителите за тях. Както припомни Маргарита Борисова домът-пансионат е възможност особено хората от провинцията да се чувстват спокойни и сигурни. „Сигурна съм, че и това ще се случи. Просто е нужно малко технологично време“. Тя изрази радостта си от бързата реакция и от факта, че е взето най-доброто решение. „Организацията ни работи дълго време в името на децата и техните родители, чули една от най-страшните диагнози. Ние знаем колко е важно те да бъдат спокойни и да знаят, че има кой да бъде до тях и да ги подкрепи“, категорична е Маргарита Борисова.
снимки: decaohz.org
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- Ванеса и Еда, които спечелиха битката с рака, участват в европейска среща, посветена на заболяването
- МЗ: Бюрократичната тежест за родителите на деца с онкохематологични заболявания ще бъде премахната
- Симона Караиванова: Разбити и обезверени сме
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при тумор на Бъркит (лимфом на Burkitt)
- Проф. д-р Искра Русева Христозова, дмн
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- Симона Караиванова: Разбити и обезверени сме
- МЗ: Бюрократичната тежест за родителите на деца с онкохематологични заболявания ще бъде премахната
- Незабавно да бъде осигурен зелен коридор за децата с рак в ИСУЛ, призовават от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“
- Ще разполага ли и България с Център за възстановяване на деца с онкохематологични заболявания?
- Ванеса и Еда, които спечелиха битката с рака, участват в европейска среща, посветена на заболяването
- Колко бързо ще бъде решен проблемът с лекарствата офлейбъл за децата с рак и редки заболявания
- Откриват нов сектор към Детската онкохематология на УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив
Коментари към Осигурен е отделен вход за децата с ракови заболявания в Университетската болница „Царица Йоана- ИСУЛ“